Aperitif Matematik

Matematiği sen de öğrenebilirsin

11. Sınıfım YGS’ ye nasıl hazırlanmalıyım?

| 735 Comments

11. Sınıfım YGS’ye nasıl hazırlanmalıyım?

 

Artık çalışma vakti geldi. 8. Sınıfta sınava hazırlandığın için 9. Sınıfta fazla çalışmadın. 8. Sınıfta çalıştıkların seni kurtardı. 9. Sınıfı lay lay lom geçirdin. 10. Sınıf da çok parlak değildi doğrusu değişik nedenlerden dolayıJ. Ama şimdi 11. Sınıftasın ve sınav korkusu biraz biraz sarmaya başladı çünkü üniversiteye giriş sınavı Türkiye’ de çok önemli. Senin liseden sonraki hayatın üniversiteni belirleyecek. Üniversite mesleğini, mesleğin de senin yaşam kaliteni belirleyecek.  O nedenle YGS önemli. Seni tebrik ederim olayın farkına vardığın için ve bilinçlendiğin için. Şu iki yıl dişini sıkıp iyi çalışırsan inşallah güzel bir bölümü, güzel bir üniversitede, istediğin şehirde kazanırsın.

Şimdi gelelim YGS ‘ye nasıl hazırlanmalısın sorusuna. YGS ‘ye geçmeden önce şunu söylemeliyim ki 11. Sınıf çok önemli. Hem okul puanının yüksek olması için hem de 11. Sınıf

konularının tamamı LYS ‘de çıkmaktadır. Mesela matematik konularının tamamı LYS’ de çıkmaktadır. Karmaşık sayılar, logaritma, özel tanımlı fonksiyonlar vb. konularının tamamından LYS Matematik’ten soru çıkmaktadır. Sen 11. Sınıf derslerine çalışarak aslında LYS’ ye hazırlanmış oluyorsun. O nedenle okul derslerini sıkı tut. Böylece bir sonraki yıl LYS ‘ye hazırlanırken rahat edersin. Okul derslerine çalışırken söyle yaparsan senin için çok faydalı olur: her dersten birer tane KENDİ SEVİYENE UYGUN soru bankası al. (Soru bankası alırken kendi seviyene uygun olmasına çok dikkat et ve yalnızca 1 tane soru bankası al, fazla alma. Sen beni dinle ben bu işi biliyorumJ).Diyelim ki okulda karmaşık sayıları bitirdin. Bu konu ile ilgili matematik soru bankanı al ve o konu ile ilgili soruları konu bittikten sonra hemen çöz. Çözemediklerini Matematiği iyi olan BİR SINIF ARKADAŞINA sor. Sana anlatsın. En temizi bu. Bu arkadaşın da eğer soruları çözemezse artık öğretmenlerden yardım isteyebilirsin. Böylelikle hem soruların azalmış sen de konunun çok büyük bir kısmını halletmiş olursun. Tüm dersler ve tüm konuları bu şekilde halledersen inşallah seneye çok rahat edersin. Sanırım şimdi 11. Sınıfta nasıl çalışman gerektiğini anladın. 11.sınıf öğrencisi olarak YGS’ye nasıl hazırlanmalıyım? Sorusuna gelince… Öncelikle hangi alanı seçtiğin önemli. Sayısal, sözel ve eşit ağırlık olmana göre çalışma stratejini belirlemelisin. Ben senin işini kolaylaştırmak için bunların hepsini tek tek açıklayacağım.

 • 11. sınıf sayısal  öğrencisiyim YGS ‘ ye nasıl hazırlanmalıyım?

Burada iki olasılık var. Ya mühendislik ya da tıp istiyorsun. Strateji buna göre de değişecek. 1. Olasılık mühendislik olsun. Yani sen 11. Sınıf mühendislik isteyen bir öğrencisin. Ygs ‘ ye hazırlanırken yapman gereken şu: Sana mühendislik kazandıracak en önemli dersi halletmelisin 11. Sınıfta . 11. Sınıfta zaten bu dersi hallettikten sonra diğer derslere çalışmak için çok vaktin olacak. Diğer öğrenciler bu zor derse çalışırken sen nispeten kolay diğer derslere çalışacaksın ve bir adım önde olacaksın. Hangi derse çalışmalısın? Soru bu. Mühendislik’te sana en çok puan getirecek olan FİZİK dersine çalışmalısın. Dikkat et matematik demedim. Çünkü bir sayısalcı olarak matematiğin fena değildir ve onu bir şekilde halledersin. Ama FİZİK öyle mi. FİZİK dersine oturup sağlam şekilde çalışmalısın. Dersi belirledik. Pekala nasıl çalışacaksın. Bu ders için    KENDİ SEVİYENE UYGUN bir tane konu anlatımlı kitap, 2 tane soru bankası al biri aynı yayının olsun biri farklı yayın. Yani x yayınları FİZİK dersi konu anlatımlı kitap, x yayınları soru bankası , y yayınları soru bankası. Konu anlatımlı kitaptan konuyu çalışıp iki kitaptan soruları çöz.(Fazla kitap alma, kaç tane diyorsam o kadar J ) Çözemediklerini o derste iyi olan bir arkadaşına sor. Çözemediğin soruların peşini bırakma. Onları bir şekilde öğren. Konu anlatımlı kitaplardan konuları çalışarak öğrenmekte zorlanırsan. İnternette çok güzel ders anlatan hocalarımız var onların video derslerinden faydalan.

Mühendislik isteyen 11. Sınıf sayısal öğrencisi için dersi belirledik. Tıp isteyen 11. Sınıf sayısal öğrencisi için ise dersimiz BİYOLOJİ. Biyoloji dersinden LYS ‘de daha fazla puan getirdiği için 11. Sınıfta BİYOLOJİ dersini halletmen lazım. Fizik dersi için yazdığım çalışma stratejisini BİYOLOJİ dersi için uyarlaman lazım. Sen zeki bir öğrencisin bunu halledebilirsin.

 •   11. sınıf eşit ağırlık öğrencisiyim YGS ‘ ye nasıl hazırlanmalıyım?

Eşit ağırlık, TM öğrencileri için en önemli ders matematik ve geometridir. YGS ‘de 40 soru, LYS’ de 50 soru çıkmaktadır. Geometri dersinden YGS’ de  matematik kısmında 10 soru çıkmaktadır. LYS de ise 30 soru çıkmaktadır. Matematik ve Geometri derslerini 11. Sınıfta halledersen sana karada ölüm yok. İstediğin bölümü, istediğin üniversitede,istediğin şehirde kazanırsın. Eğer Matematik ve geometri de zorlanıyorsan sana Aperitif matematik ve aperitif geometri kitaplarını tavsiye edebilirim. Aperitif geometriile ilgili detaylı bilgi için şuraya da bakabilirsin http://ogrensen.wordpress.com/kolay-geometri-kitap-satin-al/

http://www.kitapisler.com/Yayin-Denizi-Aperitif-Geometri-Soru-Bankasi_12446.html#0

http://www.aperitifmatematik.com

 •  11. sınıf  Sözel öğrencisiyim YGS ‘ ye nasıl hazırlanmalıyım?

Sözel öğrencisi için en önemli ders Türkçe ve edebiyat olmasına rağmen sen yüksek bir ihtimalle bu derslerde iyisindir. O nedenle eksikolduğun iki dersten yalnızca birini seç. Tarih ya da coğrafya çalışmayı pek sevmediğin dersiseç. Çünküinsan genelde eksik olduğu derse çalışmayı sevmez. Sanırım dersi seçme işi de anlaşıldı. Derse nasıl çalışman gerektiği konusunda üste bilgi vermiştim. 11. Sınıf sayısal öğrencisi FİZİK dersine  nasıl çalışıyorsa sen de  Tarih ya da coğrafya dersine o şekilde çalışmalısın.

Umarım senin için faydalı bir yazı olmuştur.

Aklına takılan soru varsa yorum kısmına yaz.

Arkadaşlar verdiğim yorumlardan ve tavsiyelerden uyguladığınız ve faydasını gördüğünüz tavsiyeleri yazarsanız belki diğer arkadaşlar için de yol gösterici olabilir. Teşekkürler

Ayrıca bazen iş yoğunluğumdan dolayı yorumlarınıza sorularınıza geç cevap verebiliyorum bunun için de hepinizden özür dilerim. Ama sırayla cevap veriyorum,yorumunuz cevapsız kalmaz inşallah.

Merhaba arkadaşlar

matematigi-nasil-ogrendim-basari-oykuleri yazısına ulaşmak için tıklayın

sınava hazırlıkta zamanı etkin kullanmanın yedi altın kuralı adlı yazıma ulaşmak için tıklayın

 

sizin için güzel bir ders çalışma programı hazırladım. Umarım faydalı bir yazı olmuştur.

11. sınıftayım  hangi gün ne çalışacağım derdine son. YGS matematiği bu dönem 11. sınıfın ikinci dönemi halledelim. Bunun için size güzel bir ders çalışma programı hazırladım.

Bunun için  11. sınıf öğrencileri için YGS ye hazırlık üniversiteye hazırlık ders çalışma programı…(Only matematik:) Ygs Matematik dersi için) linkine tıklayın.

Temel liseye geçsem mi diye düşünenler için güzel bir yazı Temel liseye geçmeli miyim?

735 Comments

 1. Ben 11.sınıf tm öğrencisiyim.suan birinci dönemi bitirmeye yaklaşık 1 ay kaldı.bu yılki derslerimi diğer yıllara göre daha sıkı tutuyorum ama hem okul derslerimi hem de ygs konularını birarada calısırsam kafamın karışacağını düşünüyorum.

  – Bunu önlemek için ikinci dönemin sonunda okul sınavları bittiğinde ygs çalışmaya başlasam nasıl olur?

  – Bir de yazın bunlara çalışırken 11.sınıfı unutma ihtimalimi nasıl sıfıra indirebilirim mesela suan okul sınavlarına hazırlanırken özet kağıtları cıkarsam,yazın ygs calısırken haftada bi kez ya da iki haftada bir o özetleri tekrar etsem fayda sağlar mı?

  – Son olarak ygs calısmamın yaz tatilinde bittiğini varsayarsak 12.sınıf başında okul dersleri ygs lys sürecini nasıl programlandırmalıyım?

  Çok soru sordum ama cidden şuan kafam çok karmaşık. Etrafımda ygs calısan,dershaneye giden arkadaşlarımı görünce geriliyorum. Malum dershaneler önümüzdeki yıl olmayacak,bende kendim halletmek mecburiyetindeyim. Cevaplandırırsanız çok sevinirim,teşekkürler

  • Merhabalar
   Öncelikle böyle bir planlama içinde olduğun için seni tebrik ederim. Şimdi sorularını cevaplandırmaya başlayalım.
   1. sorunuz
   Bunu önlemek için ikinci dönemin sonunda okul sınavları bittiğinde ygs çalışmaya başlasam nasıl olur?
   Doğru olmaz. Kafa karışacak bir durum yok aslında. Sen biraz daha ötelemek istiyorsun galiba çalışmaya başlamayı:)
   Üniversiteye çalışman ve yazılılara hazırlanman senin kafanı karıştırmaz aksine konuları daha iyi kavramanı sağlar. Burada dikkat edilmesi gereken 11. sınıfı destekleyecek şekilde gördüğün konulara YGS kitaplarından çalışman ya da daha alt sınıflardaki konuları özellikle YGS konularına çalışman sana avantaj sağlayacaktır.
   2. Sorunuz
   Bir de yazın bunlara çalışırken 11.sınıfı unutma ihtimalimi nasıl sıfıra indirebilirim mesela su an okul sınavlarına hazırlanırken özet kağıtları cıkarsam,yazın ygs calısırken haftada bi kez ya da iki haftada bir o özetleri tekrar etsem fayda sağlar mı?
   Söylediğiniz şeyler faydalı olur muhakkak. Ancak şunu yaparsan daha güzel olur: Yazılıya çalışırken konuları YGS soru bankalarından çözersen herhangi bir konuyla ilgili 250-300 civarı soru seni seneye 12. sınıf olduğunda çok rahatlatacaktır.
   3. Sorunuz
   Son olarak ygs calısmamın yaz tatilinde bittiğini varsayarsak 12.sınıf başında okul dersleri ygs lys sürecini nasıl programlandırmalıyım?
   Ygs çalışmasını yani tüm konuları bitirebilirsen çokgüzel olur. Ancakbunun için yazı çok iyi değerlendirmelisin. Bu sorunu yazın sonunda tekrar hatırlatırsan cevaplamaya çalışırım. Çünkü bu sorunun cevabı senin yazın ne kadar çalıştığına bağlı, hangi konuları, ne şekilde bitirdiğine bağlı
   Yükünüz ağır, yolunuz uzun, zamanınız kısa…
   Ancak bunların hepsini başarabileceğinizi düşünüyorum. Yolunuz açık olsun…

   • merhabalar oncelikle üşenmeden yorumları tek tek okudugnuz için cok tesekkür ederim ben antalyada bir anadolu lisesinde okuyorum 11. sınıfa gectim 9. ve 10. sınıf agırlıklı ortalamam ikiside 80 ama pek calıstıgım soylenemez ve 10. sınıf matematigim eksik ama fiziğim iyi genelde sözel netlerim de yuksek itü gemi inşaa istiyorum ya da iyi bir bir mühendislik bunun için cok gec kalmıs sayılırmıyım disiplinli bir çalısmayla gidilebilir mi bu yazımı pek verimli geciremedim biraz pişmanlık da var ama kalan 27 gunde sıkı bir calısmaya giricem yorumlarınızı bekliyorum … 🙂

    • öncelikle merhaba ben 11. sınıfa geçtim sayısaldayım matematiğimin iyi değil matematiğe nasıl ve hangi kaynaklardan çalişmalıyım lütfen bana yardım et çok kötü bir durumdayım

  • Mehaba ben 11 mf ogrencisiyim butun sinavlar bitti artik ygs ye calisacagim (daha once de bakmistim tabii ki) ama bos bos calismak istemiyorum nasil program yapmaliyim?

 2. İlk olarak yazdıklarını okudum çoğu yazdığınız şey kafama yattı ve aklımdaki sorulara ışık tutabileceğinizi düşündüm.
  Ben düz bir lisede okuyan 11. sınıf Tm öğrencisiyim. SBS ye çok çalışmadığımdan pişmanım ve bunu üniversitede de yaşamak istemiyorum. Şayet ki üniversite daha önemli ki ben şimdiden strese girmeye başladım. Sonuçta bu benim hayatımda dönüm noktası olan bir sınav İstanbul içi bir devlet üniversitesi uluslararası ilişkiler bölümü istiyorum. Matematik ve geometride iyi olmadığımdan şuan mat 1 özel ders alıyorum inşallah onu bitirip geometriyide alacağım.
  – Öncelikle ben sınava seneye gireceğim ve sınav sistemi değişecek diyorlar yeni gelen sistemde ise okul puanları ağırlıklı olacağı söyleniyor ki ben 9. sınıfta SBS sonrası kendini salmış 10. sınıfta toparlamış bu sene çok iyi olmasada orta halli bir öğrenciyim.Bu konu hakkında bilginiz var mı ?
  – İkinci olarak dershaneler 2015 yılında değişiyor yada kalkıyor.Her bir kafadan ayrı bir ses çıkıyor. Bu konu hakkında bilginiz var mı ?
  ( şöyle birşey duydum ki seneye temel lise olacak ve okul yerine oraya düzenli gidilecekmiş. Fakat fiyatlar çok yüksek bunun içinde devletin 3.000 tl kadar indirimi olabilirmiş ki oda her öğrenciye çıkmayabilirmiş kesinliğinden emin olmadığımdan bir karara varamıyorum. Eğer böyle birşey varsa önceden kayıt yaptırmak belkide daha avantajlı olacaktır. Ocak ayındaki dershane sınavlarını beklemekteyim. )
  – Üçüncü olarak 10. sınıfta bir ingilizce kursundan % 80 bir burs kazanıp yazıldım. 2. senesindeyim bunun bana ne gibi bir faydaları olabilir sizce ? Genelde üniversitede girilen ERASMUS sınavı hakkında bilginiz varsa beni aydınlatırsanız sevinirim :))
  – Son olarak düzenli ders çalışamamaktayım. Evet artık bazı şeylerin farkına vardım ki bunu yapabilmem bile beni çoğu kişinin önüne geçirmiş olabilir.Sonuçta başlamak bitirmenin yarısıdır.Ama bunların ne kadar bilincinde olsamda ders çalışmakta hazırladığım programa uymakta zorlanıyorum. Kitap okumaya başladım ki seneye sınavda paragraf sorularında bana yardımcı olması ümidiyle düzene oturtmaya çalışıyorum. Sizce neler yapmalıyım yada en azından bana bir fikir verebilirseniz gerçekten çok mutlu olurum :))
  Evet Çok Fazla Sorum Olduğunun Farkındayım kusuruma bakmayın ama çevremde bilgi edinebileceğim çok fazla insan yok ve dershaneye de gitmiyorum.
  + Ayıca üniversiteler hakkında bir fikrim yok gidip gezebilmek ile ilgili çok fazla düşüncem var böyle bir şey mümkündür değil mi ? Gidip görüşüp fikir alabilmek görebilmek öğrenebilmek. Üniversiteyi kazanmam gerekiyor başka bir lüksüm veya şansım yok. Ha diyelim bu sene YGS LYS değişmedi eğer ilk sene giripde kazanamazsam ikinci sene sınav sistemi değişirde ona maruz kalırsam kaygısı da var.
  YGS yi fazlasıyla dert etmiş durumdayım sonuçta TM öğrencisiyim ve 9. sınıf kimya, biyoloji, fizik derslerinin hiçbirini hatırlamıyorum ama yapmak en azından puan kazanmak zorundayım nasıl ki sayısallar coğrafya tarih çözecekse YGS stersinden çok LYS stresi insanı öldürmeye yetiyor nasıl koskoca 3 seneyi 1 senede bitirebiliyor insanlar diye düşünmeden yapamıyorum . Temel eksikliğim çok olduğundan şuan matematik ve geometride sıfırdan başlamış bir ilkokul öğrencisinden farkım yok ki bu daha da stres yapmamı umutsuzluğa kapılmamı sağlıyor.Diyelimki YGS için şuan doğru yoldayım peki LYS için neler yapabilirim ne yapmalıyım sizce ?
  Sorularımı cevaplandırır ve bana yardım ederseniz çok sevinirim

  • Deneyimlerinizden ders aldığınız için sizi ayrıca tebrik ederim. Aynı sıkıntısı ygs de yaşamamak için yaptıklarınız takdire değer…
   Öncelikle ben sınava seneye gireceğim ve sınav sistemi değişecek diyorlar yeni gelen sistemde ise okul puanları ağırlıklı olacağı söyleniyor ki ben 9. sınıfta SBS sonrası kendini salmış 10. sınıfta toparlamış bu sene çok iyi olmasa da orta halli bir öğrenciyim.Bu konu hakkında bilginiz var mı ?
   Yeni gelecek sistemde (eğer gelirse) okul puanlarının YGS puanlarına etkisinin aşağı yukarı aynı olacağını düşünüyorum. Bu konuda endişe etmenize bence gerek yok.
   İkinci olarak dershaneler 2015 yılında değişiyor yada kalkıyor.Her bir kafadan ayrı bir ses çıkıyor. Bu konu hakkında bilginiz var mı ?
   Bu konu hakkında bir şey söylemek çok zor.Yaşayıp göreceğiz . Özel ders aldığınıza göre ekonomik durumunuz çok kötü değil. O nedenle dershaneler olmasa da bir şekilde üniversiteye hazırlanma formülünü bulacağınızı ümit ediyorum. Evet bir kaos var ancak metanetle yolunuza devam etmenizi,ders çalışmaya devam edin bu tarz konuları dert etmeyin. Üniversite sınavına giren bir tek siz değilsiniz. Siz bu konuları düşünmek yerine ders çalışmaya odaklanın. (Bu konu birileri tarafından düşünülür ve bir çözüm bulunur,sizde bu çözüm yolunu uygularsınız merak etmeyin:) bana güvenin…Neticede bu bir sıralama sınavı her halükarda yüksek sıralaması olan daha iyi bir yere girecek.
   Üçüncü olarak 10. sınıfta bir ingilizce kursundan % 80 bir burs kazanıp yazıldım. 2. senesindeyim bunun bana ne gibi bir faydaları olabilir sizce ?
   You can understand wy write. To know foreign language is very important to be successfull in life. I advise you to learn english very well.
   Genelde üniversitede girilen ERASMUS sınavı hakkında bilginiz varsa beni aydınlatırsanız sevinirim :))
   Bu erasmus işini üniversiteyi kazanınca konuşalım. Giden öğrencilerimoldu zamanı geldiğinde onları da paylaşırım…

   Son olarak düzenli ders çalışamamaktayım. Evet artık bazı şeylerin farkına vardım ki bunu yapabilmem bile beni çoğu kişinin önüne geçirmiş olabilir.Sonuçta başlamak bitirmenin yarısıdır.Ama bunların ne kadar bilincinde olsam da ders çalışmakta hazırladığım programa uymakta zorlanıyorum. Kitap okumaya başladım ki seneye sınavda paragraf sorularında bana yardımcı olması ümidiyle düzene oturtmaya çalışıyorum. Sizce neler yapmalıyım yada en azından bana bir fikir verebilirseniz gerçekten çok mutlu olurum :))
   Programa uyamıyorsan, program yapma. (Baktın olmayi, bakmayacaksın.) İdeal bir program yapmak yerine makul, uygulanabilir, esnek, başarabileceğin bir bir program yaparsan senin için daha güzel olur.
   Kitap okumak güzel bir şey.Amacın paragraf sorularını yapmaksa paragraf soruları çözmen senin için daha faydalı olacaktır diye düşünüyorum. Ancak kitap okumak yerine günlük 20 paragraf sorusu çözersen çok kısa sürede bu tarzları çözdüğünü göreceksin.
   Good luck…

 3. ben 11. sınıf atl bilişim teknolojileri öğrencisiyim.9.sınıfta ve 10. sınıfta derslerim gayet iyiydi. aamaa 11. sınıfta okul değiştirdiğim için ortama ayak sağlayamadım ve içler acısı bir halde düşüş yasadım. sınavlar da yaklaşıyor ve ben toparlayamayıpta sınavdan düşük bir not almaktan çok korkuyorum. bir yerden başlamam gerektiğini biliyorum ama nerden başlıyacağımı bilmiyorm.11. sınıfta çok önemli . ne yapacağımı bilmiyorum kafam cok karışık.

  • Endişelenecek bir şey yok.
   Her insanda olduğu gibi bir uyum sorunu yaşıyorsun bu gayet normal. Yeni bir ortama girdiğimizde ya da yeni bir işe başladığımızda çoğumuz ortama alışmak da zorlanırız.
   Sana tavsiyem sınıfındaki öğrencilerden kendine yakın hissettiğin başarılı, ahlaklı bir öğrenciyle yakın iletişime geç. Bir şekilde ona yaklaş, mesela bir gün bilerek kalem getirme ve ondan kalem iste, ne bileyim işte siz bu işleri daha iyi bilirsiniz:) O arkadaş senin okula uyumunu sağlamana çok yardımcı olacaktır. Bunu hallet akademik başarı için yapılması gerekenlere sonra bakarız önceliğimiz bu…

 4. Ben 11.sinif tm ogrencisiyim hemsirelik istiyorum nasil bir yol izleyebilirim simdiden tesekkurler

  • Merhabalar
   Hemşirelik son yıllarda iş imkanının artmasıyla daha popüler hale geldi. Üstteki yazıda tm öğrencisinin yapması gerekenleri yazdım o kısım senin için faydalı olacaktır. Eğer ayrı sorun olursa onu cevaplayabilirim.

 5. merhaba,
  ben 11.sınıf tm öğrencisiyim. 10.sınıfta sayısaldım bunun nedeni ygs konularını iyice kavramktı. Ve buna pişman değilim. Hedefim hukuk ama ankara üniversitesi. Zor fakat imkansız olmadığını biliyorum. Bunun için çok fazla bir gayretim olduğu söylenemez. Çünkü ben nasıl çalışılması gerektiğini bilmiyorum ve bu konuda sizden yardım bekliyorum. 2.olarak Çalıştığım zaman gayet başarılı oluyorum ama çokçabuk sıkılıyorum ve adapte olamıyorum bunun için ne gibi çalışmalar yapabilirim?

  • Merhaba
   10. sınıfta sayısal olduğun için hukuk kazanmak için matematiğin yeterli olur diye düşünüyorum.Ancak sözel derslerinden biraz şüpheliyim. Sana farklı bir tavsiyede bulunacağım.Bak şimdi ikinci dönem geometriden üçgenler, dörtgenler,çember-daire ve doğrunun analitiğini bitir. Yazında matematiği (ygs ) yi bitir eylülde gel gerisine karışma. 12. sınıfta da edebiyat ve coğrafyaya yüklendin mi hooooop Ankara Hukuktasın:)

 6. 11. sınıf tm ögrencisiyim bu hafta okullar kapanıyo 15 gün tatilde ygs ye yavaş yavaş çalışmak istiyorum antremanlarla matematik 1 bitirdim ama şuan onların hiç birini hatırlamıyorum yeniden koulara bakıcom sonra 2 ye başlıycam. sizde bu çalışma dogru olurmu diger derslere nasıl çalışcagımı bilmiyorum okullar açıldıgında hem 11. sınıf dersleri hemde ygs çalışcam bunun için sizden ders çalışma programı rica adiyorum.

  • Merhabalar
   Antrenmanlarla matematik güzel bir kaynak, ancak eğer o konulara baktıysan tekrar konulara çalışmadan aperitifmatematikten baştan başlayarak test çöz. Bu arada da yeni konulara çalışmayadevam et. Yanivaktinin %40 ını eski konulardan test çözmeye % 60 ını yeni konulara ayırırsan daha iyi edersin.

 7. bu arada son sınavlarımız test oluyo bendede test çözme yetenegi olmadıgı için düşük notlar alıyorum bunun için ne yapmalıyım

 8. Merhaba 11.sınıf Tmm ogrencisiyim Hukuk fakultesini kazanmak istiyorum.Fakat nasıl çalışacağımi
  bilmiyorum.1.dönemin sonuna geldim ortalamam 77 teşekkür belgesi alacağım.Matematik ve geometri pek iyi değil.Ama suanda matematik özel dersi aliyorum.9.Sinifim ortalamam 58 di.10.sinif ortalamam 66 di.Bana yardımcı olabilir misiniz???

  • Merhabalar
   İstikrarlı şekilde çalıştığını düşünüyorum. Zaten bu gayretlerin sonucunda notlarında baya bi artış olmuş. Hukuk için lys de matematik, geometri, edebiyat, coğrafya yapman lazım. Bunun için sağlam bir net yapman lazım matematikten. Özel ders aldığını söylemişsin özel ders alman senin için bir avantaj. Okulda derste anlamadığın yerleri not al daha sonra da hocana sor. Böylelikle eksik olduğun yerleri hızlıca kapatabilirsin. Diğer sözel derslere de bakmalısın. Ha bu arada geometriyi de unutmayalım, geometri de başlangıç seviyesindeysen aperitif geometri:) kitabını tavsiye ederim…

   • bende hukuk istiyorum ama edebiyata daha baslamadım ve bende 11.sınıfım bende 77 ortalamayla tesekkur oldum. 10.sınıf ortalalm 84 9.sınıf ortalamamda 83. inşallah hepimiz istediğimiz yerlere geliriz ama matematik geometri konusunda çok sıkıntım var deshane ve özel ders alcak imkanım yok

    • Merhabalar matematik ve geometri konusunda canını sıkma ,dershaneye gidemiyorum diye ve özel ders alamıyorum diye üzülme aperitifmatematik her zaman yanında:) Çok mu reklam oldu ne.. İşin şakası bi yana internette çok güzel kaynaklar var onlardan faydalanabilirsin…

 9. Merhaba, ben 11 sınıf MF öğrencisiyim ve bu hafta sonu karne alıcaz yarıyıl tatiline giricez. Ben bır kaç gündür okula gitmiyorum evde ders çalışırım diye ama bi türlü çalışamıyorum bi rahatlama var üstümde dönemi bitirdim diye. hedefim yüksek ama 9. sınıfım yok 10. sınıfta biraz daha bilinçlenmiştim ama bu sene diğer senelerden daha cok farkına vardım sizinde dediğiniz gibi. bu yarıyıl tatilde nasıl çalışmalıyım ygs calışmalı mıyım? Allah izin verirse sağlık alanında yüksek bir bölüm istiyorum sizin bilgilerinizden faydalanıp kendime düzenli bir yol cızmek istiyorum. ilk dönem okul cıkıslarında 2 ders saati ygs konu anlatımı oldu fakat ben kalamıyordum yoldan trafikten dolayı ama 2. dönem günler uzayacagı için kalmayı planlıyorum ve ygs konu anlatımı oluyor orada. sizce nasıl calışmalıyım mat1’in ilk ünitesine calışmaya başladım hemen hemen. neler yapacagım kendımı o psikolojiye soksam kesinlikle gerisi gelir ve kafama koyunca yapacagımada inanıyorum. Sizde bana bunu nasıl başaracagım hakkında yardımcı olup yol görterirseniz çok memnun olurum. Şimdiden cok teşekkürler… 🙂

  • Merhabalar
   Ders çalışma isteğin çok güzel.İnşallah başarılı olursun. Bugün okul tatil oldu. Dönem yeni bitti önce 3 gün hiç ders çalışma kafana göre takıl benden sana izin:) Dinlen rahatla hemen kasma kendini. Üç gün sonra yani 27,28,29,30 ocak 2015 tarihlerinde günlük 6 saat çalış, ne eksik ne fazla …Tam 6 saat ..3,4,5,6 Şubat tada günlük 6 saat çalış fazla çalışma. Böylece tatili planlamış olduk. Salı, çar,per ve cuma 6 şar saat çalış diğer günler benden izinlisin gez, dolaş o günlerde sakın ders çalışma. Şimdi toplamda 8 gün ve günlük 6 saat ten toplamda 48 saat çalışmış olursun. Tıp istediğine göre bu ders çalışma saatlerini matematiğe ayır bu tatili matematiğe ayır, yaz tatili için başka bir program önereceğim sana hatırlat. Matematikten mat 1 den başla ve 48 saatte yaklaşık olarak problemler konusunu bitirmen lazım. Problemleri bitirirsen ve dönem boyunca da problemlerin sonunu da biterirsen bu yılmat 1 i bitirmiş olursun. Gelelim evde ders çalışmaya . Evde ders çalışamıyorsan bi kütüphaneye git sabah 10-akşam 18 de bitir dersleri mola falan filan derken toplamda 6 saat çalışmış olursun. Özellikle bulunduğun yere yakın üniversite kütüphanesi varsa oraya git. İnsanın etrafında çalışan insanları görmesi çalışma şevkini artırır. Kolay gelsin…

 10. Çok teşekkür ederim. Tamam surekli iletişime geçelim böyle ben bu 1. dönem konularını tamamen oturtsam yanında mat1 in bir kaç konusuna daha çalışsam. çünkü problem konusu temelim yok ve cok zaman gerekir yarıyıl tatil için basamak kavramı konusuna geçtim onu bitirsem yanında yetiştirebilirsem bölme ve bölünebilme kuralarına geçeyim. 1. dönem konuslarım tamam ve eksıksız bi şekilde girmek istiyorum 2. döneme. yarıyıl tatil bittikten sonra birde 2. dönem planı yapalım. daha sonra yaz derken verimli bir yıl :))

  • Merhabalar
   İkinci dönemde işte geliyor planlı çalışmaya devam edelim. YGS matematikten eksik kalan konuları tamamlarsan yazın da fizik ve geometriyi hallettik mi bu iş tamamdır…

 11. Merhaba ben 11. Sınıf sayısal öğrencisiyim. Bilgisayar Mühendisliği istiyorum. Şuan a kadar bir çalışmam olmadı üniversite ye yönelik. Bu saatten sonra nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Hangi derse önem vereyim. Fiziğim falan iyi bitek biyoloji den nefret ediyorum.

  • Merhabalar
   Hangi derse çalışman gerektiğini kendin ele vermişsin BİYOLOJİ.
   Ben şöyle düşünüyorum hiçbir dersi sevmek zorunda değilsin ama sınavda çıkıyorsa ve yapmak zorundaysan , bence yapmalısın bak dikkat et sevmelisin demiyorum yapmalısın. Bu ikisi farklı şeyler. Evet nefret edebilirsin ama çalışmalısın. Bilmem anlatabildim mi?

 12. Merhaba. Ben 11. Sınıf sağlık meslek lisesi oğrencisiyim. Meslek lisesinde okuduğum için herhangi bir temelim yok ve ikinci doneme girmek üzereyiz ben hiçbir şekilde çalışmaya başlamadım sınavdan çok korkuyorum ama uzerimde inanılmaz bir rahatlık var. Ben Ondokuzmayıs üniversitesi hemşirelik yuksekokulunu okumak istiyorum puanı356 ygs2ile alıyor şimdiden çalışmaya başlarsam eğer yapabilir miyim çok endişeliyim yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Merhabalar
   Canın sağolsun hiçkimse tam olarak başlamadı henüz çalışmaya. Panik yok daha 1,5 yılımız var. İstediğin bölüm YGS ile aldığı için çok fazla bir konun yok zaten . Kendini fazla kasmadan hafiften hafiften antrenmanlarla matematik 1 ve 2 yi ve aperitif matematik i kitaplarını bitirirsen başka kitaba da çalışmana gerek yok, 40 sorudan 13-17 net yaparsın bu da senin işini görür diye düşünüyorum. Diğer derslere de 12. sınıfta çalışırsın olur biter…

 13. Merhaba ben 11.sinif MF öğrencisiyim dershanede ygs konusu goruyorum ama eve gelince okul derslerine daha ağırlık verdim icin cok bişey aklimda kalmiyor denemelerde cok zorlanıyorum bu sene ne yapcagimida bilmiyorum kafam cok karışık bu seneki kimya ortalamam 93 mat ortalamam 81 fizik 80 ( fizikte cok zorlaniyorum ) ama ne caliscama karar veremiyorum derse oturdugum zaman cok kolay sıkılıyorum kafam cok karışık ne yapacağımı bilmiyorum lütfen bana yardımcı olun teşekkürler

  • Merhaba İbrahim,
   Okul derslerine ağırlık vermen mantıklı. Bu sene yapman gerekenleri yukarıdaki yazıda belirttim. Rahat ol paniğe gerek yok. Okul derslerinden arta kalan zamanda ikinci dönemde fizik çalış yazın da matematik geometri fizik çalışırsan senin için güzel olur. Şunu iyi bil ki Derse oturduğu zaman seve seve çalışan çok az insan olur zaten. O nedenle sıkılman doğal, ancak bu zamanların geçici olduğunu 1-2 yıl güzel çalıştığında bunun faydasını ömür boyunca göreceğini düşünürsen biraz daha motive olabilirsin…

 14. merhaba ben 11. sınıf eşit agırlık ögrencisiyim yarıyıla girdik ve ben ygs çalışmaya başladım ilk olarak mat başladım çalışmaya sadece ona çalışıyorum şimdilik konuları bitene kadar temel kavramlardan başladım.ilk olarak bilgisayardan dinliyorum konuyu sonra bilgisayardan pdf test kitabı indirip ordan çözüyorum soru bir yandanda 11. sınıf 1. dödem mat ve geometriyi tekrara ediyorum.bu arada ankara hukuk bölümünü kazanıp hakim olmak istiyorum sizce bu bölümü bu üniversiteyi kazanmak için yeterlimi bu çalıştıklarım.ygs konularını 3 ay yaz tatiline kadar bitirmek istiyorum.3 ay yaz tatilinde lys ye çalışıcam 3 ayda lys bitiricem sonra okullar eylülde açıldımı sınav marta marta kadar hem lys ygs çıkardıgım küçük notları tekrara edicem hemde bol bol test çözücem.üniversiteye böyle çalışmayı düşünüyorum. bu sene dersaneler kapanıp özel okul olcakmış. yani gidemeye bilirim.evde kendim çalışırsam kazanabilirmiyim onu bilmiyorum.

  • Merhaba merve,
   Seni çok heyecanlı ve hızlı gördüm.. Herkes mi ankara hukuk istiyor ya. İsteyen isteyen hepinize yetecek kadar yer var Ankara Hukuk ta:) Gittim biliyorum. Ankara hukuk un kontenjanı fazla merak etmeyin. Çalışma azmin beni biraz korkuttu. Daha sakin şekilde ilerlemen senin için daha faydalı olur. Çalışma yöntemin güzel ancak lys konularını yazın bitermeyi istemen bana çok gerçekci gelmedi. Ama bu dediğini yazın yaparsan sana helal olsun.
   Hakim olmak için bu kadarını yapman yeterli. İnşallah istediğin gibi hakim olursun ve adaletli kararlar verirsin.

 15. Merhaba
  Ben 11. Sınıf TM öğrencisiyim diğer senelere nazaran bu sene başarı kat ettim aklımda hâlâ hukuk var ama bir yandan da muhendislik ilgimi çekiyor TM öğrenicisi olduğum için vazgeçmem gerek diye düşünüyorum ama istersem yapabileceğime inanıyorum sizce nasıl bir çalışma planiyla bunu başarabilirim?

  • Merhaba Merve,
   Bunu başarabilirim derken hukuk kazanmayı mı yoksa mühendislik kazanmayı mı kastediyorsun?

   • Mühendislik kazanmayi kast ediyordum ama hedefimi yeniden hukuga yonelttim, içimde büyük bir hukuk aşkı var ama biraz stresliyim, tarih ve coğrafya derslerinde öğretmenler ders anlatmadigi için hangi konuya calisacagimi karistiriyorum ve bu diğer dersleri bitirmeye calisirken bana büyük engel oluyor nasil bi calisma programiyla bu eksiklikleri duzeltebilirim?

    • Hukuk candır, hukuk herkese lazım. Tavsiye ederim. Konu sıralaması ise problem olan onu kitaplardan bulabilirsin. Evet öğretmen gerekli ancak öğrenme kişinin kendi elindedir bence. O nedenle bunlara fazla takılma. Çalışmaya devam et, çalışma programı bu üstteki yazının orada linki koydum orayı biincele istersen…

 16. merhaba 😀 ya iyiki böle bir site yapmısın cok tesekür ederim .Ama ben biraz geç gördüm 😀 neyse uzatmadan soruma gecıyım 😀 (düz liseye gidiyorum)
  ben 10.sınfta tm dim . fizik kimyayı cok sevdimi fark etim ve matematimde iyiydi 11.sınıfta mf ye geçtim ve çalıstım hayatımda hiç olmadı kadar 😀 ama yeterli degildi şimdi ben yarıyıl tatılın yarısındayım ve gunde 7 saat 550 soru cıvarı calısmayı planlıyorum en beğenddim meslekler muhendıslık , tıp , yazılım gibi meslekler hosuma geliyo ama karar veremedim neyse 😀 sizce nasıl karar verim
  bide ben sımdı ygs lys calıscam ama bana yardım edermısnız nasıl bir yol izliyim hangi yayınlar güzel

  • günde kaç saat çalısım bide onlarıda sorucaktım ya cok dalgınım bide şey dopin ,phermaton , b12 ,b13 zihin guclendırı ılaclar ıcın ne dusunuyorsunuz vitamin takviyeli galiba

   • Merhaba abdullah,
    Bu tarz ilaçlar konusunda benim de kafam karışık bu konuda bu ilaçları kullanan birisi açıklayıcı bir yorum yaparsa sevinirim.

  • Merhaba abdullah,
   Günde 7 saat 550 soru civarı çalışmayı planmamışsın bunu başarabildin mi merak ettim. Yazılımcı olmak çok güzel ancak sıradan bir yazılımcı piyasada ne kadar iş yapar bilemiyorum. Mühendislik ve tıp garanti meslekler. Yayın konusunda şu an bir şey diyemeyeceğim…

   • çözemedim ya vede özür dilerim ben mesaj atımı unutmusum gunde 1 saat bile çalsıamadım ne olduysa hevesim kaçtı ne olur yardım edın ya nasıl çalışım ne yapmam gerek ve daha kafamda meslek yok

 17. Öncelikle merhaba ben ogretmen lisesinde okuyorum paylaşımınızı çok begendim keske ben bunu daha onceden gorseydim ama ne yazikki yariyil tatilinin bitmesine 6 gun kala goruyorum.Ben 11. sinifim yazililarda aldigim notlar iyi sayilabilir bu yilki ortalamam 86 gecen yillarda da bu civardaydi suana kadar lisede 1 kere tesekkur aldim 83 ortalamayla digerleri hep takdirdi ama hicbisey bilmedigimi dusunuyorum sinavlarim kotu uzerimde acayip bir baski hissediyorum.Dis hekimlihinde okumak istiyorum ben tum derslerden eksiklerim var yani konulari yarim yamalak biliyorum.Okuldaki hocalardan rehberlik istemeye korkuyorum bana bu konuda yardimci olabilirseniz cok memnun olurum e-mail hesabinizi verirseniz arada kafama takilan sorulari sormak isterim.Simdi bide asil meselem okullar 19 haziranda kapaniyor.Bana o tariha kadar uygilayabilecegim bi calisma programi gerek nasil calismaliyom bide yardimci olursaniz cok memnun olurum.

  • Merhaba furkan,
   Anladığım kadarıyla konuları tam olarak bilmediğini düşünüyorsun. Oysaki sen tüm konuları biliyorsun. Ancak sistemli şekilde çalışmadığın için neyi ne kadar bildiğinin farkında değilsin. Senin kafan benim bilgisayarımın masaüstü gibi her dosya masa üstünde ve dağınık şekilde. Masaüstüne gelip sağ tuşa basıp sıralaya gelip sıralama ölçütüne göre dosyaları sıralarsam hepsi yerli yerine gelir. İşte sen de böyle yapmalısın. Nasıl yapacaksın onu söylüyorum şimdi: Çalıştığın her dersin sadece konu başlıklarını ve alt konu başlıklarını yaz bir kağıda ve buna göre çalış. Yani senin yapman gereken her ders için bir içindekiler sayfası hazırlamak. Bunu yaparsan hemkendini daha rahat hissedecek hem de daha başarılı olduğunu göreceksin. Bilmem anlatabildim mi? Gelelim ikinci dönem nasıl çalışacağına..Yukarıdaki yazımı tekrar okuyabilirsin:)

 18. meraba ben merve
  11.sınıfdayım mersinin anamur ilçesinde yaşıyorum ve anamur lisesine gidiyorum sayısal ım matematigim iyi (yani sınıfa göre) gitdiglm lise düzlise.çünkü 8.sınıfda az calışdım bunu biliyorum fakat bunu üniversitedede yaşamak istemiyorom 8.sınıfdan çıkdıgım için 9da pek calışmadım ama sınıfdadaiyiydim. 10.sınıfda şöyle böyle geçdi fakat 11.sınıfın ilk yarısı bittigine göre ygs_lys içln yaklakış ık 1.5 senem var bu zamanı nasıl degerlendirmeliyim . istedigim bölüm cerrahpaşada fizyoterapi okumak bunun için ne yapmalıyım hangi derslere önem vermeliyim lüüütfen bana yardım edin.

  • Merhaba merve,
   Söylediklerin benim yazımın ilk paragrafı gibi. Önemli değil 8. sınıf bitti biz önümüze bakalım. Fizyoterapi hangi alandan alıyor ona bakmalıyız nasıl çalışacağına karar vermek için. Mf kaçla alıyor onu bilmiyorum. Mf puan türüne bak hangi derssin ağırlığı fazlaysa o dersi ikinci dönem ve yazın halletmen seni bir adım öne geçirecektir.

   • merhaba izyoterapi mf3 ile alıyo bazılarındada ygs2 ile alıyo şlmdi ne yapmam gerekiyo??????

    • Merhaba merve,
     Kusura bakma biraz geç yazabildim. Fizyoterapi mf3 ve ygs 2 ile aldığını söylemişsin. Bu durumda iki seçeneğin var ya risk alıp sadece ygs ye hazırlanacaksın ya da hem ygs ye girip hemde lys ye gireceksin. Bu durumda mantıklı olan her ikisine de hazırlanman yani hem ygs ye gireceksin hem de lys ye gireceksin. Bu nedenle senin mf 3 e göre hazırlanman gerekecek. MF-3’te;
     Türkçe yüzde 11,
     Temel Matematik yüzde 11,
     Sosyal yüzde 7,
     Fen yüzde 11,
     Matematik yüzde 13,
     Geometri yüzde 5,
     Fizik yüzde 13,
     Kimya yüzde 14
     ve Biyoloji yüzde 15; olduğunu düşünecek olursak matematik ve biyoloji ye yüklenmen senin avantajına olur. Bana sorarsan bu dönem 11. sınıfın ikinci dönemi matematiği ygs kısmını hallet yazın da biyolojiye ve geometriye bakarsan çok hoş olur

     • teşekkür ederim . zaten matematik ygs ye basladım. ve yanında ygs fizikde calışıyorum. fakat biyoloiye nasıl calışmam gerekdigini bilmiyorum ve 9. 10 sınıfdaki biyolojiden hicbir sey hatırlamıyorum . Sizce ne yapmalıyım?

 19. ygs yi ve lys yi çok dert edenlerdenim.11.sınıf öğrencisiyim. eşitagırlık bölümü okuyorum ve hukuk kazanmak idealim. son sene sıkışmamak için bu sene çalısmaya başladım.kendimce bbir program yaptım ve uymaya çalışıyorum tarih ve cografyadan yazarak ilerliyorum ve çalıştıgım konunun testini çözüp o konuyu bitiriyorum. ama matematik ve geometri ile başım dertte 🙂 ne yapsamda soruları çözemiyorum ve konuları ilerletemiyorum takıldım kaldım.ne yapsam bilemiyorum. birde hazırladığım program ful ygs üzerne. 11.sınıfa fazla agırlık vermiyorum gibi. bana program konusunda yardımcı olursanız sevinirim. hem 11.sınıf derslerimi dengede tutabilcegim hem mat ve geometriden ilerleyebilceğim bir program istiyorum. he birde lys ye nasıl calısma programı hazırlasam ve ne zaman baslasam ? ah kafam çok karışık yardım edin

  • Merhaba zeynep,
   Kafan karışık belli , istediğin bölümün ygs ile aldığını söylemişsin daha sonra da lys ye nasıl çalışacağım diye sormuşsun. Senin kafan 12. sınıfın başında netleşir.O nedenle sen önce ygs matematik ve geometriye odaklan. Matematikten ve geometriden çok güzel bir kitap tavsiye edeceğim:Aperiif matematik ve aperitif geometri: ) (Biraz reklam oldu ama olsun az reklamdan kimseye zarar gelmez.) Bu ki kitabı eylüle kadar bitir sana yeter. Eylül de de kafan netleşir ona göre program yaparız. Ha bu arda tarih ve coğrafyaya yazarak çalışman güzel ancak tarih ve coğrafya çalışırken ATLAS ÇOK ÖNEMLİ . HER ZAMAN BU DERSLERE ÇALIŞIRKEN ATLASIN AÇIK OLSUN. HARİTALARA BAKARAK ÇALIŞ …

   • Bir yanlış anlaşılma olmuş galiba ben ygs ile alıyor demedim 🙂 benim lys içinde çok çalışmam gerekiyor açıkçası ygs ve lys benim için çok önemli kendimce programıma uymaya çalışıyorum ama daha iyi bilen birinin programından ilerlesem daha faydalı olacağını düşünüyorum kendimce 🙂 yardımcı olursanız sevinicem bu arada matematik ve geometri için tavsiye ettiğiniz kitaplara bakıcam 🙂

 20. merhaba ben meslek lisesi bilişim teknolojileri alanını okuyom 11 sınıf ögrencisiyim
  ygs 1 dönemden sonra başlamayı düşünüyom sizce erkenmi geçmi

  .. 9 sınıf ort: 70 10 sınıf :77 11 sınıfın 1 dönemi :80 bu puanlar ygs de notlarımı nasıl etkiler

  …. şuan aldıgım kitaplar finalin ygs cografya kitabi finalim ygs türkce matamatigim zayıf oldugundan ygs antremanlarla matamatik aldım finalin ygs tarih kitabı ygs edebiyat kıtabı yaza kadar bunları bitirmeyi çalışıyom bu kitapların faydası ne kadar olur bana 12 de ise fen halladecegim hedefim edebiyat ögretmenligi
  edebiyat ögretmenlifgini kazanmam için nasıl çalışmalıyım

  ….
  ygs günlük 3 saat çalışıyom bu saat sizce yeterlimidir

  • Merhaba ali,
   Çalışmaya başlamak için çok ideal bir vakit. problem yok. Günlük çalışma saatin yeterli. Bunlar sana edebiyat öğretmenliğini kazandırır. Bu dediklerini yaza kadar bitirmene gerek yok eylüle kadar bitirsen bence yeter, eylülden sonra da fene çalışmak yerine matematik ve geometriye odaklanmanı tavsiye ederim.

 21. Merhaba.Ben 11.sınıf öğrencisiyim. Ygs ve lys ye iyi hazırlanmak istiyorum ama ne yapacağım hakkında hiç bi yol çizemiyorum.Nereden başlasam ne yapsam hiç bir firim yok.İşin neresinden tutsam inanının bilmiyorum ve çok karamsar oldum.Düşününce yapamıyacakmışım yetiştiremiycekmişim gibi oluyor ve çalışma hevesim kaçıyor. 🙁

  • Merhaba ayşenur,
   Sen ki 11. sınıfa kadar gelmiş. Normal zekaya sahip bir öğrencisin. Google da arama motoruna gelmiş ve 11. sınıfım ygs ye nasıl hazırlanmalıyım diye yazmışsın. aperitifmatematik.com sitesine tıklamış ve benim yazımı sonuna kadar okumuşsun. Tüm yorumları okuyup sen de kendi durumunu güzelce yorum kısmına yazmışsın. Bu kadar ilgi bile seni üniversiteli yapar haberin olsun. Senin bu şartlar altında ilginden dolayı başaracağını düşünüyorum. Ne gaz verdim be:) Yürü be aslanım kim tutar seni:)

 22. Merhaba bende 11.sınıf öğrencisiyim ve bildiğiniz üzere 2.doneme geldik , fakat ben 15tatilde hiç çalışmadım bu yılın fiziğinden çok eksiğim vardı ama onları kapatamadım birazda ygs matematiğe başladım ama ondada çok ilerleyemedim sizce ne yapmalıyım ? bir turlu yapamıyorum ygs nasıl çalışmalıyım 2.donem? birde dersane ygs lys konu anlatımlı kitap verdi ama onları hiç sevmiyorum sizce ek kitap alıyım mı? Şimdiden teşekkürler

  • Merhaba leyla uzun,
   Canın sağolsun tatil de bitti. Şimdi başlama zamanı . Dersanenin verdiği kitapları sevmiyorsan bi arkadaşına ver , onları çözmene gerek yok. Sevmiyorsan çözmeyeceksin kardeşim. Sana yeni kendi seviyene uygun kitaplar lazım. Fiziğe yüklen ve fizik öğretmenine durumunu anlat kendi seviyeme uygun kitap almak istiyorum hangisini alayım diye sor. Sana yardımcı olacaktır merak etme ve çekinme. Bazen insanların gerçek yüzünü görmek için onlardan yardım istemelisin. Daha sonra o kitabı al ve bir de matematikten bir kitap al fazla kitap alma bu ikisini ikinci dönem bitirsen yeter fazla kafana takma. Relax…

 23. merhaba ben irem 11. sınıf sayısal öğrencisiyim. derslerim iyi şimdiye kadar hep takdir aldım bu yıl 1. dönemdeki ortalamam 92 idi. tıp istiyorum ama 1. dönem okul derslerinden ygs ye zaman ayıramadım. bazen kendime güveniyorum ve hırslanıyorum ama sonra daha çalışmaya tam olarak başlamadığım için yapamicam kazanamicam diye demoralize oluyorum şimdiye kadar hiç düzenli bir öğrenci olmadım tekrar yapmadım tabiki bunun zararını görüyorum ve çok korkuyorum lütfen bana yardım edin.

  • Merhaba irem,
   Korkma, korkulacak bir şey yok. zaten başarılısın ancak tam çalışmaya başlamadığın için biraz endişelisin. İkinci dönem, fazla değil günlük bir saat fizik çalış ertesi gün bir saat matematik çalış ve bu döngüyü takip et. Hem endişen azalır hem de ygs ye ufaktan başlamış olursun. öNEMLİ NOT: Her arkadaşın mesajına bireye özel , farklı cevaplar verebilirim. Siz bu yorumu okuyanlar herkes kendi durumuna göre cevabımı değerlendirsin. Örneğin bu kardeşimize günde bir saat yeter dediysem bu sizin için ya da başka biri için geçerli olmayabilir. O nedenle okurken bunları aklınızda tutunuz. BiLMEM ANLATABİLDİM Mİ. Bi arkadaş anladığını yorum olarak yazarsa sevinirim. Çünkü sizler için yanlış bir şey söylemek istemem.
   İyi olan kazansın….

   Şu düzen konusuna da bi değinelim. Başarılı olmak için düzenli olmak zorunda değilsin. Ben hem düzenli insanların hem de düzensiz insanların başarılı olduğunu gördüm bu hayatta. Bu konuda kendini fazla kasma. Kendini değiştirmeye çalışma sadece dersine çalışmaya devam et bu kafi…
   Ne yani sen düzenli değilsin diye başarılı olamayacak mısın? Hayır. Tabiki olacaksın.

 24. merabalaar, ben ilcemizde bulunan fen lisesinde 11. sinifi okumaktayim. 9-10 konularim fena degil lakin verimli gecmedi.11e daha saglam basladim.Fakat ilk donem 11calistim ygsye firsat olmadi. Diger arkadaslarim hizla ygs calisiyorlar. Bu donem icin plan yapmam gerek fakat cok zorlaniyorum. Sayisalim ve saglik alaninda hedeflerim var. İnce Ygs biyoloji fizik kimya kitabi alip baslamak istiyorum. Erken mi gec mi bilemiyorum. Bu donem verimli 11gecirip yaz tatilinde ygs baslama dusuncem vardi fakat gec kalmisim gibi geliyor. Buyuk ikilemdeyim. Ne yapicagimi bilemiyorum. Aydinlatirsaniz cok sevinirim. Zamaninizdan caldiysam affola. İyi gunler dilerim:))

  • Merhaba ece,
   Endişelenecek birşey yok. Zaten tam başlama vakti . Temelin de sağlamdır senin , yalnız biraz yüklensen iyi olur şu dönemi iyi geçir. Tam zamanı çalışmanın. Yazı beklemene gerek yok kendini fazla zorlamadan hafiften başla ve çalışmaya devam et…

 25. meraba
  ben 11. sınıf sayısal öğrencisiyim.ilçemizde bulunan anadolu öğretmen lisesinde okuyorum.birinci dönem takdir aldım.yarıyıl tatilinde ygs kimya biyoloji lerin ilk iki ünitelerini çalıştım 3 tane ygs denemesi çözdüm matamatikten 30 net yaptım ama fen bölümüm kötü geldi ve ben diş hekimliği istiyorum.ben 11. sınıfın 2. döneminde fizik kimya biyolojiye dair nasıl bir çalışma içerisinde olmalıyım ya da 11.sınıfın fen bölümünümü sıkı tutmalıyım veya ygsden sadece mat çalışsam fen bölümlerini yazamı bırakmalıyım.kafam çok karışık.etrafımdaki herkes benden tıp bekliyor bende kendime güveniyorum(çalıştığım sürece)ama bazen sadece öğretmenliği kazanıp mezun olcakmışım gibi geliyor ygs denemelerim pek parlak çıkmıyor sonuçları(70,80net)çok korkuyorum diş hekimliğini kazanamam diye
  BİRDE SYISALIM SOSYAL VE TÜRKÇE DERSLERİ KONUSUNDA NASIL BİR YOL İZLEMELİYİM YAZIN ÇALIŞMALIMIYIM YOKSA SINAVA 1,2 AY KALA FELAN MI?
  KAFANIZI AĞRITTIM ÖZÜR DİLERİM:) ŞİMDİDEN TEŞEKÜRLER YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK MUTLU OLURUM:)))))

  • Merhaba ümmügülsüm,
   Başkalarının senden ne istedikleri benim umrumda değil senin de umrunda olmasın. Sen ne istiyorsan onu yap. Bu hayat senin hayatın. Güzel bir meslek önemli. Diş hekimliği bence güzel bir meslek. 11. sınıfın ikinci dönemde fen e yüklensen iyi olur. Yazın çalışmalısın bence. Türkçe dersi için günlük 10 paragraf çözersen sınavda bana çok dua edersin:)

 26. meraba bn ebru 11. sınıf MF ögrencisiyim özel okulu burslu kazandım her gün normalden fazla calıstıgımı dusunuyorum ama calıstıklarımdan verim alamadıgımı düsünüyorum denemelerde bana bunu anlatıyo ders calısmayı da sevıyorum sizce napmalıyım

 27. Merhaba EBRU,
  Normal çalışmaktan kastettiğin nedir bunu açıkca yazarken yeterli miktarda çalışıp çalışmadığını söyleyebilirim. Ayrıca bu konuda da çalışıyorum çalışıyorum netlerim artmıyor nerede hata yapıyorum başlıklı bir yazı yazmayı düşünüyorum. O yazımda bununla ilgili detaylı bilgi vermeyi düşünüyorum.

  • normalden kastım bn yatılıyım telefonlar bile gunde 1.30 saat tek yanımzda bizim gunde üç etüt saati oluyo bazı arkadaslarım üç saatten az calisiyo bn 5 saat falan calisiyorum hatta gece 12.30 gibi sabah ise 6da calisiyorum ama onlardan cok daha az net yapiyorum ayrıca ygs ile 11i beraber yurutemiyorum yazarak calisiyorum buda cok zaman kaybına neden oluyor lutfen yardımcı olun

   • Merhaba ebru,
    Evet, gerçekten çalışıyorsun. Allah hepimizi en güzel şekilde yaratmıştır. Buna şüphe yok. Ancak herkesin kendine has özellikleri vardır. Kimi duygusal, kimi heyecanlı,kimi hızlı kimi yavaş. Kimi de okuduğunu hemen anlar, kimi de üç defa okusa da anlamaz. Buna fıtrat diyoruz. Yani kalıtım gibi yani. Şimdi senin durumuna gelirsek iki ihtimal söz konusu: ya okuduğunu anlamak da zorluk çekiyorsun yani kalıtımla ilgili, ya da metotla yani nasıl çalıştığınla ilgili. Şimdi ben sana her iki durum içinde yapman gerekenleri söyleyeceğim. Bir örnekle söyleyecek olursak bir araba var ve bir de sürücü var ve araba gitmiyor. Burada iki durum vardır. Ya araba kötüdür motor hacmi düşüktür sürücü gaza basmasına rağmen araba gitmiyordur. ya da araba iyi olmasına rağmen sürücü gaza basmıyordur. Şimdi senin durumunda ben gaza basıyorum araba gitmiyor diyorsun. Durum bu. Burada biraz önce de belirttiğim gibi ya arabada sorun var ya da sürücüde. Sürücü doğru şekilde gaza basmıyor olabilir. Gaz yerine frene basmıştır. Ya da arabanın motor hacmi düşüktür. Benim vosvos gibi:) Şimdi özetle sana şunu söylüyorum. Arkadaşların ne kadar çalışıyorsa sen de o kadar çalış. Fazla çalışıyor ama yapamıyor noktasına düşme. Bu bir. Buna bir süre devam et ve kendini gözle. ÇALIŞMA METOTUNU DEĞİŞTİR. Çalışma metodunun iyi olduğunu düşündüğün arkadaşına git selamımı söyle. Nasıl çalıştığını sor o sana yardımcı olacaktır. Onun metotlarını uygulayarak en az 1 ay bu şekilde devam et. Sonra yine bu yorumun altına durumunu yaz. Sana yardımcı olacağım. Arkanda ben varım ve ben bu durumun çözümünü biliyorum. Çok mu kendimi övdüm ne:)
    Olay bu beni haberdar et.

 28. merabalar ben merve yıldız daha öncede sorum olmuştu ve sizde
  fizyoterapi mf kacla alıyo ilk bunu bilmen gerekir demiştini zbende araştırdım ve bazıları mf3 bazılarıda ygs2 ile alıyo . Peki şimdi ne yapmam gerekiyo bana söylermislniz? şimdiden vakit ayırdıgınız için teşekkür ederim….

 29. Merhaba ben 11. Sınıf mf öğrencisiyim genel olarak bakılırsa 9 ve 10 sınıf konularım nerdeyse sıfır 11. Sınıfın 1. Dönemide pek parlak sayılmaz 2.dönem başı aklım başıma geldi mühendislik istiyorum nasıl bir çalışma uygularsam soru çözümümü nasıl yaparsam hedefime ulaşırım acaba?

  • Merhaba Yıldırım,
   Geç kalmış değilsin, canını sıkma bu ülkede artık mühendis olmak o kadar zor değil. O nedenle ygs matematiğe çalışmaya başla. İkinci dönem onu bitirmeye çalış gerisi gelir.

 30. Benimde 9.sınıf ortalamam 67 10.sınıf birinci dönem ise 70 küsürlü bir şey bu arada ben 10.sınıfım 2. dönem başladı ve ben 11.sınıfta tm seçmeyi düşünüyorm aslında. Ama yapamam fen ygs lys yapamadığımı farkettim o yüzden tm seçicem bu arada uluslar arası ticaret yada ilişkiler okumayı düşünüyorum bana uyuyo İngilizcem de kötü değil dil öğrenmeyede yatkınım ama matematik yok yani çok kötü 30 küsürlü bişeydi bu dönem okulda yüksek ortalamalı arkadaşlarımı görünce geriliyorum çalışmak istiyorum ve matematikği yapmam gerektiğinide biliyorum ama oturunca
  sıkılıp kalkıyorum başka dersler çalışıyorum.lütfen yardım edin aklım çok karışık
  son olarak coğrafya da harita okumayı nasıl geliştirebilirim sonucunda tm öğrencisi olucam kardeşlerimle sürekli haritada ülke buluyorum oyun gibi ama yine de korkuyorum İstanbul da bir üniversite istiyorum sizce nasıl bir çalışma programı yapmalıyım

  • Merhaba derin,
   Matematik konusunda sıkılma sebebin çalıştığın kitabın senin seviyene uygun olmaması . İşte reçete antrenmanlarla matematik 1+aperitif matematik kitabı senin işini fazlasıyla görür. Coğrafya çalışırken haritan daima açık olsun hatta soru bankasından soruları çözerken de harita açık olsun boş ver, haritaya bakarak çöz soruları. Bir süre sonra harita gözünün önünde olur. İstanbul da istediğin bölümü yazdığım iki kitabı bitirirsen ve diğer derslere de çalışırsan rahatlıkla kazanırsın.

 31. Merhaba Aperitif Matematik,
  ben 11.sınıf eşit ağırlık öğrencisiyim fakat önceden sözeldim sözel ve sözelden devam etmek istiyorum çünkü hayalim o yönde. Ygs’ye çalışmam gerekiyor çokta istiyorum fakat bir türlü başlayamıyorum. Nereden başlıcağımı bilemiyorum etrafımdakileri gördükçe vazgeçiyorum çünkü kimse sınavın bilincinde değil ve bu beni kötü etkiliyor. Belkide geç kaldım fakat şansım varken sonuna kadar gitmeyi planlıyorum. Nasıl başlamalıyım nasıl yaklaşmalıyım ? haliyle herkeste olduğu gibi matematiğim çok kötü yok denecek kadar az. Ben ygs4’ten tercih yapacağım. istediğim meslek o puanla alıyor. Lütfen bende ki bu heves kaçmadan başlamak istiyorum.
  Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba gizemdlkrn,
   İlk yapman gereken yeni arkadaşlar edinmek ygs konusunda senin gibi düşünen arkadaşlarınla bağlantı kur. İlk yapman gereken bu. Eğer ts den tercih yapacaksan matematiği kafana takma tarih ve coğrafyaya yüklen. Rahat ol.

 32. Ben ts öğrencisiyim ygs ye nasıl başlamalıyım fızık kımya vozmeme gerek var mı yada sadece 9fızık kımyamı cozuyım

  • Merhaba seyda,
   Ts ciysen ts ciliğini bil ve bence hiç bulaşma fizik kimya ya falan…9. sınıfa da gerek yok bence, BENCE.

 33. Merhaba ben 11. sınıf MF öğrencisiyim.İyi bir anadolu lisesindeyim( sbs ortalamam 470 di. Her dönem takdir aldım genellikle 85.5- 86.5 not ortalamalarıyla YGS’ye başlayalı 1 hafta oldu sadece mat yaptım. rasyonel sayılardayım. Ama ders çalışırken çok fazla dalıyorum.Dikkatim dağılıyor.Bu da zaman kaybına neden oluyor.bir öneriniz var mı ? 9 ve 10. sınıflarda iyi notlar almış olsam da sanki hepsini unutmuşum gibi geliyor. böyle düşünmemin sebebi de dershanede (Fen Bilimleri) olduğum ygs denemeleri 300 civarı hepsi ve en az 420 (en kötüsü de olsa tıp olsun) civarında almalıyım. Ve 25 net mat 25 net türkçe 15 net fen 10 net sosyal sosyale çok zaman ayırmıyorum.Bu netler daha ygs ye adam gibi başlamadığım hal ygs ye adam gibi hazırlanmak istiyorum ama 11.sınıfı da boşlamak istemiyorum tavsiyeniz nedir hocam?özellikle ygs biyolojiyi çabuk unutuyorum netlerimi arttırmak için tavsiyeleriniz var mı? Ygs den düşük alınca bunun dershane sorularının zorluğumu yoksa ben mi yapamıyorum diye aklıma soru getiriyor sizce neden böyle hocam ? Bir de 11.sınıfa mı yoksa ygs ye mi daha ağırlık vermeliyim. etrafımdaki çoğu kişi ygs kasıyor. moralimi bozuyor haliyle. bana bir ders programı önerebilir misiniz? Kaç saat çalışmalıyım? Hem ygs hem lys ye çalışabileceğim.çok soru sordum farkındayım özür dilerim detaylı cevaplandırırsanız ( ders programı ve soruduğum sorular)çok sevirim. Şimdiden teşekkürler hocam.

  • Merhaba Emre,
   Sağlam ders çalışmaya yeni başladığın için arada dalman normal yakında geçer. Herşeyi unutmuş gibi hissetmen doğal. Şu bir gerçek ki sbs de 470 alan bir öğrencide cevher vardır ve çamura düşmüş bir altın gibidir. Eğer kendi isterse herşeyi başarabilir. Zamanının % 80 ini ygs ye % 20 sini 11. sınıfa ayır. Zaten sen sınıfta dikkatli dinlesen % 10 bile çalışsan 85 üstü notlar alman lazım. Biyoloji için bazı önemli noktaları yazarak çalış. Günlük 3 saaatlik çalışma yeterli olur. Bunun 2,5 saati ygs gerisi 11. sınıf olsun. Yazılı olduğu günden bir önceki gün sadece yazılıya çalış diğer günler buna devam et bu yeterli olur kanaatindeyim.

 34. hocam bunu yazmayı unutmuşum ayrıca 10.sınıfta ve 11.sınıfın 1.dönemi en zorlandığım dersler kimya ve fizik ikisi de 5 geldi 11. sınıfta ancak kendime bu iki derste hiç güvenemiyorum.

 35. hocam bizim okulda kimse kimsenin basarılı olmasını istemedigi icin nasıl calstklarnıda soylemiyolar ayrıca ben kendimde calsma yontemimin yanls oldugunu dusunuyorum her p.tesi zaman denemesne griyorum surekli aynı ve dusuk neti yapmaktan skıldm bana gunde kac 11. snıf kac ygs dersi ve bu dersleri yazarak okuyarak mi calsmam gerektgni soyler misiniz k.bakmayn sizi cok rahatsz ediyorum ama sordgum kisilerde dogru durust cevap veren biri bulamadgm icin size basvurdum

  • Merhaba ebru,
   Zaman denemesi biraz ağır başka denemeleri deneyebilirsin. Zamanının % 60 ını ygs ye % 40 ını 11. sınıfa ayır. 4 saat çalışıyorsan bunun 2,5 saatini ygs ye geri kalanını 11. sınıfa ayır. Önemli yerleri sadece önemli yerleri not alarak çalış. ygs den mat ve geo çalış.

 36. cok saolun hocam 1 ay sonraki gelismelerimi size aktaracagm 🙂 🙂 🙂

 37. Merheba ben 11 TM öğrencisiyim pdr istiyorum 11. Sınıf derslerim baya iyi ygs lys konusunda 2 . dönem ne yapsam ?

  • Merhaba Yusuf,
   Tm öğrencisi için türkçe önemli günlük 30 paragraf çöz geri kalan zamanda ygs matematik çalış. Ayrıca geometri seni kurtaracak ders olacakhaberin olsun.Tm den çok iyi yere girmek isteyen ve diğer tm cilere farkatmak isteyenler geometri çalışsın demedi demeyin.

 38. mimar olmak istiyorum 10. sınıftayım bu yaz ygs yi biterebilirmiyim bitirirsem unuturmuyum bide hangi mderslere agırlık vermeliyim

  • Merhaba Selim,
   10. sınıfta üniversiteye hazırlanılmasına karşıyım. Kafana göre takıl. Okul derslerine ağırlık ver. Bi spora git. Gitar çalmayı öğren. Video çek bu sayfada paylaşalım. Sonra da 11. sınıfta ne yapman gerektiğini söylerim. Ha bu arada …

   • çözemedim ya vede özür dilerim ben mesaj atımı unutmusum gunde 1 saat bile çalsıamadım ne olduysa hevesim kaçtı ne olur yardım edın ya nasıl çalışım ne yapmam gerek ve daha kafamda meslek yok

 39. Meraba ben 10.sınıf sağlık meslek öğrencisiyim şimdiden kaygılanıyorum hem ygs hem lys’ye girmek istiyorum ama 11.sınıfta matematik fizik kimya görmeyeceğim sadece bu sene gördük ve 11-12de haftanın 3 günü staja gireceğim bu yüzden çok umutsuzum hiç görmeden lys’yi nasıl yapabilirim diye düşünüyorum

  • Merhaba handan,
   Lys de sayısaldan mı girmeyi düşünüyorsun. Sanırımbu senin için kolay olmayacak…

 40. merhaba ben 11.sınıf mf öğrencisiyim ygs biyoloji kurslarına katılıyorum bana yarar sağlıyo. diğer dersleri okul çıkışlarında kütüphanede ders çıkışı çalışyoruz arkadaşlarla ama her zaman vakit olmuyo quizlerimiz oluyo vakit buldukça çalışıyoruz.malum dershaneler kapanıyo biz biraz endişeliyiz o yüzden yaz tatilinde ygs ye hazırlanmayı düşünüyoruz ama nasıl bir program izliceğimizi bilmiyoruz?
  birde bu özel okullar hakında tam olarak bir bilginiz var mı 12. sınıf için özel okula geçmelimiyiz?

  • Merhaba ülkü,
   Dershanelerle ilgili bi yorum yapmıştım bi arkadaşa. Çok da önemlideğilaslında çünkübu bir sıralama sınavı o nedenle şartlar herkes için geçerli. 11. sınıf ikinci döneminde matematikkas birazyazımdafizik ve geometri kas ygs olrak. Özel okul konusunda neyi soruyorsun tam anlayamadım. Şimdiye kadar gitmediysen ve ihtiyaç hissetmediysen bu saatten sonra da bence özel okula gitmene gerek yok. Ama bunun dışında özel okullarla ilgili başka bir şey soruyorsan cevaplandırabilirim.

 41. Merhaba ben ezgi 11.sınıf öğrencisiyim bolumun Turkçe matematik. Elimden geldiği kadar çalışıyorum polislik istiyorum ve turkiyede 250 bayan alıyorlar senede. Sınavdan korkuyorum bana bir yol gösterir misiniz?? Gerçekten canı gönülden istiyorum dilimden düşmeyen bir hayalim var ..

  • Merhaba ezgi kaplan,
   İnşallah hayallerine kavuşursun. YGS den belli bir puan alman gerekiyor polislik için onu da alabileceğinidüşünüyorum. Sayıya fazla takılma bir kişi bile alsalar korkma nasibi olan ve çalışan kazanır.

  • Merhaba hocam 11 yeni başladım ve bizde ders seçimleri var 9 10 sayısal bu sene sözel olduk ben matematik çok yapamam yanı hatta hic gibi soru bankası aldım ama matematik konuları var içinde ben cozemiyorum fizikte aynı napmam gerek polislik istiyorum YGS girebilir miyim yunus polisligine bide mat fizik cozemedim için sozel derslere mi ağırlık vermeliyiz

  • Bende polislik is tiyorum bunlarin yaninda matematige ve geolmetriyede cok calis

 42. meraba ben yunus
  11.sınıfdayım mersinin anamur ilçesinde yaşıyorum ve anamur lisesine gidiyorum sayısal ım matematigim iyi gitdiglm lise düzlise. 8.sınıfda az calışdım bunu biliyorum fakat bunu üniversitedede yaşamak istemiyorom . 10.sınıfda şöyle böyle geçdi fakat 11.sınıfın ilk yarısı bittigine göre ygs_lys içln yaklakış ık 1.5 senem var bu zamanı nasıl degerlendirmeliyim . istedigim bölüm matematik ogretmenligi bunun için ne yapmalıyım hangi derslere önem vermeliyim

  • Merhaba yunus tufan,
   Matematik öğretmenliği tm ve sayısaldan alıyor. Bu nedenle senin matematiğe asılman gerekecek 2. dönem de ygs matematiğe başla yazın da matematik ve geometriyi çözersen bu işbiter. Günlük 10 da paragraf çözersen tadından yenmez:)

 43. ben 11.sınf öğrencisiyim.ygs matematiği bitirdim.üç konum kaldı.fonksiyon,hız ve yüzde,faiz problemleri kaldı.ama bu üç konuyu çalışmak istemiyorum.ygs denemeleri aldım çözüyorum.sizce diğer dersleri nasıl çalışmalıyım.lütfen cevaplayın.okul derslerimde iyi.ama denemelerde o kadar iyi değilim.ne yapmalıyım

 44. merb.ben 11.sınıfım yg matematikte 3 konum kaldı.sizce iyimi.diğer konuları nasıl çlşmalıyım.okul derslerim iyi ama denemelerde okadar iyi değilim ne yapmalıyım

  • Merhaba Sadullah,
   Seni tebrik ederim, ygs matematikten üç konun kalmış, Bu güzel bir şey ancak diğer konulara çalışmak istememenden seni sevdiğin konulara fazla çalıştığın gibi bir hisse kapıldım. Yani sevdiğin bildiğin konulardan bolca çözüyorsun dengeliçalışmadığın için de denemeler de netlerin artmıyor olabilir mi acaba?

 45. Merhaba size çok önemli bir sorum olacak.Ben eşit ağırlık öğrencisi olucam.Herneyse geçen seneki (9.sınıf) ve bu senenin (10.sınıf) matematiğini nasıl çalışabilirim.Ve diğer dersler için bi öneriniz var mı ? 11. sınıfa kadar en azından bir yere kadar gelmeyi istiyorum sizce iki seneyi birden götürürsem sorun olur mu ya da faydası?

  • Merhaba poyraz,
   Yazından 10. sınıf olduğunu anladım. Eğer 10. sınıfsan 10. sınıf konularını sıkı tut. 9. sınıfa boş vaktin kalırsa çalış. Üniversite için değil dersi öğrenmek için derste dikkatli dinle. Gez toz eğlen 11. sınıfta ben üniversiteye hazırlanmaya başlamayı tavsiye ediyorum. Acelesi yok bu hayata bir defa geliyoruz. 10. sınıf ta takıl kafana göre . Okul derslerine ağırlık ver. Arkadaşlarınla takıl 11 de görüşürüz.

 46. evet sayısaldan girmeyi düşünüyorum 10.sınıf bilgilerimle belki yapabilirim ama lys’nin tamamı 11.sınıftan mı çıkıyor yada ygs lys konularını nerden öğrenebilirim

 47. Bir Tm öğrencisine ders programı olarak ne öneririsiniz?
  Çünkü gitmek istediğim bölüm yaklaşık 470-80 küsürle alıyo ve benim matematiği şansa bırakmamam lazım.Bir de bölümüm ygs-6 ile alıyo sizce nasıl yapmalıyım?
  ygs ye ne zaman başlamalıyım özellikle sayısal dersler :,( diğerleri kolay,biraz gayretle herşeyi yapabileceğimi düşünüyorum ancak sayısallara gelince (özelliklede matematik,coğrafya ) nasıl çalışacağımı bilmiyorum.Bir öneri lütfen
  *Son olarak burdaki arkadaşlara önerdiğiniz kitabı geçen gün gördüm onu bu hafta alıp başlayacağım cidden internette de çok güzel bahsetmişler matematik çözmeye şevke falan getiriyormuş.Daha pek inceleyemedim ama umarım yardımcı olur.
  Cevabınızı bekliyorum 🙂

  • Merhabalar
   Tm öğrencisi ne tavsiyem 11. sınıf ikinci döneminden yazın sonuna kadar ygs mat ve geo yu halletmeleri. 12. sınıf ta edebiyat ve coğrafyaya yüklenmeleri doğru olur. Coğrafyadan harita üzerinde çalış herşeyi. Soruları çözerken atlas açık olsun. Edebiyat için ise konuları çalışırken aklındakalması için youtube dan falan ilğinçşeyler izle. Mesela Fuzuli ye çalıştın diyelim git youtube dan iskender planın fuzulinin su kasidesini dinle. Böylece aklında kalsın.

 48. merhabalar. ben 11.sınıf tm öğrencisiyim hukuktan savcı olmak istiyorum.hukuk tm 3 ten aldığı için( edebiyat ve coğrafya) coğrafya agırlıklı calısıyorum cografyayı bitirince edebiyata baslıcam. mat ve geometride önemli fark atabilmem için sözelleri bu sene bitirip 12.sınıfta sadece mat ve geo üzerinde durmayı düşünüyorum doğrumu düşünüyorum :))

  • merhaba zeynep
   Bence yanlış düşünüyorsun. Tam tersini yap mat ve geo yu bitir bu yıl seneye de onlarıbitirirsin.

 49. merhaba,11.sınıf sayısal öğrencisiyim.sayısal seçtiğim için çok pişmanım fakat bu bir hedefim olduğu için değil,derslere çalışmıyorum aslında ve bu yüzden fizik,kimya vs. çok zorlanıyorum.ilk dönem bir şekilde zorlayarak teşekkür aldım ve bunun yeterli olmadığını da biliyorum.benim 9 ve 10 um sıfır,hiç hatırlamıyorum zaten o zamanlarda dersleri pek umursamazdim.şimdi ders çalışıyorum mesela sırf çalışmak zorunda olduğum için ne kadar aklıma giriyor bilmiyorum,hedefim olmadığı içinde boşuna çalışıyormuşum gibi veya güvenim olmadığı,yeterli bilgi birikimim olmadığı için çalışma isteğim yok hırslanamıyorum.hedefim yok ki zaten tm ya da mf den hangisi olmam gerektiğini bile bilmiyorum.iyi bir yere gelmek istiyorum,gerçekten çalışma isteğimde var.yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Merhaba eylül,
   Yazını okuduğumda bir kararsızlık içinde olduğunu görüyorum. Özellikle çalışmamanın bahanesi olarak hedefinin olmadığını söylemişsin. Bence bu önemli değil. Hedefin olmasa da güzel bir yerleristiyorsan çalışmalısın bunun farkında olduğunu düşünüyorum. Şimdi senin hedefinin ne olduğu aslında önemli değil. Mesela sen tıp hedef koymamış olabilirsin ama tıp gibi aynı puan bandındaki yerlerden düşünüyor olabilirsin mesela diş eczacılık fizik tedavi mühendislik falan gibi. Yani dikkat edersen bunları istiyorsan hedefinin tam olarak ne olduğu önemli değil. Hangi aralıkta puan istiyorsun aslında bu önemli. Yani diyeceğim o ki sen puanı al cebinde puanın olsun sana bölüm mü yok:) Sanırım bu anlaşıldı. Yani çalışmak için illa da hedefinin belli olmasına gerek yok. Şimdi çalışmaya başla…

   • hocam çok teşekkür ederim,ya şöyle düşünün hiçbir şey bilmiyorum nasıl çalışmalıyım bunun için okul sınavları,lys,ygs falan gerçekten çalışma taktiklerini düzenini bilmiyorum hiç

 50. Merhaba hocam ben bu yazinizi yeni goruyorm gercekten cok yararli ce hayirli bir is yapiyorsunuz ..
  Hocam simdi ben 11.sinif mf okuyorm ve tıp istiyorm ama benim 9 ve 10. Sinifta pek bisey ogrendigim soylenemez malum ortam bozuktu arkdsld vs ve ben ozel okula gectm cok sukur aklim basima geldi . Ama gec oldu diye dusnuyorm eksigim cok ve bu seneki konularida cok iyi anldgm soylenemez cunku az once fem mat lys den soru cozmeye calisiyordm ve cozemedim hocam napcam bilmiyorm tıp istiyorm ama soru cozemiyorm ve eksigim cok nasl bir program hazirlamamiliyim hangi kaynaklardan calsmlym bana yardimci olrsanz sevinirim simdiden tskrler..

  • Merhaba yakup,
   Sen şimdi 9 ve 10 u bir tarafa bırak . 11 e bak. Çünkü 11. sınıf lys için çok önemli konular içeriyor. Önceliğin okul olsun. Okuldaki konuları iyi öğren bu arada eğer boş vaktin kalırsa YGS MAT ve geo yu yaza kadar bitir. Özel okula gittiğine göre babana selamımı söyle sana yazın Fizik ten özel ders aldırsın:) Fiziği de böyle hallettik mi seneye de kimya ve biyoloji kasarsın olur biter.

 51. Merhaba 11.sınıf öğrencisiyim 2.dönem başladı teknik bilişim bölümünde okuyorum sınavlar 1 – 2 haftaya başlar ve ben mimarlık okumak istiyorum bunun için sayısalın gerekli olduğunu biliyorum fakat nasıl çalışmalıyım karar verebilmiş değilim bu arada dershaneye gitmiyorum
  1-ygs ye yönelik ders anlatıyorlar ya da her ders farklı biri ygs biri lys mesela fizik 4 saatlik ders var ama bence yetrli değil ve bnm bu fiziği bi sekilde kurtarmam lazım ne yapmalıyım
  2-konuları tek tek bitirerek mi çalışmalıyım nereden nasıl çalışmalıyım
  3-haftada kaç derse nasıl çalışmalıyım mesela p.tesi mat salı geo çarşamba fizik gibimi yoksa hafta boyunca mat ve konuyu bitirmek mi hedefim olmalı

  bana bi yardım edin lütfen çözüm yolu göstern
  Şimdiden çok teşekkürler.

  • Merhaba ceren
   Hemen soruları cevaplamaya başlayalım.
   1. Fizikten kendi seviyene uygun kitaplardan önce ygs den başlayarak çalışmalısın. Takıldığın konularda internetten o konuyu bulup izlersen senin için faydalı olur.
   2. Konuları basitten karmaşığa doğru çalışarak bitirmelisin. Konu sırasına dikkat etmelisin.
   3. Bir günde çalıştığın ders saatine göre dersleri bölebilirsin. Örneğin günde ygs ye 3 saat çalışıyorsan bunu iki derse bölüp 1,5 ar saat çalışman daha verimli olur. Ancak 2 saat çalışıyorsan bir derse çalışman daha mantıklı olur. Buradaki amaç aşağı yukarı bir konuyu bitirebilmen ya da konunun özünü öğrenecek kadar vakit ayırmandır önemli olan.

 52. merhaba ben meslek lisesi ögrencisim sözelciyim 1 aydır aldıgım ygs edebiyat dil ve anlatım cografya tarih konu anlatımlarına çalıyorum şuan parca parca çalışıyom sizce günlük kaç saaat çalışmam gerekiyor hedef puanım 350 alırsam isategim bölüm puanı ve okul puanım 70 üstünde hep günlük kaç saat çalışmalıyım

  • Merhaba ali,
   11. sınıf olduğunu düşünerek cevap veriyorum. Günlük 2 saatlik haftada 5 günlük bir çalışma senin için yeterli olur.

 53. 10. sınıfım derslerimi şimdiden sıkı tutmaya çalışıyorum. Tıp istiyorum ve bu yaz tatilimi boş geçirmek istemiyorum şimdiden ygs ye başlamak için nasıl çalışabileceğimi soracaktım. önerilerinizi merakla bekliyorum ☺️☺️

  • Merhaba gül,
   İnşallah hayalindeki tıp fakültesini kazanırsın. Biliyorsun ben 10. sınıfta üniversiteye hazırlanmasına karşıyım. Ama sen biraz çalış istersen:) İşin garantiolsun diye söylüyorum. Fazla da kendini kasma. Ben 10. sınıfın yazında ygs ye hazırlık için dershanedeki arkadaşlarıma kızıp 10. sınıfın yazında sadece geometri çalışmıştır. Sen de öyle yapabilirsin. Derste herkes geometri çözüyor bir ben çözemiyordum. Dedim ki ya bu geometri beni yiyecek ya da ben onu. İnsanoğlu işte bazen başkasına kızıyorsun ona inadına çalışıyorsun. Ben de o yaz sadece geometri çalışmıştım. Sana tavsiyem şu geometrin benim gibiyse başkaları hızlıca yapıyor sen yapamıyorsun ve bu da canının sıkıyorsa benim yaptığımı yap. eğer geometrin iyiyse 10. sınıfın yazında 9. sınıfı ve 10. sınıfı tekrar etmelisin bence. 9. sınıfta ve 10. sınıfta gördüğün konuları tekrar et fazla da kasma kendini zaten 11. sınıfta çokca çalışacaksın…

 54. Hocam 10. sınıflara bir tavsiyeniz var mı ? 10. sınıfta dersleri takip edip yaz tatilinde dinlenip 11 . sınıfta mı başlamalıyız ? Düzenli kitap okumanın paragraf sorularında faydası dokunur mu ? Son olarak 10. sınıf için belli bir çalışma saati verebilir misiniz ?
  Çok teşekkür ederim .

  • 10. sınıfta dersleri takip edip yaz tatilinde sağlam dinlenip 11. sınıfta üniversiteye başlamak tam anlamıyla benim tavsiye ettiğim. Düzenli kitap okumanın paragraf sorularında faydası olur. Ancak ben bunun için kitap okunmasını doğru bulmuyorum bu bir. İkincisi ise eğer amacın paragraf sorularını yapmak ise günlük 10 paragraf sorusu çözsen bu sana yeter de artar bile. Kitabı zevk için b şeyler öğrenmek için oku. Paragraf sorularında faydalı olur diye değil. Günlük 1 saatlik okuldaki derslerin tekrarı sınavlardan 70 almanı sağlar, yok ben 90 üstü alacağım dersen sınavdan önceki gün biraz yüklenmen gerekir. Sınavdan bir gün önce asılsan yeter fazlasına gerek yok bence…

 55. hocam merhabalar ;
  bende açık lise okuyorum bu yıl bitiyor ygs başvurusu yaptım ama iyi bi puan alacağımı zannetmiyorum ygs 2 den bölüm düşünüyorum seneye nasıl bi program uygulamalıyım.

  • merhabalar umut
   sana tavsiyem bu yıl olacakmış gibi çalış olursa olur olmazsa seneye için temel atmış olursun.

 56. merhaba hocam;
  ben tam 1 sene sonra ygs ye gireceğim. aklımdaki soruların çoğu çözüldü fakat. konuları nasıl halledeceğimi bilmiyorum. yani araştırma sonuçlarımda genelde hafta hafta hedef koy ve öyle çalış vb. cümleler söylüyorlar fakat ben hafta hafta neye çalışacağım yani konu dağılımım nasıl olmalı yani haftada 1 matematik 1 fizik 1 biyoloji vb. konusumu bitirmeliyim anlamadım. yani ne yaparsam şuandan itibaren konuları hem yetiştirebilirim hemde bol test çözerim. takvime bakıp konu dağılımı yapayım desem hangi konuya ağırlık verecegimi çalışmadan bilemem yani x konusu bana daha kolaydır 1 haftada olan hedefi 3-4 günde bitirebilirim. y hedefi ise daha zordur aynı test sayısını 1 haftada bitiremeyebilirim. bu sorunu nasıl çözebilirim. umarım anlatabilmişimdir.

 57. bu arada eklemeyi unutmuşum ygs ye hiç çalışmaya başlamadım fakat ygs matematiğim çok iyi. yani bana gayet kolay geliyor diger arkadaşlarıma nazaran ve diger derslere nazaran.

 58. merhaba hocam öncelikle bizim gibi geleceğe yönelik kaygısı olan ögrencilerin kafasına takılan sorulara cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. hocam ben bulunduğum ilin iyi bir anadolu lisesinde okumaktayım 9. sınıf ve 10 sınıfım çok da boş geçmedi bişeyler öğrenmeye çalıştım 9. sınıfda ortalamam 83 , 10. sınıfta ise 85 di şuan 1. dönemde takdir aldım ygs denemelerimde yaklaşık 115 net civarı yapmaktayım. ankara üniversitesi tıp fakültesini hedefliyorum ( 3500 civarı sıralama alıyo ) günde kaç saat çalışmalıyım nasıl bi yol izlemeliyim bu yolda ne kadar çalışmam gerekiyosa elimden geleni yapacagım şimdiden teşekkür ederim hocam…

  • Tebrikler ergin.
   Güzel bir çalışmayla istediğin yeri kazanabilirsin. Söylediğine göre alt yapın buna müsait. Yapman gereken 11. sınıf derslerine sağlam çalışıp her konuyla ilgili iki farklı soru bankasından okulda gördüğün konuları bitir bu sayede lys konularını sağlama almış olursun. Zamanın kalırsa ygs fizik ve ygs matematik ve ygs geometri ye çalış bu üç derse seneye eylüle kadar bitirmeye çalış. Bunun için senin için söylüyorum sadece 11. sınıfta günde 3 saat 12. sınıfta günlük 4 saat çalışmayla istediğin hedefi yakalayacağını düşünüyorum.

 59. Merhaba ben mf 11. sınıf öğrencisiyim. Meslek lisesinde harita bölümünde okuyorum. Ygs sınavına çalışmak istiyorum fakat okul dersleriyle birlikte karıştıracağımı düşünerekten biraz tedirgin oluyorum. Günlük kaç saat çalışmalıyım, mühendislik kazanmak çok mu zor yani gözümde çok büyütmeme gerek var mı yok mu. Birde fizikte konuyu anlıyorum ama soru çözmeye gelince çözemiyorum . Fizik mf için çok önemli. Yardımcı olursanız sevinirim

  • Merhaba aylin
   Üniversiteye hazırlanman okul derslerine karışmaz bunun için endişelenme. Çünkü konular farklı olacak. Mühendislik kazanmak çok zor değil ama ciddi bir hazırlık gerektirir. Sanırım temelin çok sağlam değil. O nedenle eğer şimdiden düzenli olarak günlük 3 saat çalışırsan seneye inşallah istediğin mühendislik bölümünü kazanırsın. 3 saatin 2 saatini ygs ye ayır özelikle matematik ve fiziğe. Gerikalan 1 saatlik çalışma 11. sınıf için yeterli olur diye düşünüyorum.

 60. merhaba
  ben 11.sınıf öğrencisiyim yaklaşık olarak okulun bitmesine 2 ay var ben sayısal öğrencisiym ATT bölümü istiyorum. Şimdiden ne yapmalıyım bu arada matematiğinm biraz kötü onu düzeltmek için çabalıyorum. okul birinciliğim de var benm istediğim bölüme gitmem için ne yapmalıyım

  • Merhaba canan,
   İstediğin bölümü planlı bir çalışmayla kazanabilirsin merak etme. Şu an da matematiğe çalışmaya başla. Yazın da devam ederek eylül de ygs matematik ve geometriyi bitirmiş ol. Başlanğıç seviyesinde olanlar için konu anlatımı için antremanlarla matematik soru bankası olarak da aperitif matematik i öneriyorum.(Kendi kitabım diye söylemiyorum güzel kitaptır:))

 61. Ben 11 sınıf TM ögrencisiyim ve pdr bölümü istiyorum antremanlarla matematik 1 bitirdim şuan 2. kitabı bitirmek üzereyim ve ben çok stres yapan bir insanım ygs de ne yapacagımı bilmiyorum bana yardımcı olurmusunuz acaba bu sene nasıl bir şekilde çalışmalıyımki ygs ve lys de güzel bir sonuç elde edeyim

  • Merhaba KÜBRA,
   Sakin ol biraz sen zeki bir kızsın ve çalışkan bir kızsın. İnşallah pdr yi kazanırsın ancak antrenmanlarla matematik başlangıç seviyesinde bir kitaptır o nedenle senin kendini biraz zorlanman gerekecek. Yani daha zor kitaplara da çalışmalısın. Kendi seviyenin biraz üstünde (çok fazla değil )kitaplarla hazırlanırsan daha güzel olur. 2. dönem yazılılardan fırsat kaldıkça ygs matematiğe çalış ve benim geometri çalışma tavsiyemi okuyup ona göre çalışırsan bu iki dersi hallettin mi eylüle kadar sana karada ölüm yok:)

 62. Merhaba ben 11. sınıf sayısal öğrencisiyim ve 1.diş hekimliği
  2.diyetisyenlik
  3.bilgisayar mühendisliği
  bilgisayarla fazla oynadığım için derslerime yoğunlaşamıyorum çalışmak için plan hazırlıyorum onada zar zor uyuyorum yani heyecanla başlayıp sonra çabuk bıkıyorum
  annemin arkadaşlarının çocukları günde 500 çözüyo diye anlatılınca daha çok bıkkınlık geliyo kendimi biliyorum ama harekete geçemiyorum 5. sınıftan beri derslerim üşüyor 6.sınıfta finali ücretsiz kazandım ama bi türlü o başarıyı elde edemedim.
  Ben bir anadolu lisesi öğrencisiyim 9. sınıftan beri teşekkür hatta 10. sınıfta zor zekat 69.86 ortalamayla kaçırdım yani anlicanız aslında isteğim verimi alamıyorum
  şimdi ilk sorum
  1.derse motivemi arttırmak için ne yapmalıyım?
  2. ygs ve lys için ders vidyosumu dinlesem yoksa kitaptan mı çalışsam daha faydalı
  3. bilgisayar oynamayı nasıl bırakıp derse yoğunlaşabilirim.

  Lütfen sınava 362 gün var ben hala başlayamadım

  • Merhaba Mustafa,
   Sana iyi haberlerim var ben bilgisayar oyununa karşı değilim. Ancak bunu sınırlandırmamız gerekecek. Yani sana ygs sürecinde bilgisayarı tamamen kaldır falan gibi sözler etmeyeceğim.
   Annen seni düşündüğü için öyle söylüyordur seni motive etmek için ama bu sende ters etki yapıyor sanırım. Üniversitede gizlice arkadaşlarla lab ta 10 saate yakın star craft oynadığım günler geldi aklıma. Hey gidi günler hey. Neyse oyun oynanır o problem değil. Bilgisayar oynunu bırakmayalım Türkiye’nin senin gibi oyun yazılımcılarına ihtiyacı var. Neden bizim de dünya çapında bir oyunumuz yok. Bu oyun endüstrisinden Türkiye de kazanmalı. Sizin gibi gençler için devlet destekleyici tedbirler almalı . YAZDIĞIM HERŞEYDE ÇOK CİDDİYİM. Ben genelde büyük harf kullanmayı sevmem ama önceki cümleyi öyle yazmak istedim. Her neyse sorularını cevaplamaya geçiyorum şimdi.
   3. Sorudan başlayalım Bilgisayar oyununu bırakmıyorsun yapman gereken şu bilgisayar da oynadığının 3 katı süre ders çalışmalısın. 1 saat oyun 3 saat ders , yok ben günde 2 saat oynamak istiyorum diyorsan 2 saat oyun 6 saat ders Bunda anlaşalım . Haftada bir günde bendensin istediğin kadar oyna anlaştık mı? Bu yazıyı annene de okut. Ben bundan sonra buna göre davranacağım de. Seni rahat bıraksınlar:)
   2. soruna geçersek hiç bilmediğin ve biraz bildiğin konularda video orta ve üstü bildiğin konularda kitaptan çalışman daha faydalı olur.
   1. soruna gelirsek. 3. soruyu cevapladığım şekilde yaparsan zaten 1. soruyu da halletmiş oluruz.
   Şu bir gerçek ki altın çamura batmakla altınlığını yitirmez. Sen de böyle bir çamurlu dönemden geçmişsin. Şimdi altın olduğunu bilgisayar oyununu bırakmadan da derslerini düzelttiğini gösterme zamanı. Ben senin açıkçası bu işi başaracağını gönülden düşünüyorum.

 63. ben 11. sınıf sayısal öğrencisiyim 9. 10. sınıfı hatırlamıyorum ama çalışsam biraz yaparım ama nasıl çalışmalıyım nasıl daha iyi anlarım sınava girsem kazanır mıyım hep sorular var tıp istiyorum ama çalışmaya gelince olmuyor kafam basıyor ama çalışmak için masanın başına geçemiyorum ne yapmalıyım

  • Merhaba mihriban,
   Biraz yoğun çalışman gerekecek, çünkü şu bir gerçek ki tıp kazanmak çok kolay değil. Ancak imkansız da değil. Önemli olan kararlı şekilde çalışman. Eğer mutlu olmak istiyorsan ya hedefini küçült ya da çalışmanı artır. Benim sana tavsiyem ikincisi olur. Yani çalışma temponu artırman. Yapman gereken çok uzak hedefler yerine kısa ulaşılabilir hedefler koyup onları kademeli şekilde yapman. Sınava girsen kazanırmısın evet güzel çalışırsan neden olmasın? Ders çalışma programı yaparken dikkat etmen gerekenlerin olduğu şu yazımı okumanı tavsiye ederim.http://www.aperitifmatematik.com/ders-calisirken-zamani-etkin-kullanmanin-yedi-kurali/

 64. BEN MESLEK LİSESİNDE OKUYORUM VE HUKUK FAKÜLTESİ İSTİYORUM AMA NASIL ÇALIŞMAM GEREKTİĞİNİ BİLMİYORUM VE BANA YARDIM ETMENİZİ İSTİYORUM HUKUK FAKÜLTESİNİ KAZANMAK İÇİN GÜNLÜK ÇALIŞMA PROGRAMI YAPMAK İÇİN BANA EDEBİLİR MİSİNİZ LÜTFEN YARDIM EDİN.<3<3<3<3<3<3<3<3<3<

 65. Hocam 11. Sınıfım MF ogrencisiyim derslerim 9. Sınıf ortalamam 71 10. Sınıf 73 11. Sınıf ilk donem83 konuları aslında biliyorum ama hemen hatırlayamıyorum bir turlude ygs ye baslayamadım sizce nasıl baslayabilirim motive edici yayınlar onerir misiniz bir sene kaldı sınava ve bu beni strese sokuyo lutfen onerileriniz varsa paylasabilirmisiniz

  • Merhaba Özgenur
   Motivasyonu artırmak için cengiz erşahin in bir kitabı vardı ismini şu an hatırlamıyorum. Erdal Demirkıran ın da güzel bir kitabı var motivasyon için Yerim seni Öss idi adı ama şu an sanırım adı yerim seni ygs olmuştur. Konularla ilgili fazla soru çözmediğin için hatırlamakta zorlanıyorsundur sanırım. Eğer konuları gördükten sonra o konuyla ilgili 200 civarı soru çözersen o konu daha kalıcı olur.

 66. Merhaba ben 11. Sinif mf ogrencisiyim. Ogretmen lisesindeyim. Tıp fakultesi istiyorum. Benim kafam su anda cok karisik. Su anda matematik ygs den 1 kitap bitti ve ikinci kitaba basladim. Biyoloji ygs den yarisina kadar geldim ama cevremdeki herkes biyoloji icin erken diyor. Ama ben yetistirememekten korkuyorum.ygs geometriye de biraz calisiyorum.okul derslerine ise gunde iki saat calisiyosam 1 saat ygs biyoloji matematik geometriden birini calisiyorum. Sizce dogrumu yapiyorum okul derslerine daha da mi agirlik vermeliyim. Yada sadece hafta sonu mu ygs calismaliyim. Lutfen yardimci olun

 67. Merhaba ben 11.sınıf TM öğrencisiyim.9 ve 10. sınıfa dair aklımda hiçbir şey yok.Matematik ve geometride iyi değilim.Sözelleri yapabiliyorum ama sayısala gelince ben kağıda bakıyorum kağıt bana bakıyor.Çalışmak istiyorum ama nerden başlayacağımı bilmiyorum.Sizce nereden başlamalıyım ?

  • Merhaba Enes,
   Canını sıkma, kendi seviyene uygun bir kitaptan yani aperitif matematik ten başlayabilirsin. Başlangıç düzeyinde olduğun için matematiği halletmeye çalışmalısın. Geometri konusuna ilk etapta fazla yüklenmene gerek yok öncelikle şu mat işini halletmeye başla . Her hafta 2-3 konu ilerlersin kısa zamanda ilerlersin çalışmaya devam…

 68. Merhaba sans eseri yaziniza denk geldim bize yol gosterdiginiz icin tesekkur ederim : )
  Ben 11 mf ogrencisiyim ve odtu bilgisayar muhendisligini hedefliyorum yeterli calisip calismadigimi nssil bir program izlemem gerektigini bilmiyorum
  9 ve 10.uncu sinifta sadece takdir alabilcek kadar calistim simdi de sadece konulari ogrenip az biraz soru cozuyorum acaba artik bunun yaninda ygs calismaya baslamali miyim hocalarim gerek yok 12de halledersin diyolar ama emin olamiyorum
  Gercekten ilk 1000 hatta ilk 500e girebilcek kadar iyi yapmak istiyorum bunun icin nasil cslismaliyim ne yapmaliyim
  Simdiden tesekkur ederim

  • Merhaba Defne,
   Temelinin ortanın üstünde olduğunu düşünüyorum. ygs bazında konuların % 78 ini bildiğini düşünüyorum. Okul notların iyi olduğu için konularda genel anlamda sıkıntı yaşamazsın ancak hız konusunda çok fazla soru çözmediğin için sıkıntı yaşayabilirsin.
   Bunu halletmen için hemde konuları sağlamlaştırman için sana tavsiyem okulda konuları gördükten sonra o konuyu üç kitaptan bitirmen. senin için 2 tane orta kaynak bir tane zor kaynaktan gördüğün konuları bitirirsen ve ygs mat ve geometriyi ve ygs fiziği eylüle kadar bitirirsen üç kaynak metoduyla inşallah ilk 1000 e girersin:) diye düşünüyorum.

 69. Hocam 11.sınıf tm öğrencisine ilk 10 bine girmeyi sağlayacak bir ders programı önerirmisiniz,sıkı veya yanlış olması önemli değil ilk 10 bin sadece.

  • Merhaba cemre,
   9. sınıfta günlük bir saat, 10. sınıfta günlük 2 saat, 11. sınıfta günlük 3 saat ve 12. sınıfta günlük 4 saat düzenli olarak ve her gün aksatmadan çalışırsan ilk 10000 e yüksek bir ihtimalle girersin…

 70. hocam benim temelim çok kötü çalışmaya 10.sınıfın yazından itibaren nasıl başlamalıyım?hocam şimdi demeyin 10 da dinlen 11 de başla öyle olmaz bir sürü eksiğim var 9-10 mat kötü okul birinciliği istiyorum zaten okulda rekabet hat safhada
  o yüzden bırakamam lütfen yaz için güzel,hafif ama iyi bir ders programı önerirmisiniz?

  • Merhaba
   yazın 9. ve 10. sınıf matematik ve geometriyi tekrar edersen ve günlük 30 paragraf sorusu çözersen ilerde bana çok dua edersin….

 71. merhaba.11.sınıfım.eşit ağırlık öğrencisiyim.
  çalışma zamanı konusunda kafam çok karışık.
  şuan ygs geometri ve az da ygs coğrafyaya bakıyorum.tabii ki 11. sınıf derslerini de temele oturtmaya çalışıyorum.
  doğrusu yazın ygs ye değil lys ye bakmak istiyorum özellikle matematikte.yani yazın lys matematik ve ygs coğrafyaya ağırlık veririm diye düşünüyorum.
  ama ygs matematikte temelim çok yok gibi.ama yazında ona çalışırsam lys yi fazla boşlarım gibime geliyor.sizce şimdiden ygs ye başlayıp yazın başlarına doğru ygs matematiği bitirip,yazında lys matematiğe odaklanmak daha iyi olmaz mı?
  ve ayrıca geometri ve coğrafya içinde önerilerinizi bekliyorum.
  bu konuda gerçekten bir rehbere ihtiyacım var.Herkesin seviyesi farklı ve herkes farklı bir şey diyor.Sadece 12. sınıfta çok zorlanmamak ve geç kalmamak istiyorum.

  • Merhaba gökçe,
   Evet lys daha önemliancak yapılması gereken önce ygs matematiği halletmek olmalı, bunu yaza kadar bitirirsen yazın da lys matematiğe çalışabilirsin. Geometri konusunda dikat edilmesi gereken en önemli nokta kendi seviyene uygun bir kitaptan çalışman -hemen reklama giriyorum- başlangıç seviyesindeysen aperitif geometriyi tavsiye ederim. Başlangıç seviyesindeysen aperitif matematiği de çözebilirsin. Coğrafya için ise çalışırken mutlaka harita önünde açık olsun. Bu şekilde çalışırsan coğrafya da kısa sürede başarılı olursun.

 72. hocam , 11.sınıf sayısal , orta halli bir öğrenciyim. Şimdi okul sınavları var ayrıca ygs lys var seneye hepsini nasıl yapıcam bilemiyorum . Okul sınavlarına çalışıyorum ancak ygs – lys ye çalışamıyorum seneye büyük ihtimalle temel liseye geçicem ne yapmalıyım ?
  Doğruyu söylemek gerekirse erteliyorum da denebilir , korkuyorum ama neden onu anlamıyorum, lütfen bana yardımcı olun.

  • furkan, korkuyu yenmek istiyorsan çalışmaya başlamalısın. Karanlıktan korkuyorum diye bağırsak karanlık bir odada hiçbir işimize yaramaz, gidip o ışığı açmalıyız. Yani çalışmaya başlamalıyız. Ayağa kalk ve savaş ŞAMPİYON.

 73. hocam ygs matematik konuları yazın günde 6 saatlik bir çalışmayla 1 ay gibi kısa bir sürede bitebilirmi? bitirmemiz için günde kaç saatlik bir süre çalışmalı konuları nasıl bitirmeliyiz

  • tayyar, 30×6=180 saatlik bir çalışmayla ygs matematik konularının tamamı biter.Önce 1 konu anlatımlı kitaptan konu çalış sonra çözümlü soruları incele sonra üç soru bankasından burayı dikkatle dinle üç kitaptan aynı konunun 1. testlerini çöz sonra üç kitaptan 2. testleri çöz sonra üç kitaptan 3. testleri çöz. Yani bir soru bankasını bitirmektense üç kitabın ilk testleri sonra diğerleri gibi gidersen bana çok dua edersin. (MATEMATİKTE ZORLANAN BU YORUMU OKUYAN ARKADAŞLAR DA BÖYLE YAPSIN: ) bitir her konuyu bu şekilde hepsini halletmiş olursun.

 74. merhabalar size gelen sorulari ve verdiginiz cevaplari okudum, verdiginiz cevaplardan da kendi adima memnun oldum bunun icin oncelikle size tesekkur ediyorum . ben 11. sinif sayisal ogrencisiyim ve malum sene bitmek uzere.. Seneye dersaneler olmayacak ve okulumda bir seylere devam etmek zorundayim. Oncelikle yaz icin plan yapmak istiyorum cunku su zamana kadar ne zaman ygs calismaya basladiysam bu senenin dersleri aksadi ben de bu sene 11. sinifi halletmek niyetindeyim. Fakat simdi ya yetistiremezsem korkum var. Ben tip okumak istiyorum matematikle de aram kotu degil ama yine de sadece okulda kalarak bu sinav sisteminde nasil basarili olurum bilmiyorum yani herkes gibi endiselerim var. Yazin ygsyi nasil halledebilirim ve lys konularina ne zaman ne sekilde calismaliyim? Yardimlarinizi bekliyorum

  • merhabalar idil,
   LYS konularına 11. sınıfın yazılıları bittikten sonra yani mayısın son haftasından haziranın 3. haftasına kadar 10. sınıfın matematik ve fizik konularını bitirebilirsen süper olur. Sonra da ygs matematik ve fizik kasmalısın eylül e kadar. Merak etme güzel bir program yaparak okulunda da tıp fakültesini kazanabilirsin ama planlı programlı çalışmalısın…

 75. Merhaba cevaplarsaniz çok sevinirim 11. Sınıf mf öğrencisiyim veteriner hekimligi istiyorum şu zamana kadar çok çalıştığım söylenemez, asıl önemli olan şu saatten sonra nasıl bir yöntemle calismaliyim önerilerinizi soylerseniz çok mutlu olurum ☺☺ özellikle onerdiginiz yayın evleri :))

  • Merhaba başak,
   senin de gördüğün gibi yayınevi pek önermiyorum, aperitif matematikten başka:)
   Ancak yayın konusunda şunu söyleyebilirim. Seviyene göre kitap almalısın. Özellikle sevdiğin, görüşlerine değer verdiğin öğretmenlere sor, onlar sana yayın konusunda yardımcı olur. Hemen çalışmaya başla özellikle ygs matematik ve ygs coğrafyayı bitirelim önce. Eylüle kadar ygs den söylediklerimi bitirirsen çok güzel olur…

 76. selam ben anadolu imam hatip liseden gidiyorum sbs puanim 446 tı sayisal öğrencisiyim 9. 10. konularim çok eksik calisinca yapabiliyorum fakat düzenli bi çalışma programim yok lütfen yardımcı olun şimdiden çok teşekkürler Allah razı olsun 🙂

  • Merhaba h.nur,
   Sbs puanın güzelmiş bu da temelin sağlam olduğunu gösteriyor. O nedenle canını sıkma, ancak biraz boşlamışsın sanırım. Onu telafi edebilirsin . Çalışmaya hemen başla. Özellikle fizik çalışalım arta kalan zamanda ise ygs matematik bakalım…

 77. Merhaba ben 11.sınıf öğrencisiyim ve neredeyse okul bitmek üzere ve ben yazı verimli geçirmek istiyorum eşit ağırlık okuyorum yazı nasıl geçirmek konusunda yardımcı olurmusunuz derslerin iyidir sayısal derslerimde iyidir yardımcı olursanız sevinirim.

  • ümran,
   11. sınıf yazılılar bitiminden haziranın sonuna kadar 10. sınıf matematik çalış
   çünkü o konular lys matematik in temelidir. Sonra da haziran sonundan eylül sonuna kadar ygs matematik ve coğrafyayı bitirelim.

 78. Merhaba,ben anadolu imamhatipte okuyorum 11.sınıf tm öğrencisiyim derslerim geçicek kadar iyi yani okul derslerini sadece gececek kadar çalışıyorum bu sene ygs matematik ve türkçe çalışmaya başladım sürekli çalışmasamda vakit buldukça çözmeye çalışıyorum imamhatip oldugum için okul derslerım çok yoğun ve çok zorlanıyorum sağlık yönetimi yada ilahiyat istiyorum sizce nasıl bi ders çalışma programı yapmalıyım? sayısalım ıyı ama okulum zor oldugu ıcın zorunlu olarak tm sectım matematık ve turkce yapabılıyorum tarıh ve edebıyat sıfır napmalıyım?

 79. herkese cevap vermişsiniz ama bana vermemişsiniz ilgisizliğiniz için teşekkürler..

  • Evet kusura bakma tarih sırasına göre sırayla fırsat buldukça atlamadan cevaplamaya çalışıyorum. Ancak senin sorunu atlamışım özür dilerim:) Şimdi hemen cevaplıyorum..

 80. 11.sınıfım sayısal bölümündeyim.İlçemizde bulunan anadolu öğretmen lisesinde okuyorum.Sayısal derslerimin ortalaması genellikle 4 oluyor.İngilizce ortalamam 92.50 geldi ilk dönem fakat biz sayısalcı olduğumuz halde sözel derslerden bizi çok zorluyorlar bölüm dersimizmiş gibi her seyi tam anlamıyla yapmamızı bekliyorlar.Bu da benim ve benimle aynı durumda olan sayısalcı arkadaşlarımı olumsuz yönde etkiliyor.Ben sözel derslerle uğraşmak yerine ygs sayısala çalışmak istiyorum fakat bu sözel dersler çok zamanımı alıyor.fizyoterapist olmak istiyorum ygs ve lys için nasıl bir strateji uygulamalıyım?Düzenli bir ygs çalışma programım yok fakat yazın ygs kursuna başlayacağım.bu dönemde ygs yi hallederim diye düşünüyorum fakat 12.sınıfta ygs sınavı yaklaşıyorken lys çalışırsam ygs yapamayacağım gibi geliyor.Okul derslerinden sınavlardan ygs ye vakit ayıramıyorum sizce nasıl bi plan yapmalıyım?

  • duygu,
   Sözel derslere okulda sizleri zorlamaları daha güzel bence çünkü ygs de sözelden de puan kazanıyorsunuz . Benim tavsiyem okulda sözel dersleri hallet ki ygs sürecinde onlara fazla uğraşmadan netlerin artıversin. Sözel derslere bakış açımızı değiştirelim. Okula gnlük 1 saat düzenli ayırırsan sınav zamanı sıkışmazsın ve ygs ye vakit kalır. Yazın ygs yi halletmeden önce okulun son zamanlarını yani mayısın son haftasından itibaren haziranın 3. haftasına kadar 10. sınıf matematiği bitir. Onlar lys konuları. Hem bu sayede lys de ne yapacağım derdinden de biraz olsun kurtulmuş olursun.

 81. Merhaba bana da yardımcı olursanız sevinirim çünkü yaz çok yaklaştı ve ygs yi hissetmeye başladım kendimi çok hazırlıksız hissediyorum. Lütfen yardım edin:)

 82. Hocam tayyar arkadaşa verdiğiniz cevabı okudum bişey sormak istiyorum hangi matematik ygs yayınlarını bitirelim bu 3 kitap hangi kitaplar olabilir sizce en iyi kitaplar hangileri ?

  • Ali,
   üç kitaptan biri aperitif matematik olsun, diğeri orta birkitap olsun diğeri de biraz daha zor bir kitap olsun.

 83. Merhaba. 9.sınıfım. Geçen yıl çok çalıştım ve şimdi bulunduğum şehrin en iyi Anadolu lisesindeyim ama geçen yılki performansı bu sene gösteremedim ve notlarım düştü. Okul çok fazla zorluyor. Senenin başında çalışmak istememiştim. Ama şimdi kendimi çok kötü hissediyorum. Sanki bir daha hiçbir şeyi düzeltemeyecek gibi. Okulun ortalaması gerçekten iyi. Her yıl 50-60 Tıp Öğrencisi çıkarıyorlar. %60’ı ilk 5.000in içerisinde oluyor. Kaygılanmaya başladım ya istediğim üniversite olmazsa ya bir yıl daha beklemek zorunda kalırsam diye. 10.sınıfta nasıl çalışmalıyım? Yardım ederseniz çok sevinirim

  • ceren,
   Bu düşüş normal insan çok fazla koşunca nefesi tıkanır ve bir müddet ara vermek zorunda kalır sen de o şekilde yapmışsın. Endişelenecek birşey yok. Notlarının düşmesi normal bunu anlamak genelde 10. sınıfta olur ama sen erken fark etmişsin. Sıkıntı yok öncelikle kalan yazılılarına iyi çalış. Yazın da özellikle 9.sınıf matematiği tekrar et eylülde görüşürüz. Canını sıkma …

 84. Peki yazın nasıl çalışmam gerekiyor biraz bilgi verir misiniz?

  • Günlük 4 saat çalışmalısın. Günün ilk saatlerinde 2-3 saat çalışabilirsen güzel olur. akşama doğru da 1 -2 saat dediğim konulara bakarsan çok güzel olur.

 85. Merhaba,
  10. sınıf öğrencisiyim.Geçen senenin matematik kimya biyolojisini ortalama bir şekilde çalışarak bitirdim ama fizik öğretmenimiz bizi hiç sıkmadığı için; dersle ilgisi olanlar başarılı olur diğerleri ilgilenecek diye uğraşamam düşüncesinde olduğundan ve bende malesef dersle ilgisi olmayanlardan olduğum için yazılılardan önceki gün dışında 5 dk bile fizik çalışmadan tamamladım seneyi. Ama yazılılardan önceki günlerden hatırladığım kadarıyla gayet zevkli ve yapabileceğim konulardı hepsi.
  Bu seneyi geçen seneye göre daha iyi geçiriyorum. Yeni fizik öğretmenimiz bizi çalışmak zorunda bırakan biri olduğu için çalışıyorum. Matematik kimya biyolojim iyi durumda. Şu sıralar keşke hemen yaz gelse de ygs anlamında bir şeyler yapsam diye hevesliyim. Sizce 11. sınıfa geçeceğim bu yaz tatilinde neler yapabilirim?
  Anlattığım gibi 9. sınıf fiziğim hemen hemen hiç yok ama öğrenmekte çok zorlanacak biri değilim. Geçen senenin diğer sayısal konuları ve bu senenin konuları fena değil ama tabiki unutuluyor. Yaklaşık 100 günlük bir yaz tatili var ve her gün 1 – 1.5 saat çalışsam 125 saat çalışma demek olur ve bu umarım fayda sağlar.
  Şimdi kafama göre bir şeyler çalışıp daha sonra da ”hep boşa çalışmışım onları,gereksizmiş” demek istemediğim için size sordum. Mesela bana kalsa ben geçen yaz da edebiyatdaki eksiklerimi tamamlamak için çalışacaktım ama daha yeni öğrendim ki edebiyat sadece lys de çıkıyomuş ve ben lys edebiyata girmeyeceğim 😀
  Şimdi bakınca çok uzun olmuş umarım sizi sıkmamışımdır. Son olarak kendi kafamdaki şeyi yazıp bitireyim. Ben şöyle düşünmüştüm; elimde bir ygs matematik kitabı var yaklaşık 90 test 16 şar sorudan oluşan. 70 gün boyunca her gün 20 soru çözsem kitap biter. Sizce bunun bana çok faydası olur mu? Bu matematik kitabını günde yarım saat çalışarak bitireceğim için, çalışmam gereken diğer yarım saati de fizik kimya biyoloji için kullansam , bazı günler de ekstradan yarım saat daha çalışıp çalışma süremi 1.5 saat yapacağım için; o süreyi de tarih coğrafya ve dilbilgisine ayırmayı düşündüm.11. sınıfa da çalışmalı mıyım? Sizce doğru yolda mıyım? Cevabınız için şimdiden teşekkürler 🙂

  • Merhabalar,
   Okuduğum kadarıyla sayısal bölümden ygs-lys ye girmeyi düşünüyorsun. Böyle kabul edip cevap veriyorum. 10. sınıfın yazında dediğin gibi matematik kitabını bitir o senin çok işine yarayacak. Özellikle ygs matematik olarak. Ancak ileriki konulara geçme sadece10. sınıf ve 9.sınıf konularına çalış zaten matematikiçin 9.sınıf ygs matematik gerisi ise yani 10. sınıf ise lys konusudur. O nedenle sadece gördüğün konuları bitir.Ayrıca 9. ve 10. sınıf ta eksik hisssettiğin dersleri yazın bitir eğer sayısalı seçeceksen ki öyle görünüyor fiziği muhakkak halletmelisin. Bir de şunu söyleyim sen öğretmenlerin sıkıştırmasına göre ders çalışıyorsun öğretmenlere göre değil kendi sistemine göre çalış. Yani diyelim ki 11. sınıfta çok sıkıştırmayan bir hoca gelse fiziği boşlayacakmısın? Bunun yerine deki her konu bittikten sonra o konuyla ilgili iki kitaptan soruları bitireceğim:) Eğer böyle yaparsan daha başarılı olursun. Çalışmaya devam…

 86. Bir sorum daha olucak bildiğin gibi seneye Dersaneler olmayacak ne yapmamızı önerirsiniz ve temel lise hakkında ne düşünüyorsunuz ? ßimdiden teşekkür ederim.

 87. hocam, 11.sınıf sayısal,düz lise öğrencisiyim. seneye temel liseye geçmeyi düşünüyorum önce ygs çalışsam ne kadar süre yeterli konuları nasıl bitirebilirim öneriniz ?

  • Hangi temel liseye gideceksin

  • Düz lise öğrencisi olduğuna göre temelin çok sağlam olmadığını düşünürsek ygs konularını bitirmen zaman alabilir. Yazın ygs matematiğe ve ygs fiziğe odaklan ve bunları bitirmeye çalış …

 88. Merhaba hocam bana yardımcı olursanız sevinirim ben sayısal öğrencisiydim türkiyede okumadım lise son sınıf geldim ve mezun oldum 2 yıl dershaneye gittim (farklı dershanelere) ve bir türlü ygs baraj geçme konusunu aşamadım lys de sıkıntı yok lys iyi ama ygs nasıl aşıcam bilmiyorum nasıl çalışmam gerektiğinde çünkü umudum tamamen kaybettim

  • Merhaba,
   Canını sıkma, türkiyeye son sınıf geldiğini söylemişsin, Eğer yurtdışı doğumluysan yabancı öğrenci statüsüyle yös ile istediğin üniversiteye rahatlıkla girebilirsin. Ankaradaysan arkadaşımın yös dershanesi var tavsiye edebilirim.

   • Türkiye doğumluyum

   • Hocam ben türkiye doğumluyum ilk okulda yurtdışına çıktım gittiğim ülkede klasik matamatik ve orta okuldan itibaren hesap makinası kullanıyorduk anlıyorum ama pratik hesap yapamıyorum türkçe çok fazla kitap okuyorum haftada en az 2 kitap ama hala paragraflarda hatam çıkıyo dil bilgisi zaten bilmiyorum hocam ben pilotaj veya havacılık ve uzay mühendisliği istiyorum gerekirse iki yıl daha hazrlanırım ama türkiyede insanlar çevre çok rahatsız ediyorlar en kısa ve verimli şekilde hazırlanmak istiyorum ama bana yardım edecek kimse bulamadım umarım siz bana nasıl ders çalışıcağım konusunda yardimci olursunuz . şimdiden çok teşekkür ederim

    • Merhaba
     Paragraf sorusu yapmak için çıkmış soruları çöz , kitabı da zevkine, kültürünü geliştirmek için oku. Çevreye bakma sen çalışmana bak.Sonuçta o işi yapacak olan sensin, senin mesleğin olacak , pilotajlık ok güzel, benim bi öğrencim Türk hava kurumu üni. orayı kazandı , tavsiye ederim. Beklemeye değer. Çalışmaya devam et.

 89. Hocam 11.sınıf Eşitağırlık bölümündeyim
  Bilgisayar Mühendisliğini istiyorum.
  Sayısala geçmek istemiyorum (önceden gidmem gerekirdi ) Matematik ve Geometri’yi çok seviyorum ve zevk alıyorum.
  Acaba kendi imkanlarımla Fiziğe calışsam YGS’de bişeyler yapabilirmiyim ?

  • Yapamazsın demek haksızlık olur ama kolay olmadığını söylemeliyim. Çünkü insanlar o dersi almalarına rağmen yapmakta zorlanıyorlar ama bu neticede çalışmaya bağlı. İmkansız değil ama zor.

 90. Hocam cevapladığınız için teşekkürler . 10 . sınıfta okuyorum , zaten bitirmek üzereyiz . 9. ve 10 . sınıfta düzenli çalışmadım ama tamamen boş sayılmam . 9. sınıfta ortalamam 82 idi , bu sene de aynı civarda gelecek gibi. Size sorum 11 . sınıfta nasıl çalışmalıyım ? Yazı dinlenerek geçirmek bana bir şey kaybettirir mi ? Eğer sınav sistemi değişirse bu bizi olumlu veya olumsuz nasıl etkiler ? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler .

  • Yazı dinlenerek geçirmen istediğin yeri kazanamamana sebep olur. Bi yeri kazanırsın ama bu istediğin yer olmaz sanırım. Ama bir yıl daha hazırlanırım dersen 11. sınıf yazını dinlenerek geçirebilirsin:) Sınav sisteminin değişmesi nötr bir durum bence. Olumlu ya da olumsuz etkilemez herkesieşit şekilde etkiler o nedenle bunları kafana takma çalışmana bak…

   • Hocam daha önceki sorularımda yazı dinlerek geçirip 11. sınıftan itibaren düzenli olarak üniversiteye çalışmayı doğru buluyorum demiştiniz . Şimdi 10.sınıftan 11. sınıfa geçenler olarak yaz tatilinde dinlenmeli miyiz ? 10 . sınıfı mı tekrar etmeliyiz ? YGS mi çalışmalıyız ? Günde kaç saat çalışmalı ve nasıl bir program izlemeliyiz ?

    • Merhabalar, önceki yazdığım gibi 10.sınıfın yazında dinlen, ancak bazı arkadaşlar çok ısrasr ettiler o nedenle yazdım. Genel düşüncem daha önce sana söylediğimgibi. 11. sınıftan itibaren çalışarak istediğin yeri kazanabilirsin.

 91. Sorularıma cevap verdiğiniz için teşekkürler ederim 🙂

 92. Hocam ben 11.sınıf TM öğrencisiyim ve ben zihinsel engelliler bölümünü istiyorum ygs-4 ten alım yapıyo benim sözel derslerim çok iyi yani ezberle falan rahat yapabiliyorum ayrıca bu sene geometrim çok iyi ve ygs konularına baktım geoemtri konuları hep benim yapabildiğim türden zaten bu yıl dershaneye gittiğim için ve şekilli sorulara dayandığı için hem sevdim hem de üstüne gittim ve oldu okuldaki rehber öğretmenim geometrimin iyi olmasının çok iyi olduğunu çoğu kişi yapamaz göremez bunu yapabilmen çok güzel demişti ben yarıyılda ygs çalışmaya başlamayı düşündüm ama müsait olamadım ara ara matematik baktım ama 11.sınıf dersleri sınavlar derken çok üstüne düşemedim iki hafta önce rehber öğretmeniyle bi program yapmıştık bana 2012 ygs konularını verdi genel oalrak bunlardan çıkıyo diye matematiğin sayılar konusunu bitirmiştim ve tarihin ilk konulaırna bakabildim ama 11.sınıfın matematiğinde bazı konularda geri kaldığım için onlara baktım yani ygs çalışırken lys ihmali lys çalışırken ygs ihmali oldu bi türlü oturtamadım zaten önümüzdeki hafta son sınavlar başlıyo ve bende matematikle geometriden olan eksiklerimi tamamlamaya çalışıyorum o yüzden ygs yine kaldı haziran başına kadar da sınavlar var sınavlar bittikten sonra ygs ye başlayıp eylüle kadar ygs çalışsam tabi erken biterse daha iyi ama benim için şu an ygs daha önemli ve özellikle sözel dersler daha önemli istediğim bölüme göre ben hangi derse önce başlamalıyım mesela farklı dersleri mi çalışmalıyım yoksa önce bi dersin tamamını bitirp sonra diğer derse mi başlamalıyım ve önce yapabildiğim dersten mi yoksa yapamadığım dersten mi başlamalıyım fazlasıyla yetiştiremem kaygısı var yardım ederseniz sevinirim 🙂

  • Merhaba, biraz sakin ol. İnşallah güzel bir yeri kazanırsın. Ben hep şunu derim geometri yapan tm öğrencisi istediği yeri kazanır.Yazın ygs mat , geo,türkçe ve coğrafyayı bitirmen yeterli. Bunlar tm için olmazsa olmazdır. Hepsine aynı anda çalışmayı daha doğru buluyorum açıkcası. Yapamadığın derslere yüklenmen daha doğru.

 93. Mrb hocam 10. Sınıfa gidiyorum ve ygs te nasıl hazırlanmaya başlicagımı bilmiyorum seneye sayısal bölümünü seçicem ve ODTÜ mimarlık istiyorum. Biliyorum hocam çok calışmam lazım ama yöntemsiz calışırsamda başaramiyacagımı biliyorum bana yardımcı olur musunuz hocam? Şimdiden yardımınız için teşekürler

  • Merhaba
   10. sınıf yazında 9. ve 10. sınıfı 11. sınıfın yazında 9 10 ve 11 i tekrar etmen yeterli

 94. hocam 11.sınıf sayısal öğrencisi olacağım benim için zor bir yıl olacak bu yüzden bu yazdan itibaren matematiğe çalışmaya başlamaya düşünüyorum hafiften hafiften nasıl bir program uygulamalıyım?

 95. 11. sınıfım ve çalışmak için her salı günü pazartesi gününü bekliyorum.ne yapmalıyım

  • Sen işi diyete bağlamışsın:) Ben de diyet yaparken öyle yapıyorum sen bana yardımcı ol ben de sana yardımcı olayım.:)

 96. Merhabalr hocam bir çok soru ve yanıtı okudum. 10 sınıf düz İmam hatip okuyorum ve 11 e geçecem ve eşit ağırlık okumak istiyorum ancak bizde yeterli o bölümlere öğrenci gelmediği için açılmayada bilir açılmasa direk sözel okuyacağım. Ancak şimdiden korkuyorum. 9 ve 10 da derslere sınav günleri çalışırdım iyi not alıp taktir almayı hedeflerdim onun dışında pek çalşmazdım ve bu iki dönem de ortalamalarım hep 80 lerde. Ben eşit ağırlık okumak istiyorum ancak 9 ve 10 sınıf temelim sarsılmış gibi özellikle sayısal derslerim. Sözeller bana göre daha basit onları yapabilirim ancak sayısal derslerede her ne kadar eşit ağırlık ve ya sözel olsamda bunları başarmak ve iyi bir puanla istediğim yere gitmek istiyorum. Evet çalışarak sınavları geçiyorum iyi notlarda alıyorum ancak denemelerde bu başarıyı gösteremiyorum çünkü yeterince kpnu tekrarı ve tesf çözmüyorum zaten derslerin tekrarı sınavdan sınava kadar ama çalışşssam sözel dersleri yapar gibiyim fakat sayısal derslerden fizik, kimya, geometri beni zorlar diye düşünüyorum ve 11 sınıf olacam kessinlikle yazı iyi değerlendirmeliyim bundan kaçış yok o yüzden sorularım var
  1. Hocam iyi bir yerlere gitmek istiyorum ve ben 9-10 mu tekrar edeyim yoksa Ygs lys konularınımı hangisi daha iyi olacaktır?
  2. İnternetten görüntülü videolar izleyip sayısal derslere çalışmayı düşünüyorum ve günde kaç saat sözel ve sayısal çalışmalıyım?
  3.9 ve 10 sıkı bir çalışmayla bitirirmiyim, yada da ygs lys ye çalışarak bu yaz konularım bitermi
  4. Ders çlışmak istiyorum ve hatamın farkındayım çok geç olmasını istemiyorum tüm konuları 12. Sınıfa sıkıştırmayıda istemiyorum dilediğim şey 9-10-11. Sınıfın konularını. Bitirerek 12. Sınfta sadace test çözmeyi istiyorum ancak şimdiden çalıştığım konuları unutmamak için taza kalması için test çözmeliyim biliyorum ama genede unutabilirim zor bir soru biliyorum fakat eğer bu yaz konuları yetiştirirsem 12 ye kadar unutmamak için hem okul konularına zaman ayırarak sınavlar vs. Hemde bu çalıştığım konuların taze kalması için başka nasıl yollar izleyebilirim kusura bakma yon hocam ancak kafamda birçok soru var ve kafam karışık. Hayattaki en büyük gayelerimden biriside üniverste kazanmak sorularıma cevap vermenizi çom istiyorum. Bizlere dua edin ve Allah razı olsun kusurabakmayın çok soru sordum .

  • Merhabalar hemen sorularına geçiyorum
   1. Hocam iyi bir yerlere gitmek istiyorum ve ben 9-10 mu tekrar edeyim yoksa Ygs lys konularınımı hangisi daha iyi olacaktır?
   9. ve 10. sınıfı tekrar etmen daha doğru olur.
   2. İnternetten görüntülü videolar izleyip sayısal derslere çalışmayı düşünüyorum ve günde kaç saat sözel ve sayısal çalışmalıyım?
   Sayısal derslerden kastettiğin fizikkimya ise bunlara çalışmana gerekyok. Eğer eşit ağırlık istiyorsan matematik ve geometriye çalışman lazım.
   3.9 ve 10 sıkı bir çalışmayla bitirirmiyim, yada da ygs lys ye çalışarak bu yaz konularım bitermi
   9. ve 10 biter zaten ben de bunu tavsiye ettim. YGS lys bitmez buna gerk de yok zaten
   4. Ders çlışmak istiyorum ve hatamın farkındayım çok geç olmasını istemiyorum tüm konuları 12. Sınıfa sıkıştırmayı da istemiyorum dilediğim şey 9-10-11. Sınıfın konularını.
   Sakin ol 9. ve 10. sınıf konularını bitir yeterli
   kolay gelsin

 97. merhabalar ben 11.sınıf tm öğrencisiyim.
  açıkçası matematik derslerini bu yıl hiç dinlemedim ve yazılılarım da diğer derslerime göre aşırı düşük.zaten sevmiyorum da.
  geometriyi daha cok seviyorum ve yapabiliyorum.
  bu yıl ygs türkçe konularımız bitti,zaten gerisi paragraf.paragraf sorularındada iyiyim.kitap okumayı da calısmaktan daha cok seviyorum. ygs den tarih ve coğrafyaya da bu yıl içinde çok az olsada arada bir baktım.
  antrenmanlarla matematik1 kitabını sene başında alıp sıkıla sıkıla zorla bitirdim.suan 2yi alsam mı diye düsünüyorum ama gercekten cok sıkılıyorum o kitapla.

  ben düzenli calısmayı pek beceremiyordum ama artık karar verdim.bana önerilerinizi ve yanlıslarımı söylemenizi rica ediyorum.
  bugünden itibaren günde 2 saat ygs başlayıp, (yaz tatilinde bu 5 olucak)okul sezonunda en fazla 4 saate kadar cıkarmak istiyorum. temel liseye geçicem zaten.
  yapmak istedigim bu yaz ygs’yi komple bitirmek.tabii arada lys edebiyat-coğrafya da calısmak.
  okul sezonunda da denemelerle bilgilerimi diri tutabilmek.

  LYS’ye sözel-tm-dil(sırf sevdigim icin) den giricem.. sanırım sözelden tercih yaparım cünkü matematikle aram hiç iyi değil..
  gerçi bu yüzden pek üzgün sayılmam sözel okumanın da cok kötü olmadıgını düsünüyorum .dil’e cok merakım var okudugum bölümün yanında üniversitede yabancı dil kurslarına da kesinlikle gidicem.okulumuzda yabancı dil bölümü acılmadıgı icin secemedim.bi aptallık yapıp tm seçtim. eğer yıl içinde
  matematik konusunda güven gelirse,tm’den PDR yi de cok istiyorum.

  simdi diyceksiniz ki kafası ne kadar karısık bir öğrenciymis:) bende farkındayım ama sözelden is imkanı pek olmadıgını malesef biliyorum, ondan böyleyim 🙂

  bana önerilerinizi bekliyorum.
  ve matematik konusunda bir hiç oldugumu bununla su zamandan itibaren baslarsam PDR olur mu bana acık sözlülükle yazmanızı bekliyorum simdiden cok tesekkür ederim.yordum sizi ne kadar uzun oldu 🙂

  • Anlaşılan o ki sözel derslerin iyi , pdr için matematik yapmalısın. Bunun için yazın matematik e yüklenirsen antremanlarla matematiği bitirmişsin bir de aperitif matematiği bitirirsen (Kendi kitabım diye söylemiyorum) ygs de 15 e yakın net çıkarırsın. Lys matematiğe de yüklenirsen çok rahat pdr olur. Amacın tm den pdr olsun.Çünkü bu sayede sözel e de çalışmış olursun. Dil konusunda bir şey diyemeyeceğim..

 98. 11. sınıfım ve ders çalışamıyorum.Temelim çok iyi değil ama tıp istiyorum.Yardım edebilir misiniz?

  • Mutlu olmak istiyorsan ya hedeflerini küçült ya da çalışmanı artır. Benim tavsiyem ikincisi olur

 99. 7. sınıfım çalışma programına düzenli bir şekilde uyamıyorum.

 100. matematiği kendimden uzaklaştırmak için ne yapmalıyım?

  • Çalışmassan o kendi uzaklaşır zaten senin bir şey yapmana gerek yok 🙂

  • Elimden geleni kapsamda matematiği bi türlü yapamıyorum ne yapmam gerekir bilgi verir misiniz?birazda öğüt alabilir miyim?

   • Merhabalar
    Konuyu antremanlarla matematikten çalış sonra aperitif matematik ten soru çöz halledersin sen zeki çocuksun çalışmaya devam et

 101. Merhaba ben 11.sınıf öğrencisiyim ve yabanci dil düşünüyorum bana da birkaç çalışma metodu söyler misiniz nasıl calismaliyim

  • TÜRKÇE (YGS) = %15
   TEMEL MATEMATİK (YGS) (Mat-1) = %6
   SOSYAL BİLİMLER (YGS) (Sos-1) = %9
   FEN BİLİMLERİ (YGS) (Fen-1) = %5
   YABANCI DİL (LYS-5) (YDS) = %65
   You must study in language. After then, according to importance, secondly you must sdudy in turkish.

 102. merhaba hocam ben 11.sınıf öğrencisiyim ve yabancı dil düşünüyorum banada yardımcı olur musunuz acaba

  • ÜRKÇE (YGS) = %15
   TEMEL MATEMATİK (YGS) (Mat-1) = %6
   SOSYAL BİLİMLER (YGS) (Sos-1) = %9
   FEN BİLİMLERİ (YGS) (Fen-1) = %5
   YABANCI DİL (LYS-5) (YDS) = %65
   You must study in language.

 103. merhabalar
  öncelikle 10. sınıf öğrencisiyim 9. sınıfın 1. dönemini pas geçtim 9. sınıfta fazla test çözmedim şuan 9. sınıfım eksik
  10. sınıfım iyi, bu yaz tatilinde ygs ye çalışmayı düşünüyorum
  fakat ilk önce 9 ve 10a çok iyi çalışıp daha sonra mı ygs ye çalışayım , yoksa direk ygs ye mi çalışmaya başlayayım bana bu konuda yardımcı olabiilir misiniz
  geçen aylarda ilk ygs denemesinde matemetikten 25 net çıkardım fakat bu benim istediğim bir net sayısı değil
  ayrıca benim ygs ye nasıl çalışmam gerektiğini hangi dersten başlamam gerektiğini günlük en az kaç saat çalışırsam bu yaz ygs yi halledebilirim
  bana bu konuda yardımcı olur musunuz şimdiden teşekkür ederim 😀

  • Merhabalar
   Önce 9. ve 10. sınıfı tekrar etmen daha güzel olur S.

  • Merhabalar
   Önce 9. ve 10. sınıfı tekrar etmen daha güzel olur Sonra ygs ye geçebilirsin. Biraz acele ediyor gibisin bu dediklerini 11. sınıfın yaz tatilinde yapman daha doğru olur. Şimdilik 9. ve 10. sınıfı güzelce tekrar etmen yeterli…

 104. sevgili hocam
  ben şu an 10. sınıfım ,9. sınıfı pas geçtim ,dersleri çok iyi dinledim fakat hiç test çözmedim 10. sınıfım iyi
  ygs ye hazırlanmayı düşünüyorum
  fakat 9. sınıfım eksik olduğu için bazı endişelerim var
  bu yaz ilk önce 9 ve 10 iyi bir şekilde tekrar edip daha sonra mı ygs ye çalışmalıyım
  yoksa ygs ye çalışmaya hemem mi başlayayım
  geçen günlerde girdiğim bir ygs de 30 tane işaretlediğim matematik sorusundan 25 i doğruydu bunun iyi mi yoksa kötü olduğunu bilemedim
  tıpı kazanmak istiyorum bu açığı kapatmak için yaz tatilinde kütüphaneye gidip çalışacağım günlük kaç saat çalışmalıyım nasıl çalışmalıyım ne yapmam gerekiyor tıpı kazanabilecek durumda mıyım bana bu konular hakkında bilgi verir misiniz şimdiden teşekkür ederim

  • Bu yaz 9 ve 10 tekrar etmen yeterli, görmediğin ygs konularına çalışmana gerek yok bence, 30 da 25 bence güzel bir doğru sayısı, sen de bir ışık görüyorum sen tıpı kazabilirsin. Günlük bir kaç saat çalışman yeterli fazla kasma kendini 9 ve 10 tekrar et yeterli…

 105. Merhaba ben TM ciyim 11.sınıfım şuan ve temelim sıfır matematik ve geometriden onlar için eylülde yani 12.sınıfta kursa başlayacağım. Fakat türkçe coğrafya tarih felsefe edebiyat bu sözel dersleri kendim çalışıcam çalışmaya başldım internetende dinliyorum sizce sözel dersler içinde bi kurs gereklimi ?
  Ayrıca hukuk istiyorum bana ders çalışma yöntemlerini söylerseniz çok memnun olurum şimdiden teşekkürler 🙂

  • Şimdiden matematik vegeometri çalışmaya başlasan fena olmaz. Sözel dersler için kendin evde sistemli çalışarak halledebilirsin. Özet çıkararak çalış her 10 sayfayı bir sayfa olarak özetle ve ara sıra bu özetleri tekrar et. Özetlerin arka sayfası boş olsun, oralara da grafik şekil şema karikatür vesaire yaparak çıkardığın özetlerin aklında kalmasını sağla. Şimdilik bunları yap gerisi gelir. Ha bu arada aperitif matematiği bitirmeyi unutma:)

 106. merhaba
  ben 10.snıfı bitirdim 11.sınıfa geçtim kız meslek lisesine gidiyorum ve seneye artık pek fazla kültür dersleri görmeyecez ama ben radyoloji istiyorum bunun için ne yapmalıyım bana yardımcı olurmusunuz?

  • Merhabalar
   Gördüğün derslerle ilgili konuları 3 ayrı soru bankasından çözersen senin için yeterli olur

 107. ben 11.sınıfım radyoloji istiyorum bana bir kaç çalışma metodu söylermisiniz 😀

  • 10. sınıfı ve 9. sınıfı yazın tekrar edebilirsen tüm konuları tekrar etmiş olursun bunu bi dene derim…

 108. hocam Boğaziçi İşletme istiyorum 10.sınıfım (hocam anadolu lisesi ama çokta iyi sayılmaz %20 lik bir lise) sizce bu yaz 10.ve 9.sınıf tekrar etsem mat,geo çalışsam yeterli olur mu yoksa daha fazlası gerekir mi?

 109. Ben 11. sınıfa gidiyorum.Meslek lisesinde okuyorum ve hiç bir şey bilmiyorum ama ygsye girmek istiyorum ve lys’ye de ama nerden başlacağımı nasıl yapıcagımı bilmiyorum. Matematik görmüyorum ama antremanlarla matematik 1 i yapıyorum ya da sözele mi ağırlık vermeliyim bilmiyorum.Nasıl çalışmalıyım?Ne yapmalıyım lütfen yardım edin.

  • Hedeflediğin bölüme göre çalışmanı ayarlamalısın istediğin bölüme göre sözel ci mi ya da tmcimi olacağına karar vermelisin. TM yİ DE yapabilirsin tm içim mat geo türkçe coğrafya yüklenmelisin.

 110. Hocam öncelikle kolay gelsin . 10. sınıfı bitirecek olan bir öğrenciyim. Bu yaz için yapmam gerekenler neler ? Günlük ne kadar ve hangi derse çalışmayalıyım ? Not: Sayılsal öğrencisi olacağım 11. sınıfta …
  Kolay gelsin hocam

  • Merhabalar,
   Günlük 3 saat çalışmayla haftada 6 gün çalışarak 9. ve 10. sınıfta gördüğün sınavlarda çıkacak dersleri tekrar etmen yeterli olur. Fazla kasma kendini.

 111. hocam ben 11. sınıfa geçtim derslerim fena değil geçen sene 84 küsür ortalamayla geçtim bu yıl da yine 83 84 civarı
  okuldaki hocalara danıştım buna göre plan program herşeyi yaptım bu arada bu yıl edebiyat kursuna gittim (okuldaki) burda edebiyat ve dil anlatım yazılıları öncesinde yazılıya hazırlık yapıyoduk diğer zamanlarda ygs türkçe güvenderden konu anlatımı ve soru çözümü yaptı hoca ayrıca yazılılar bittiğinde ygs türkçenin tüm konularını bitirdim ygs türkçe güvenderi de bitirdim testlerde nadiren 1 2 yanlışım çıkıyo
  yazın da diğer ygs konularını bitirmeye çalışıcam zaten türkçe bitti biyolojinin de çoğu konusu aklımda hoca bi kere tekrar etsen yeter diyo tarihle coğrafyada da fena değilim okuyup not çıkardığım konuyu unutmuyorum matematikte de ebob ekok bölme bölünebilme eşitsizlikler özdeşlik falan çok iyi soru çözebiliyorum sadece fonksiyonda eksiğim (ygs için bu dediklerim) fizikte çok eksiğim var ygs fizik soruları beni zorluyo ygs kimya da konuya bakınca soruyu gayet çözebiliyorum ben de bu yaz tüm ygs konularına bakıp biraz soru çözüp not çıkarıcam hatta başladım bile ve bu notları saklayıp 11 de kısa bi tekrar edip her gün bi dersten bi saat soru çözücem haricen 11 konularına ağırlık vericem 12 ye geçince de yaz tatilinde lys ye başlayıp 12 nin ilk döneminde tüm her şeyi bitiricem ve 12 nin yarıyılında full soru çözüp işi bitiricem
  hocam bu arada tm seçtim ve pdr istiyorum tm 3 ile alıyo edebiyatım coğrafyam 5
  sizce napmalıyım ? doğru mu yapıyorum başladım

 112. Merhabalar;
  Ben 9.sinifi bitirdim, 10. Sınıfa geçeceğim.
  Şimdi 9.sinif konularını çıkardım.Derslerde tuttuğum notlar olsun her şeyi özet şeklinde bir dosya tuttum.Konu özeti konusunda neredeyse konu anlatımları geçecek kadar depom var.Fakat bu sene çok test çözemedim.Toplasaniz en fazla 150 olur.Bu 3 ay tatili en verimli şekilde nasıl değerlendiririm?

  • Çıkardığın notlar konuları geçiyorsa burda bi sıkıntı var demektir. Özet konusunda benim tavsiyen % 10. Yani10 sayfanın özeti1 sayfa olmalı.Bu şekilde özet çıkarmaya çalış. Bu yaza gelirsek gez dolaş dinlen, ramazandan sonra çalışmaya başla. 9.sınıfta ana konuları bitirsen senin için yeterli olur.

 113. Kusura bakmayın amca ben bugün sınifda kaldım bana yardim edin.

  • Merhabalar
   Canın sağolsun istersen halledersin, bu hayatta sınıfta kalan tekkişi sen değilsin rahat ol. O nedenle istersen halledebilirsin. Canını sıkma ve temiz bir sayfa aç ve gayretli ol.

 114. hocam son sınıfa geçtim.ders çalışmaya gerçekten başladım.eczacılık istiyorum.kazanmam için günde kaç saat çalışmam lazım

 115. Merhaba ben 12 ye geçtim Tmciyim sözel dersleri evde kendim çalışıyorum tarih ve coğrafya konularını okuduktan sonra sorularda biraz zorlanıyorum ne yapmam lazım

  • Merhaba
   Tarih ve coğrafya çalışırken konu anlatımlarının kısa şekilde özetini çıkar bir başka kitaptan da konu anlatımına çalışeksik olan yerleri o notlarına ekle. Notlarını şematize ederek çalışırsan soruları daha rahat çözmeye başlarsın.

 116. selam! Ben 11.sınıf çocuk gelişimi okuyorum.Biz matematik,cografya dersleri görmüyoruz.Bir geometri dersimiz var o da öyle böyle geçiyo r. 1.dònem sınifca calisiyorduk ama 2.dönem bölùm dersleri falan çok ağır geldi ve bom boş gecirdim:-( şimdi yaz oldu ve calismak istiyorum.Nasıl calisayim? cocuk gelisimi ve eğitimi bölümü istiyirum nasıl calisiyim? matematigi nasıl halledebilirim? lutfen yardım saolun 🙂 umutsuz bir ogrenci

  • Selam!
   Çocuk gelişimi sanırım tm den alıyor o nedenle matematik ve türkçeye yüklenmelisin. Matematik için benim tavsiyem konu anlatımı için antremanlarla matematik soru çözümüiçin ise aperitif matematik çözmelisin. Antremanlarla matematik 1-2 yive aperitif matematiği bitirisen zaten ygs matematikten baya bi yol almış olursun.

 117. fizik kimya biyolojiyi sadece 9.sınıfta gördüm.şimdi 12.sınıfım nasıl calisirim.tm 3 #istiyorum 🙂 o_O

  • Merhaba
   tm 3 istiyorsan zaten o derslere fizik kimya biyolojiye çalışmana şu an için gerek yok. Bu derslere sarfedeceğin emeği türkçe ve matematik için harcarsan daha hayırlı bir iş yapmış olursun.

  • Merhaba
   zaten o derslere fizik kimya biyolojiye çalışmana şu an için gerek yok. Bu derslere sarfedeceğin emeği türkçe ve matematik için harcarsan daha hayırlı bir iş yapmış olursun.

 118. merhaba 🙂 Ben 12.sınıfa geçmek uzere bir ygs genciyim. meslek lisesinde okuyorum ve sadece 9.sınifta fizik ,kimya biyoloji gormus 11.sınifta matematik gormemis cografya temeli hic olmayan biriyim seneye 3 gün staj var ve ben ygs ye calismak istiyorum baslarda istekliydim ama o da bir sure sonra bitiyor dershane ,ozel ders gibi imkanim yok internetim kisitli ve zamanim cok az kaldi.şimdi once hangi dersten baslamaliyim bana bir yardim ve sadece ben degilim butun sinif ayni durumda yardim ederseniz cok dua alirsiniz saolun 🙁 🙁 😛

  • Merhaba
   Bu yaz 9. sınıfı tekrar ederek başlayabilirsin. Hangi bölümü seçtiysen o bölümün ana derslerinin 9. sınıf konularını bitir sonra 10. sınıfını bitir zaten bunlar ygs için yeterli olur. Az da olsa çalışmaya başla. İnterneti biraz artırabilirsen video anlatımlar senin için çok faydalı olur. Çalışmaya devam et. Üniversiteyi kazanmak eskisi kadar zor değil, kontenjanlar çok arttı o nedenle kazabilirsin.

 119. Mrb ben 11 sınıfım bitti ve suan yaz tatilim başladı nasıl çalışabilirim ayrıca 11. sınıfımda tekrar etmem konular ve eksik konularım var ve ygs çalışmalıyım ne yapmalıyım nasıl bir program izlemeliyim. 9. sınıfım temeli az çünkü çalışmadım ama matematik temelim iyi sayısalım ve suan nasıl çalışmaya başlayıp nereleri tamamlamalıyım düzenli çalışmak istiyorum bana yol gösteririmisiniz hem gezip hemde ders çalışmam için bir yol bu süreci cok sıkı ama stressiz geçirmek istiyorum yardımınıza ihtiyacım var.. 🙂

  • Ayrıca mf kapasitem var ama yeteri kadar yetiştirememkten korkuyorum ondan dolayı tmye geçmem nasıl olur bilmiyorum gerçekten cok kararsızım ve bu durum cok kötü…

   • Mrb
    Eğer sayısal konularına tam hakim değilsen ve kendini fazla kasmak istemiyorsan ki yazıklarından bu anlaşılıyor o zaman tm seçmelisin.Zaten matematiğin iyiolduğu için diğer derslere de yüklenirsen başarılı olursun.Yaz için benim tavsiyem11. sınıfın hızlıca tekraı sonra ygs konuları gördüğün konular kadarıyla sonra eylülden itibaren hepsine yüklenmen gerekecek.

  • iki msajı aşağıda cevapladım

 120. Hocam merhabalar iyi bir anadolu lisesi mf öğrencisiyim 9. sınıf pek iyi geçmemekle beraber 10. ve 11. sınıflarda asılmakla not ortalamamı 90 a çektim.Bu yıl özel liseye geçtim dershaneler kapandığı için. şu güne kadar sadece 2-3 ygs konusunu bitirdim. bu yaz nasıl bir çalışma izlemeliyim okulun yaz kursları ile bütün ygs yi bitirmeyi amaçlıyorumki 12 başladıgında rahat bir nefes alıyım hedefim tıp ilk 5000 yardımcı olursanız çok sevinirim. Çevremdeki herkez benim gibi yeni başlıyor cevaplarınızı bekliyoruz

  • merhabalar
   Doğru yoldasın. bu yazı iyi değerlendirirsen yani ygs konularını bitirirsen eylülden itibaren lys ye yüklenebilirsin. Benim tavsiyemönce 11. sınıfın hızlı tekrarını yapabilrsen sonra ygs daha güzelolur aslında 11. sınıf tekrarını yaparken lys ye çaışmışolursun.

 121. MERHABA BEN 11.SINIFI BİTİRDİM BU SENE, İSİM VERMEYECEĞİM AMA KÖKLÜ MEŞHUR BİR DERSHANEYE GİTTİM 11 DE.
  SBS PUANI OLARAK YAKLAŞIK 440-450 ARASI OLAN Bİ ANADOLU LİSESİNDE OKUDUM 3 YIL.BU SENE İNŞALLAH TEMEL LİSEYE GEÇECEĞİ.O ANADOLU LİSESİNDE YIL SONU ORTALAMALARIM 77 71 74 OLARAK GELDİ. YGS DENEME SINAVLARINDA ŞU ANDA 280-340 ARASI ALIYORUM HERHANGİBİR ÇALIŞMA YAPMADAN.BU YAZ Kİ ÇALIŞMAMLA BUNU 400+ ÇEKMEM GEREK SAĞLAM BİR BÖLÜM İÇİN NASIL BİR ÇALIŞMA PROGRAMI ÖNERİRSİNİZ?

  • Merhaba
   Sıkıntı yok halledersi.Biraz yüklenmen gerekecek.Günde 6 saat çalışman yeterli başarabilirsin.

 122. merhaba. anadolu öğretmen lisesine gidiyorum. 11.sınıfa geçtim. psikoloji istiyorum ama sayısal seçtim. bu yaz nasıl çalışmalıyım? yardım ederseniz sevinirim.

 123. Merhaba
  Ben Ticaret Meslek Lisesi 11. Sinifta okuyorum ve bölümüm Pazarlama. Bircok ogretmenin bölümümüz ve ne yapabilecegimiz hakkinda bir fikirleri yok. Ocak ayinda sinava gireceğim ve etrafımdaki arkadaşlarımın çoğu ders aliyor veya dershaneye gidiyor en kötüsü bu durum beni çok geriyor. Derslerim ve ortalamam iyi. Fakat ygs ye nasil calisacagim konusunda bir fikrim yok. Başlamak icin gec kaldigimin da farkındayım ama basarabilecegimi düşünüyorum. Oncelikle kendime bir plan yaptim buna uymak zor olmayacak benim icin ama hangi derslere agirlik vermem gerektiğinden şüpheliyim. 9. Siniftan bu yana matematik fizik kimya ve biyoloji derslerini işlemedik. Bölüm derslerimizin dışında Türkçe edebiyat dil anlatim Inkılap ve felsefe derslerini görüyoruz. Sozel oldugumuz icin Ygs de matematik ya da diger derslerden soru cozmeyecegimiz soyleniyor. Bu durum dogru mu acaba? Yardim ederseniz çok sevinirim.
  Teşekkürler.

  • Merhaba
   Bu devirde pazarlama her şey demek. Matematik için kendini fazla kasmana gerek yok ama sözel derslere çalışmalısın. Fizik kimya biyoloji görmemen senin için sınav anlamında bir dezavantaj değil.O nedenle türkçe tarih coğrafya ya yardır:)

 124. Merhaba bu gün itibariyle 12.sınıf mf ogrencisi oldum ys den çok fazla korkuyorum ve hiç hazır değilim bi an önce çalışmaya başlamak ve bu yaz ygs konularını bitirip soru çözme kismina geçmek istiyorum. Bana yardimci olursanız çok sevinirim çünkü gerçekten ne yapmaliyim bilmiyorum. Kaç saat calismam gerek nasıl calismaliyim hiç bir fikrim yok yardımınızı bekliyorum .simdiden tesekkurler..

  • Merhaba ezgi
   Paniğe gerek yok sen mf cisin matematik geometri ve fizikten 9 10 ve 11. sınıf konularını bitirmen yeterli olur. Günlük 6 saat çalışmalısın. Bu yaz biraz sıkıcı olacak ama gelecek yaz çok güzel olacak.

 125. Merhaba ben 12. Sınıfa geçtim derslerim hiç iyi değildi 9-10 da yaklaşık olarak ortalamayla geçtim 11. Sınıfta aklım başıma geldi ortalamamı 77 ye yukselttim istanbul hukuk istiyorum yazı güzel değerlendirmeyi planlıyorum sayısaldan alt yapım yok diğer derslerimle ilgili bir sorunum yok acaba bu yaz matematik ve türkçeye ağırlık versem konularim bittiğinde coğrafya tarihe falan çalışırken de bitirdiğim derslerin testlerini çözsem sizce isteğim bölüme gidebilirmiyim?
  Birde not alayım derken kendimi kaptırıyor başka şeyler düşünüyorum not almasamda tekrar yaparken sorun oluyor ne yapmalıyım? Lütfen yardımcı olun.

  • Merhaba
   testi konuyu bitirdikten hemen sonra çözmelisin.Özet çok kısa not alabilirsin çok detaylı yazmana gerek yok. Sıkı çalışırsan istediğin bölüme girebilirsin. Çalışmaya devam et.

 126. ben 12.sınıfa geçmiş olan bir ygs öğrencisiyim ve mf ciyim.bu yaz matematik geometrive fiziği bitirmek istiyorum ve çalışmaya dün başladım acaba yetiştirebilirmiyim ve mantıklı bir çalışma sistemimi bu yaptığım

  • Bence çok mantıklı birşey yapmışsın en azından bu gördüğün konular kadarını bitirmen yeterli . İllaki o dersi bitireceğim diye düşünme. Sadece gördüğün konuları bitirsen yeterli.

 127. merhaba ben 11.sınıfı bitirdim bildiğiniz üzere yaza girdik ve ben bu 3 ayımı en iyi şekilde değerlendirmek istiyorum ben tm bölümündeyim ve ygs lys konularını sırası ile bilmiyorum bana konuları söylermisiniz teşekkürler

  • Merhaba
   Bu sitenin ygs matematik kısmı ve lys matematik kısmından konuları görebilirsin diğer derslerin sırasını inan ki ben de bilmiyorum.

 128. Merhaba ben 11.sınıfı bitirdim. Şimdi YGS lys konularını nasıl çalışacağımı bilmiyorum bu yüzden bir türlü başlayamıyorum sizce ne yapmalıyım

  • Merhaba YGS matematik çalışmaktan başla
   günde 6 saat ,4 saat sabah 2 saat akşam olmak üzere. Bi yerden başlamalısın ,sanki kendini kandırıyor gibisin ,erteleme hemen başla…

 129. Merhaba oncelikle sizi tebrik ederim ben tm ogrencisiyim ben yaz tatilimi konuanlatim calisarak gecirecegim ve tarihten basladim sonrada cografya ve matematik calisicam ben hergun alti saat calisiorum bir konu bitiyor ama mat hic calismak istemiyorum ve hukuk bolumu istiyorum size asil sorum tarihe once calisirsam unuturmuyum lutfen bana bir tavsiyede bulunun kesinlikle uyucam soylediklerinize

  • Matematiğe mutlaka çalışmalısın. Anladığım kadarıyla bir dersi bitirip diğer derse geçiyorsun öyle yapma her dersten aynı anda ilerle bir konu coğrayadan bir konu tarihten bir konu matematikten ilerle. Matematik çalışmakta zorlanıyorsan öncelikle video derslerden çalış bu senin işini kolaylaştırır.

 130. Merhaba ben 12 sinifa gecicegim ben okulda basariliyim ama yinede cok eksiklerim var ve hukuk istiyorum sizce nasil bir program yapmaliyim once konu anlatim calismayi ve okullar acilincada teste yuklenmeyi dusunuyorum acaba bu yaz hangi derse ne kadar sure vermeliyim ve ben ezberciyim yorumum pek yok ve ygsden cok korkuyorum biliyorum kazanicam ama iyi bir yer tutturmak istiyorum bana yardimci olursaniz sevinirim

  • Merhaba
   Öyle yapma hem konu çalış ardından test çöz. Yazın konu kışın test olmaz. O zaman konuları unutursun ve test çözmekte zorlanırsın. Coğrafya, türkçe ve matematik çalışmalısın bu yaz. Bu derslerden belli noktaya gelirsen diğerlerinden ilerlemen daha kolay olur. Sakin ol ve çalışmaya hemen başla…

 131. Merhaba ben kırıkkale de iyi bi anadolu lisesinde okuyorum bu yıl 10.sınıfı bitirip 11.sınıfa geçtim ve sayısal alanını seçtim ilerde inşallah İTÜ Bilgisayar mühendisliği istiyorum puanı yüksek bi bölüm ben 9.sınıfta bazı sebeplerden dolayı okula önem veremedim ve tamamen eksik bu yıl hem yurtçu olmamın avantajlarını kullandım biraz daha önem verdim 9.sınıf ortalamam 78 civarı 10.sınıfsa 84 benim size iki sorum olacak ben yaz tatilini boş geçirmek yerine dolu dolu ders çalışmak istiyorum ve nasıl bi yol izlemeliyim yardımcı olun lütfen 2. sorum okul başladığı dönemde nasıl bi yol izlemeliyim çünkü istediğim bölüm yatarak kazanılacak bi bölüm değil o yüzden gerçekten çalışmam lazım yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler

  • Merhaba
   Yaz tatilini 10. sınıfın ana derslerini tekrar ederek ve gezerek dinlenerek geçir fazla kasma kendini, kazanırsın iTÜ YÜ. Gelelim 11. sınıfa öncelik 11. sınıf derslerine sağlam çalış arta kalan zamanda dönemiçinde YGS çalış hafiften hafiften sonra 11. sınıfın yazında LYS ye çalış. İnşallah istediğin hedefe ulaşırsın.

 132. iyi günler 🙂
  Direkt konuya girmek istiyorum.Tm öğrencisiyim iç mimarlık istiyorum sizce iş imkanları nasıl ? Diğer bir sorum mağlum ramazandayız sizce ramazandan sonra bir dersaneye gitmeli miyim? Yoksa evde konu videolarını izleyerek mi yoluma devam etmeliyim ?

  • Merhabalar
   İyi bir iç mimar güzel bir iş bulabilir. Türkiye de bu tarz estetik işlerin önünün çok açık olduğunu tahmin ediyorum.Ben iç mimarlığı tavsiye ediyorum. Her ikisi de olur önceliğin dersane olsun o olmazsa video dersler de olur.

 133. Merhaba ben yunus tufan sayisal öğrencisiyim şuan yaz tatilinde yim ve ben daha ygs ye başlamadım ben matematik öğretmenliği istiyorum ama çalışmaya nasıl baslayacagimı bilmiyorum dershaneler de kalktı
  sizce özel okula gitmeli mıyım yoksa okulda da kurslar açıldı ordan mı daha ii olur biraz yardımcı olur musunuz
  ailem özel okula göndermek istemiyor ama ben biraz daha ii olacağını düşünüyorum çalışmaya nasıl başlamalıyım

  • Merhabalar
   özel okul biliyorsun paralı eğer ailenin bütçesi elverişli değilse fazla zorlama. Ama ekonomik durumunuz iyiyse ve iyi olacağını düşünüyorsan neden olmasın.11. sınıfı tekrar edip ygs konularına çalışmaya başlamalısın.Sonrasında yanına diğer dersleri de ilave edersin zamanla…

 134. Meraba bn 11.sinifi bitirdim 12.siniftayim ygs ye çalışma konusunda kafam çok karisik nasıl çalışacağım i bilmiyorum 9 . sinifta dersim kötüydü ama 10.sinif 2.donem teşekkür aldim 11.siniftada 2.donem teşekkür aldim bu yazı güzel ders çalışarak gecirmek istiyorum hangi kaynak tan yararlanmayı m bilmiyorum çok eksigim var nasıl toparlamaliyim

  • Merhaba
   Paniğe gerek yok. Matematik çalışmaktan başlayabilirsin. Öncelikle 11. sınıf konularını tekrar et sonra da YGS çalışmaya başlayabilirsin.Günlük 4 saat sabah 2 saat akşam olmak üzere günlük 6 saaatlik bir çalışma senin işini görür.

 135. Hocam sorulara verdiğiniz cevaplar ve öğrencileri motive şeklinizi cidden çok sevdim.Benim sorunlarım da bunlardan bir farkı yok umarım çabuk okuyup cevaplarsınız ki ben artık çalışmaya sabırsızlanıyorum.Ben 10.sınıfı yeni bitirdim yani yaz tatilindeyim. 11.sınıfa geçiceğim ve zaman ım kalmadı diye çok demoralize oluyorum.Ya okul sınavlarımı yüksek tutarken test çözemezsem(10. sınıfta bu olayla karşılaştım şimdi siz her ikisini yapın diyeceksiniz ama ben gerçekten çok denedim her ikisini birlikte sürdüremiyorum zamanım kalmıyor.Ve bu beni korkutuyor,üstelik sayısal bölümünü tercih etmem korkularımı daha da arttırıyor.Edebiyat,coğrafya ve fizik derslerim tek sorunlu.Diğer derslerimi bozmamak şartıyla bunları nasıl düzelteceğimi bilmiyorum.Ezberim hiç iyi deği o yüzden kimya ve matematiği zevkle yapıyorum fiziği yapamıyorum.Sırf kimya ve matematiği çok sevdiğimden fiziği göze alarak sayısala geçtim.Ve diğer nedenim ise tıpa gitmek istiyorum olmadı bir sağlık sektörüne girmek istiyorum.
  9.sınıfta çok güzel çalıştığıma inanıyorum okul ortalamam her ne kadar 82 olsa da OKUL ORTASINDA; 1 adet matematik konu anlatımlı,92 testlik zorluk dereceleri yüksek matematik soru bankası,1Adet fizik konu anlatımlı(soruları da fazlaydı her konudan 6 test) ve 24 testlik fizik soru bankası,Kimya yaprak testler ve 1 adet konu anlatımlı edebiyat ve dil ve anlatım konu anlatımlı(her konudan 3 4 test) çözdüm.Ve 9.sınıfın yaz tatilinde Tüm dersler Soru bankası ile 9 u tamamladım.Evet bu yeterli değil hatta unuttuğum konular fazlalaştı Fizikten eksiklerim var.ama bi iki ay üzerinden tekrar edip iki soru bankası bitirsem füze gibi olup,
  1-)YGS ye tam hazır olur muyum ? Sizce doğru mu düşünüyorum bu konuda yoksa yanılıyor muyum ?
  2-)YGS ve LYS konuları ağırlıklı hangi sınıftan çıkacak sadecem sırasıyla yazar mısınız acaba ? 🙂
  Benim bir diğer endişem ise SBS de kaydırma 9. ve 10.sınıftan mı? Hocam bi de ben ygs ve lys konularını bilmiyoru yaptım,temelim sağlam olmasına halde düz liseye gitmek zorunda kaldım sizin de bildiğiniz gibi düz lise şartları altında tıpı kazanmam zor. O yüzden 12 de temel liseye gitmeyi düşünüyorum.
  3-)Sizce iyi mi yapıyorum ?
  Bu yıl 10.sınıf ful okul sınavlarımla geçti.İnanın ki ne doğru dürüst soru çözebildim ne de zamana karşı yarıştım.Ve bunlar dahil olmadıgı halde günlük aralıksız 8-11 saat arası çalıştım.Bu yıl çok zordu 5 günde 14 sınav oluyorduk ve kelebek sistemi uygulanıyordu.Yani demek istediğim 10.sınıfın konularını az çok ezberimde.Ama zorluk dereceleri fazlaysa yapamam Ve soru çözmediğimden dolayı soru çeşitlerini bilmiyorum.Şimdi anlatmak istediğim ben,
  4-) 10.sınıf için bol soru çözüp sonra 9 u tekrar yapmaya geçeyim ? Yoksa 10 anlattığım gibi yarım yamalak kalsın bu ay 9 u tekrarlayıp sonra mı 10 geçeyim ?Aslında tıp kazanmam için YGS ye nereden başlayayım ?
  Ama birde bu var ben bu yaz tatilimi YGS ye başlayıp 9 ve 10 fiziğini füze yapıp,11 de fazla zorlanmayayım diye 11 fiziğine internetten çalışıp hazırlıklı başlamayı planlıyorum ama 10 fiziğinin sadece çeyreğini biliyorum.Gerisi hocamızın uyuşuk davranması nedeniyle bilmiyorum.Yani toparlamam gerekirse; bu yaz YGS yi ucundan tutup YGS mat,fizik,kimya,biyoloji(kısacası tıp için hangi dersler gerekiyorsa onlara yoğunluk vermeyi ve 11.sınıfa hakkıyla bir sayısalcı olarak başlamak istiyorum) çalışmak, ayrıca 9 ve 10 fiziğini mükemmel yapıp 11 fiziğine hazırlanmak,9.sınıfta unuttuğum konular var o yüzden test çözmek ve,
  5-) sizce ygs ye temmuz-ağustos arasında başlayıp NE ZAMAN ve Ne sıklıkta ve günlük kaç saat çalışmakla bitirebilirim ?
  6-)Benim zaman sıkıntım var matematik çözmekten hoşlanırım ama bir soru için maksimum 3-5 dk harcıyorum.Bunu 1 dk ya indirince de yanlışlarım fazla oluyor sınavda zamanım yetmeyecek nasıl daha fazla pratik yapabilirim?
  7-)Düzensiz bir şekilde çalışıyorum düzensizlikten kastım yani masa üzerinde olmadan,müzik dinleyerek,zaman tutmayarak ve ara sıra ailemin yanında çalışıyorum.Bu alışkanlık oldu ama sonuçta öyle 6-7 saat sıkılmadan çalışabiliyorum ve rahat hissediyorum ama ailem demediğini bırakmıyor.Bu yüzden ben buna devam mı edeyim yoksa kapalı kutu şeklinde odamda düzenli olarak mı çalışayım?
  8-)Yayın önermenizi istiyorum.Aperatif matematiği almayı düşünüyorum ondan başka fem,bireysel,körfez,sınav,birey,güvender,zirve,eksem,ODTÜ,FDD bunlardan hangileri YGS LYS ye uygun ve iyi buluyorsunuz?
  9-)11.sınıfta tıp için ygs ye mi lys ye mi yoksa okul derslerime mi ağırlık vermem avantajlı olur ?
  10-)YGS de 390 yaptın diyelim LYS ye ne kadar fayda ve tıp istediğim için MF3 ten tercih yapmam lazım o yüzden ygs hakkında istediğim tüm yardımlar lys için de geçerli.LYS ye ne zaman başlayayım ? MF3 ten yüksek almam için nelere yoğunlaşmalıyım ? Ve LYS ye en iyi çalışmam için günlük ne kadar soru çözmekle hazır olurum ?
  11-)Bizim dönemimiz de sistem değişecek ya bu çabamız boşa giderse ve ne olacağından bir fikriniz var mı ?
  Hocam biliyorum yazım çok uzun oldu.Özürdilerim resmen sizi motor sanıp aklımdan ne geçiyorsa yazıya döktüm umarım çaresizliğimi en iyi şekilde dile getirmişimdir.Sizi yorduğum için de af buyurun.Bir yararınız olsa da olmasa da teşekkür ederim.Adım adım cevaplamanız ve çabuk bana geri dönmeniz dileğiyle tekrardan çok sağolun. 🙂

 136. Hocam sorulara verdiğiniz cevaplar ve öğrencileri motive şeklinizi cidden çok sevdim.Benim sorunlarım da bunlardan bir farkı yok umarım çabuk okuyup cevaplarsınız ki ben artık çalışmaya sabırsızlanıyorum.Ben 10.sınıfı yeni bitirdim yani yaz tatilindeyim. 11.sınıfa geçiceğim ve zaman ım kalmadı diye çok demoralize oluyorum.Ya okul sınavlarımı yüksek tutarken test çözemezsem(10. sınıfta bu olayla karşılaştım şimdi siz her ikisini yapın diyeceksiniz ama ben gerçekten çok denedim her ikisini birlikte sürdüremiyorum zamanım kalmıyor.Ve bu beni korkutuyor,üstelik sayısal bölümünü tercih etmem korkularımı daha da arttırıyor.Edebiyat,coğrafya ve fizik derslerim tek sorunlu.Diğer derslerimi bozmamak şartıyla bunları nasıl düzelteceğimi bilmiyorum.Ezberim hiç iyi deği o yüzden kimya ve matematiği zevkle yapıyorum fiziği yapamıyorum.Sırf kimya ve matematiği çok sevdiğimden fiziği göze alarak sayısala geçtim.Ve diğer nedenim ise tıpa gitmek istiyorum olmadı bir sağlık sektörüne girmek istiyorum.
  9.sınıfta çok güzel çalıştığıma inanıyorum okul ortalamam her ne kadar 82 olsa da OKUL ORTASINDA; 1 adet matematik konu anlatımlı,92 testlik zorluk dereceleri yüksek matematik soru bankası,1Adet fizik konu anlatımlı(soruları da fazlaydı her konudan 6 test) ve 24 testlik fizik soru bankası,Kimya yaprak testler ve 1 adet konu anlatımlı edebiyat ve dil ve anlatım konu anlatımlı(her konudan 3 4 test) çözdüm.Ve 9.sınıfın yaz tatilinde Tüm dersler Soru bankası ile 9 u tamamladım.Evet bu yeterli değil hatta unuttuğum konular fazlalaştı Fizikten eksiklerim var.ama bi iki ay üzerinden tekrar edip iki soru bankası bitirsem füze gibi olup,
  1-)YGS ye tam hazır olur muyum ? Sizce doğru mu düşünüyorum bu konuda yoksa yanılıyor muyum ?
  2-)YGS ve LYS konuları ağırlıklı hangi sınıftan çıkacak sadecem sırasıyla yazar mısınız acaba ? 🙂
  Benim bir diğer endişem ise SBS de kaydırma 9. ve 10.sınıftan mı? Hocam bi de ben ygs ve lys konularını bilmiyoru yaptım,temelim sağlam olmasına halde düz liseye gitmek zorunda kaldım sizin de bildiğiniz gibi düz lise şartları altında tıpı kazanmam zor. O yüzden 12 de temel liseye gitmeyi düşünüyorum.
  3-)Sizce iyi mi yapıyorum ?
  Bu yıl 10.sınıf ful okul sınavlarımla geçti.İnanın ki ne doğru dürüst soru çözebildim ne de zamana karşı yarıştım.Ve bunlar dahil olmadıgı halde günlük aralıksız 8-11 saat arası çalıştım.Bu yıl çok zordu 5 günde 14 sınav oluyorduk ve kelebek sistemi uygulanıyordu.Yani demek istediğim 10.sınıfın konularını az çok ezberimde.Ama zorluk dereceleri fazlaysa yapamam Ve soru çözmediğimden dolayı soru çeşitlerini bilmiyorum.Şimdi anlatmak istediğim ben,
  4-) 10.sınıf için bol soru çözüp sonra 9 u tekrar yapmaya geçeyim ? Yoksa 10 anlattığım gibi yarım yamalak kalsın bu ay 9 u tekrarlayıp sonra mı 10 geçeyim ?Aslında tıp kazanmam için YGS ye nereden başlayayım ?
  Ama birde bu var ben bu yaz tatilimi YGS ye başlayıp 9 ve 10 fiziğini füze yapıp,11 de fazla zorlanmayayım diye 11 fiziğine internetten çalışıp hazırlıklı başlamayı planlıyorum ama 10 fiziğinin sadece çeyreğini biliyorum.Gerisi hocamızın uyuşuk davranması nedeniyle bilmiyorum.Yani toparlamam gerekirse; bu yaz YGS yi ucundan tutup YGS mat,fizik,kimya,biyoloji(kısacası tıp için hangi dersler gerekiyorsa onlara yoğunluk vermeyi ve 11.sınıfa hakkıyla bir sayısalcı olarak başlamak istiyorum) çalışmak, ayrıca 9 ve 10 fiziğini mükemmel yapıp 11 fiziğine hazırlanmak,9.sınıfta unuttuğum konular var o yüzden test çözmek ve,
  5-) sizce ygs ye temmuz-ağustos arasında başlayıp NE ZAMAN ve Ne sıklıkta ve günlük kaç saat çalışmakla bitirebilirim ?
  6-)Benim zaman sıkıntım var matematik çözmekten hoşlanırım ama bir soru için maksimum 3-5 dk harcıyorum.Bunu 1 dk ya indirince de yanlışlarım fazla oluyor sınavda zamanım yetmeyecek nasıl daha fazla pratik yapabilirim?
  7-)Düzensiz bir şekilde çalışıyorum düzensizlikten kastım yani masa üzerinde olmadan,müzik dinleyerek,zaman tutmayarak ve ara sıra ailemin yanında çalışıyorum.Bu alışkanlık oldu ama sonuçta öyle 6-7 saat sıkılmadan çalışabiliyorum ve rahat hissediyorum ama ailem demediğini bırakmıyor.Bu yüzden ben buna devam mı edeyim yoksa kapalı kutu şeklinde odamda düzenli olarak mı çalışayım?
  8-)Yayın önermenizi istiyorum.Aperatif matematiği almayı düşünüyorum ondan başka fem,bireysel,körfez,sınav,birey,güvender,zirve,eksem,ODTÜ,FDD bunlardan hangileri YGS LYS ye uygun ve iyi buluyorsunuz?
  9-)11.sınıfta tıp için ygs ye mi lys ye mi yoksa okul derslerime mi ağırlık vermem avantajlı olur ?
  10-)YGS de 390 yaptın diyelim LYS ye ne kadar fayda ve tıp istediğim için MF3 ten tercih yapmam lazım o yüzden ygs hakkında istediğim tüm yardımlar lys için de geçerli.LYS ye ne zaman başlayayım ? MF3 ten yüksek almam için nelere yoğunlaşmalıyım ? Ve LYS ye en iyi çalışmam için günlük ne kadar soru çözmekle hazır olurum ?
  11-)Bizim dönemimiz de sistem değişecek ya bu çabamız boşa giderse ve ne olacağından bir fikriniz var mı ?
  Hocam biliyorum yazım çok uzun oldu.Özürdilerim resmen sizi motor sanıp aklımdan ne geçiyorsa yazıya döktüm umarım çaresizliğimi en iyi şekilde dile getirmişimdir.Sizi yorduğum için de af buyurun.Bir yararınız olsa da olmasa da teşekkür ederim.Adım adım cevaplamanız ve çabuk bana geri dönmeniz dileğiyle tekrardan çok sağolun. 🙂

  • Merhabalar
   Sayısalı seçmekle doğru yapmışsın. Fiziği kendin kitaplardan halletmen zor o nedenle fizikiçin eğer ekonomik durumunuz mevcutsa sağlam bir hocadan özel ders almanı tavsiye ederim.(Ankarada isen Ankarada fizikte ilk üçe girecek bir arkadaşım var istersen tavsiye edebibilirim)
   1. Kitapları bitirmen seni fizikte ilerletir.
   2.YGS genelde 9. sınıftan LYS ise 10,11 ve 12. sınıftan çıkıyor.
   3.Okula ağırlık vermen güzel şimdi soru çözme zamanı , okul zamanı fazla soruçözememiştin şimdi tatilde soru çözerek bu alanının da güçlendirebilirsin.
   4. Önce 10. sınıfı bitir sıcağı sıcağına sonra 9 a geçersin.
   5. Önemli olan saydığın sayısal derslerden önce 10. sınıfı bitirmen arkasından 9 a bakman, 11. sınıf derslerine fazla kasma belkiistersen ilk konulara bakabilirsin kendini fazla kasma bu yol biraz uzun nefesini düzenli tut sonra nefesin kesilmesin:)
   6. Çalışırken zamanı düşünme anlamaya çalış. Temellin çok sağlam olmadığı için şimdilik yavaş çözüyorsun ama dediklerini bu yaz yaptıktan sonra eylül de daha hızlı olduğunu göreceksin. Çalışmaya devam yavaş olsun temiz olsun.
   7. Çoğu kişi buna karşı çıksa da ben buna karşı değilim. Ben sonuca bakarım:) Önemli olan ne kadar verimli olduğun istersen ikisini de bir hafta dene sonra hangisinde kendini daha başarılı hissediyorsan onu yap…
   8. Bu konuda fazla öneride bulunmuyorum. Ders bazında kendi seviyene uygun olan kitapları almalısın. Bu konuda sevdiğin görüşlerine inandığın seni tanıyan hocaların sana daha çok yardımcı olurlar diye düşünüyorum.
   9. Öncelikle 11. sınıf derslerine sağlam çalış zaten bu yaz 10 ve 9 u tekrar etttiğin için sıkıntı olmayacaktır. Yani sen aslında 11. sınıfa sağlam çalışarak LYS ye hazırlanmış oluyorsun.Bilmem anlatabildim mi? Görmediğin konulara fazla bulaşma gördüğün konuları sağlam öğrenmeye bak.
   10.LYS Ye çalışmaya sağlam olarak 11. sınıfın yazılıları bittiğinde başlamalısın. YGS nin % 30 civarı lys ye katkısı olur. FEN e, özellikle biyolojiye yüklenmelisin tıp için.
   11. Çalışma hiç bir zaman boşa gitmez. Sen sistemi düşünme çalışmana devam et. Çünkü değişen sistem herkes için geçerli bunları düşünüp motivasyonunu bozma sen çalışmana odaklan. Hiçbir şey olmaz çalışana.
   Başarılar dilerim ilerde doktor ol da hastalanınca sana geliriz:)

 137. Tekrar merhaba
  6 saat demişsiniz peki hemen calismaya başladım umarım 390 dan yüksek bir puan alabilirim söylediğim gibi istanbul hukuk istiyorum matematik alt yapımı antrenmanlarla matematikten geliştiriyorum 2. Kitaptayım yani kitaba evham edip eksiklerimi kapatmammi ygs üzerinden yürüyüp çalismalimiyim su an temel kavramlardayim videolar üzerinden çalışıyor test cozuyorum çalışma saatimi 6 saate yükselterek basarabilirmiyim? Son olarak universite hakkında ayrintili bir yazı yazar misiniz

  • Antremanlarla matematiğe devam et bunun yanında aperitif matematikten de soru çözerek YGS matematiğini sağlamlaştırmalısın. Hedefine ulaşıp ulaşamayacağını söylemek şu an için çok zor ama böyleçelışırsan inşallah istediğin yeri kazanırsın diye düşünüyorum.

 138. meraba 🙂 ben 11i bitirdim eşit ağırlıgım 11 den eksiğim oldugunu düşünüyorum ygs kursuna başladım 3 aylık aynı zamanda ygsyle birlikte lys veya 11 yapmayı düşünüyorum sizce sırf 11 mi yapıyım lys mi çalışıyım 3 aylık zamn dilimnde ygsyle ?
  teşkkür ederim 🙂

  • Merhabalar
   Ygs ye yüklen bencehem kursu saplamlaştırmış olursun böylelikle. Vaktin kalırsa lys ye bak derim ben. kolay gelsin

 139. Hocam ben sağlık meslek lisesi öğrencisiyim Att bölümü okuyorum ama Att olmak istemiyorum ygs ye çalışmam için hiç temelim yok 11. Sınıftan 12. Sınıfa geçtim ve ygs çalışmak istiyorum ama nasıl çalışacağım bilmiyorum hukuk yada odyoloji okumak istiyorum bana nasıl çalışmam gerektigi hakkında öneride bulunabilirmisiniz teşekkür ederim şimdiden

  • Merhaba
   Matematik temelini atmak diğer derslere göre daha uzun zaman istediği için öncelikle matematik dersinden başlamalısın. Sana tavsiyem bu yaz antremanlarla matematik 1-2 ve aperitif matematik soru bankasını bitirsen matematik temelini atmış olursun.Ama hedefine ulaşmak için çok çalışmalısın bunu da bilmeni isterim.

 140. meraba öncelikle çok iyi bi site teşekkürler sonrada ben 10.sınıfı yeni bitirdim sayısalı seçtim :
  1 -temelim gayet iyi ve temel matematik konuları çok sıkıcı geliyor ne yapmam lazım
  2- çokmu erken başlamıışm çalışmaya sonra sıkılıp bırakmaktan korkuyorum
  3-meslek seçiminde de çoook kararsızım hedef belirlemeden çalıssam yol alamazmıyım . şimdiden teşekkür ederim umarım cevaplarsınız 🙂 🙂

  • Merhaba hemen sorularına geçiyorum
   1. Onlarlailgisli sen konu anlatımlı kitap ve soru bankasından çalışıyorsundur. Onun yerine ygs denemesi çöz onlarsıkıcı gelmez, o da kesmezse çıkmış soruları çöz
   2.Bu hikaye. Böyle bir şey ama ben 11. sınıfın yazında başlamayı tavsiye ediyorum. İstersen hafif tempoda kendini fazla zorlamadan çalışabilirisin
   3.Hayır. Hedef belirlemek şart değil. Hedefin net olması önemli değil ama şöylebir hedef mutlaka vardır. Mesala ilk 10 bin e girmek gibi. Bu bence senin için güzel bir hedef olur.

 141. birde yazmayı unutmuşum dershaneler kapandığı için nasıl bir yol izlememiz gerekir ders çalışma konusunda teşekkürler 😀

  • Okul derslerini sıkı takip et her yazın sonunda önceki yılı/yılları tekrar et sıkıntı yok.

 142. birde yazmayı unutmuşum dershaneler kapandığı için nasıl bir yol izlememiz gerekir ders çalışma konusunda teşekkürler .

 143. Hocam ben 11.sinifa yeni gectim sizce 9ve10mu tekrar etmeli yoksa ygs ye direkmi baslamaliyim

 144. Merhaba ben 11 sınıfı bitirdim tm öğrencisiyim ve ygs ye hazırlanıyorum coğrafya geometri tarih ve mat olarak yaptım sıralamamı ve coğrafyada iç ve dış kuvvetlere kadar geldim testlerimde daha çok başarılı değilim fakat moralimi bozmuyorum çünkü şuana kadar mesela geometriden 70 almam lazım dediğim zaman 70 alırım ve hukuk istiyorum yapacağımada inanıyorum fakat yavaş ilerlediğimi düşüyorum ve korkuyorum ailemin beklentiside yüksek onları üzmekde istemiyorum bu yazıda iyi değerlendirmek istiyorum fakat bi çalışma proğramım yok öyle konuları çalışıp bir iki test çözüyorum sayılarına felan hiç bakmıyorum sizce nasıl ilerlemeliyim bu şekilde devam edersem zorlanırmıyım

  • Bu şekilde çalışman güzel ancak. Eğer mutlu olmak istiyorsan ya hedefini küçültmelisin ya da çalışmanı büyültmelisin. Ailenin hedeflerini de biraz küçült gerçek durumun hakkında onları ara ara bilgilendir. Hedefine ortak et neler yapabilirim diye sor onlardan destek iste ve beraber karar alın böyle olursa başarı ya da başarısızlık durumunda beraber olursunuz. Onları da işin işine çek. Önceden hiç bir şeyi vaat etme. Çalışmaya devam et.

 145. hocam ben fen lisesinde okuyorum ve 10.sınıfa geçtim ama o kadar çok eksiğim var ki alışma sürecinden dolayı ve matematiği yapamıyorum bu konuda çok korkuyorum fen lisesini haketmediğimi bile düşünüyorum yardım eder misiniz 🙁

  • Canını sıkma 9.sınıf biraz çalkantılıdır. Bu bazılarında 9 da bazıların da 10 da olur. Sıkıntı yok. Yazın gez dolaş kafana takma sadece yapman gereken eylül ayının 1 inden itibaren 10. sınıf konularına hafifçe hazırlık yap bu senin 10. sınıf konularına geçişini güzelce sağlayacak. Bana güven, sakin ol bu günler geçecek rahat ol.

 146. Merhaba ben seneye ygs sinavina girecegim bu yaz tatilinde ygs halletmeyi okul acilnca lys de biraz calismayi dusunuyorum benim on birinci sinifim iyiydi taktir aldim o yuzden lysden cok korkmuyorum ve hukuk istiyorum ama ne kadar sure hangi derse ayiracagimi bilmiyorum sizden ricam bu yaz tatilinde nasil calismalim bana uzunca biseyler yazarsaniz sevinirim

  • Merhaba Medine
   Şimdi soruna geçersek günlük 6 saat çalışman yeterli. Yazın Matematik(ygs ve lys dahil ) 2 saat geo 1 saat coğrafya 2 saat tarih 1 saat çalışman yeterli olur diye düşünüyorum.

 147. Merhaba hocam ben bu sene 12. sınıfa geçtim seneye ygs ve lys sınavlarına gireceğim 8. sınıfta sınava çalıştığım için 9. sınıfta pek ders çalışmadım 10. ve 11. sınıftada pek ders çalıştığım söylenemez ama seneye sınava gireceğim için artık çalışmam gerektiğimin farkındayım anadolu lisesi öğrencisiyim tm bölümünde okuyorum ve pdr istiyorum sözel derslerim fena sayılmaz ezberim kuvvetlidir ama sayısalım pek iyi denemez matematik orta denebilir ama geometrim cok kötü temel yok nerdeyse antremanlarla matematik ve geometri serisini aldım ve birkaç gündür çözüyorum günde 2 konu çalışıyorum şuanda 1. kitaptayım önce 12. sınfa kadar olan konuları bitirip sonrada geometriye başlamayı düşünüyorum günlük ortalama 4-5 saat ders çalışıyorum dediğim gibi okullar açılana kadar matematik ve geometriyi bitirip okullar açıldıktan sonrada edebiyat, dil ve anlatım, tarih ve coğrafyaya başlamayı düşünüyorum yani yazdan matematik ve geometri temelimi atıp konuları bitirip okullar açıldıktan sonrada sözel derslere ağırlık vermeyi düşünüyordum ama bir arkadaş öyle yapma 2.5 saat sayısal 2.5 saat sözel çalış hepsini çalış illa yaza kadar bitirmen şart değil kendini fazla zorlama dedi süren daha cok çalışmanı zamana yay sınava kadar az ama sürekli çalış dedi ve benim kafama karıştırdı hocam lütfen bana bir akıl verir sizce nasıl çalışmalıyım cevabınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler…

  • Merhaba
   İlk söylediğin şey yani kendi metodun daha çok hoşuma gitti ve senin için daha faydalı olacağını düşünüyorum. Bazı şeyler genelde doğru olsa da özel yani kendi şartlarında doğru olmayabilir. O nedenle senin durumun için birinci metod daha uygundur.

 148. Merhaba Hocam,10 senedir hedefim tıp kadın dogum uzmanligi,bazen dusunuyorum acaba yapabilir miyim yoksa vaz mi gecsem diye sonra ailemi ugratacagim hayal kirikligi geliyor aklima bir de arkadaslarima tip okuycam dedigimde dalga gecmeleri aklima geldikce hirslaniyorum zaten saglik haricinde bir meslek dusunemiyorum.9 sinifta diger arkadaslar gibi sbs’den ciktigim icin salmistim kendimi 10.sinif 1.donemi ayni sekilde rahatlikla gecti 2.donem kendime gelip toparladim kendimi.Hedefim dolayisiyla MF sectim matematik ve geometri karekök sifirdan kitabini aldim simdilik onlari cozup temelimi saglamlastirmayi dusunuyorum sonra ne yapmaliyim hedefim kolay degil farkindayim ama nasil bir yol izleyip bu hedefe ulasabilirim bir fikrim yok.Yardimci olursaniz sevinirim,simdiden tesekkurler

  • Merhaba kardelen
   Öncelikle seninle alga geçmelerini önlemek için gerçek durumuna yakın hedefler söylemelisin. Dikkat edersen hedefini değiştir demiyorum ama insanlara açıklamak durumunda değilsin bu konuda stratejik davranmalısın. Aileni ve arkadaşlarını böşver, bu senin hayatın gerçekten istiyor musun istemiyor musun onu düşün. Kendi kararını ver. Eğer hedefini değiştirmek istersen de bu senin bileceğin iş. Kararımızı değiştirme hakkımız her zaman vardır ve kararımızı değiştirdiğimiz için kimseyi hayal kırıklığına uğratmış olmayız. Gerçekçi ol hedefini belirle (kendi içinde herkese söyleyip kendi üzerinde baskı oluşturma). Bu dediklerimi yapman senin için çok önemli habarin olsun. Bu hayat senin kalbinin götürdüğü yere git…

 149. Hocam 7 ay kaldı ygs lys 10 ay kaldı nasıl program yapmalıyım eksikleri var az lutfen yardımcı olurmsunz hedefim ytü ünivertste kazamam için ne yapmam lazım lutfen yardımcı olurmusunz ?

  • Sakin ol biraz ve çalışmaya başla , Daha zaman çok onedenle kendini strese sokma ve çalışmaya başla günde 6 saat çalışmalısın.

 150. Merhaba ben 11. sınıfa yeni geçeceğim TM alanını Seçtim 10. sınıfta derslerimi iyi tuttum fakat 9. sınaf tamamen eksik üniversite sınavı yolunda bu yaz nasıl 9. sınıfı düzene koyabilirim özellikle matematiğim temelinden berbat nasıl bir çalışma hazırlık evresi düzenlemeliyim kendime önce 9. sınıf mı 10. sınıfı mı halletmeliyim 10. sınıfta ufak tefek pürüzler var zaten tabii matematik Hariç yani nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olursanız çoook sevineceğim şimdiden teşekkürler

  • Merhaba
   Merhaba öncelikle 10. sınıfı tekrar et sonra 9. sınıfa bak. O şekilde daha rahat ilerlersin. 9. sınıf için antremanlarla matematik 1. kitap ve aperitif matematik kitaplarına çalışman yeterli.

 151. Merhaba ben tm ogrencisiyim seneye ygs ye girecegim bu yaz calismaya basladim hukuk veya pdr istiyorum ben duz lise ogrencisiyim fakat derslerde iyiyim genelde taktir aliyorum ama yineede okulla ygs deki basarinin ayni olmadigini dusunuyorum yani kendime bir ders programi yaptim bu yaz ygs bitecek tarihten rahatim cunku tarihe hep merakli oldugum icin o konuda bilgiliyim matematiktede iyiyim temelim var ama ben ezberciyim lysde isime yarayacagini dusunuyorum yorumumu gelistirmek icin elimden geldigince kitap okuyorum ygs bu yaz bitirmek zorundamiyim en cok hangi derse yuklenmelim

 152. Merhaba ben bu yıl 11.sınıfa geçtim ve artık ygs ye çalışmaya başlamak istiyorum. Psikoloji okumak istiyorum. Şuan nerden başlayacağımı bilmiyorum temelim pek sağlam değil özelliklede matematikte zorlanıyorum. Eksiklerimi tamamlayıp iki yıl içinde istediğim yeri kazanabilr miyim
  Birde matematikte nerden başlayıp nasıl bir yol izlemeliyim şimdiden teşekkür ederim 🙂

  • Merhabalar
   Önce 10.sınıfı tekrar et sonra 9.sınıfı tekrar edebilirsin. Ya da antremanlarla matematik ve aperitif matematik kitabına çalışman yeterli olacaktır.

 153. Oncelikle size cok tesekkur ederim ben tm sinifi ogrencisiyim arkadasarin sorularini ve sizin cevaplarinizi okudum benim sorularima benziyor oncelikle ben seneye sinava girecegim bu yaz cok calismayi planliorum kendime program yaptim mesela pazartesi dil anlatimdan bi konu bitecek ve o konuyla ilgili uc yuz soru cozulecek sali mattan bi konu yuz soru gibi pazar bosum kendime tatil yaptim tm icin mat ve geometriyi halledin diyorsunuz ben bu yaz ygs yi halledicem gunluk alti saat calisabiliorum bu yuzden dersten sogumuyorum lys ye gelince onbirinci sinifim iyi gectigi icin rahat gibiyim bide ben bu yaz edebiyatida halletmeyi dusunuyorum bide ygs icin kitaplar felan aldim ama once hangi kaynagi onerirsiniz ben hukuk istiyorum sanki kazanmak zorundaymisim gibi hissediyorum hukuk olmassa naparim bilmiorum olmassa hayal kirikligi yasamakta istemiyorum hedefimi kucultsem o zaman da derslere asilmam sizce ne yapmaliyim

  • Hukuk senin için hayal değil anlattıklarını yapabilirsen güzel olur. Genelde yayın önermiyorum ancak kendi seviyene uygun kitaplara çalışmanı tavsiye ederim. Çalışma sistematiğin güzel aynen devam et

 154. selamlar herkese..
  hocam ben liseden bu sene mezun oldum ygs den 200 puan aldığım için lysye girmedim ygs ye tekrar hazırlık yapıcam şuanda maddi sıkıntılarımdan dolayı bi işte çalışıyorum ders çalışmaya eylülün 15 inde başlıycam ama boşta durmuyorum tabi edebiyat cep sözlüğünden lys yazar ve eserleri ezberliyorum sınavdan önce denemelerden 300-320 civarı puanlar alırken ygs sınavında batırdım zaten sınava geçen senede çalıştığım için birçok konu aklımda içinde bulunduğum durumu buraya yazma gereksinimi duydum değerli yorumlarınızı bekliyorum hocam saygılar..

  • Merhabalar
   Canını sıkma çalışmaya devam et, böyle şeyler hepimizin başına gelir/gelebilir. Ders çalışmayı ise bu kadar erteleme. İşten vakit kaldığında ve çalışmadığın zamanlarda az da olsa çalışmaya devam et. Bu senin için çok faydalı olur. Eğer internet imkanın varsa bunu etkin kullanabilirsen senin için daha iyi olur. Çalışmaya devam et.

 155. Merhaba ben 11.sınıfı bitirdim sayısal öğrencisi olarak yaz icin rehber öğretmen imle bi program hazırladık 1 haziradan başlayıp 12 eylule kadarlık ygs calismasi ve buna uymak icin ugrasiyorum ama olmuyo araya bi çok şey giriyo ve konularim birikti yani hergune bi ders ayarladim ama yaptigimin dogru olup olmadığını merak ediyorum hemde çok kafam cok karışık stresli biriyim ben aşırı hemde o yüzde lutfen yardım edinnnn

  • Merhabalar
   Çalışma programı hazırlarken hedefleri çok yüksek tuttuğun için programın uygulanabilir değil. Çok fazla çalışmak istediğin için çalışma saatlerini yüksek tuttuğun için gerçekleştiremiyor olabilirsin.Gerçekçi bi program yap. Planını güncelle ve ekstra durumlar için de bir pay bırak böylece planını daha rahat uygulayabilirsin.

 156. Teşekkür ederim

 157. meraba hocam bende sayısal öğrencisiyim ve makine yada endüstiri mühendisliği istiyorum ama pek fazla ders çalışmayı sevmiyorum ama genel olarak aklıma koyduğum şeyi yapıyorum ben yıldız teknik ya da bahçeşehir sabancı gibi üniversitelerde burslu okumak istiyorum ve şuan mat ygs bitti sayılır geometrim hiç yok temel yok genel olarak fiziğimi düzellettim denecek seviyede düzeltim ve devam ediyorum ygs kimyadan da 4 konum kaldı biyolojiden baştan iki konu bitirdi sizce gitmek istediğim üniversite için günde kaç saat çalışmam lazım ve bana bi ders proramı önerirmisiniz (anadolu lisesinde okuyorum 12.sınıfa geçtim)

  • Merhabalar
   Günlük 6 saatlik çalışma işini görür. Baya bi çalışmışsın zaten tebrik ederim. Çalışmaya devam et. Sıkıntı yok…

 158. Hocam 12.sinifa gectim ilahiyat istiyorum imam hatipte okuyorum yani sadece ygs calisicam ama kaygikiyim (jazanamayacagimdan ) bu yuzden temel liseye kayit yapmayi dusunuyorum, gitmelimiyim?
  – ygs turkceyi bitirdim,1paragraf kitabi bitirdim yinede gunde 1test cozuyorum yorumunuzda yazdiginiz gibi ,antremankarla mat.1 bitti 2.sindeyim suan sadece mat ve paragraf cozuyorum ama ygs4icin sosyal bilimler cok onemli ve ben cografyayi anlamakta cok zorluk cekiyorum bu yuzden temel liseyi dusunuyorum-
  Yaptigim programlari uygulamakta sikinti yasiyorum bu yuzden surekli degistiriyorum,bana bir program onerirseni cok sevinirim-ozellikle yaz ‘a yonelik-
  Temel liseye gitsem okul puanindan mahrum kalicam-cunku imamhatip ilahiyata 45_95arasi puvan veriyor – ama ygs yi yapamazsam ona ihtiyacim kalmaz zaten bu yuzden kararsizim gidip gitmemekte

  • Üniversiteye hazırlık anlamında nerede daha iyi hazırlanacağını düşünüyorsan oraya git.Coğrafya dersi çalışırken yanında mutlaka atlas harita olsun bence zevkli bir ders. Yapabilirsin. Eğer uygulanabilecek gerçekçi bir program yaparsan uyabilirisİn. aMA Her durumda programı aksatmak zorunda kalabilirsin bunları fazla kafana takma. İmam hatipte kalarak ve farklı birçözüm bulabilirsen senin için daha güzel olabilir.

 159. Hocam ayrica ilk20.bine girmeyi hedefledim bu yuzden sadece universite kazanmak degil hefim yapacaginiz program bunuda kapsarsa … Tesekkurler

  • İlahiyata girmek için ilk 20 bin gerekli değil sanırım. O yüzden kendini fazla kasma ya da farklı hedeflerin mi var:)

 160. meraba bn 12ye geçtim ygs konularımdan baya bi eksiğim var bunları tamamlamadan lysye geçemiyorum imamhatip lisesinde okuyorum ama zorunlu olarak gittim sbs puanım 460 dı tüm yıllarda takdir aldım kendime güvenemiyorum yazın ygsyi bitireyim diyorum nasıl çalışacağımı bilmiyorum özellikle fizikde ygs de bile zorlanıyorum konuyu intden dinliyorum çözümlü sorular fln da sonra kendimçözeyim diyorum yapamıyorum matematiğim çok iyi sayısalım tarih coğr. yazın çalışmıyorum lysye de başlamayı düşünüyorum amadediğim gibi ygsem iyi değil nasıl çalışabilirim bi de sayısaldan vaz mı geçsem diyorum fenden çokkorkuyorum napabilirim lütfen cevaplayın yardımınıza ihtiyacım var dershane veya kursa da gitmiyorum evde int.den yapmam doğru mu ?

  • Merhaba
   Kendine gel sen başarılı biröğrencisin ve sbs 460 aldığına göre temelin sağlam. Biraz kafan karışık sadece . Sana önerim sayısaldan zorlanırsın matematiğin iyi olduğu için sayısalı boşver tmye geç. Eşit ağırlık senin için en ideal tercih olur.Gel ankara hukuk a beraber okuruz:) Günlük 40 paragraf sorusu çöz, ygs matematiği ve geometriye yüklen , coğrafya çalış dönem içinde de tarih dersini hallettin mi senin için süper olur.Evde internetten halledebilirsin sen zeki bir çocuksun.

 161. Merhaba 🙂
  Ben 12.sınıfa geçtim.Bugünden itibaren ygd ye tam 250 gün kalmıs.ben dr hiç dtres yok napiyim nasil calisiyim

  • Merhaba
   Kalan güne takılma, yarın ne olacağını yalnız Allah bilir. Bu nedenle sana düşen çalışmaya başlamak. Matematikten başla…

 162. Merhaba .Ben 12. Sınıfa geçtim. Çocuk Gelişimi öğrencisiyim. 10 ve 11. Sınıf ta matematik görmedim. Ne yapmalıyım. Bir de ygs ve lys de 9. Sınıftan matematik sorular çıkacak mı lütfen yardım edin. Hangi kaynaklardan yararlanmalıyım bilmiyorum. NASIL VE HANGİ KONULARA ÇALIŞMALIYIM LÜTFEN BANA BİR YOL GÖSTERİN. ÇOK KORKUYORUM KAZANAMAZSAM DİYE

  • Merhaba
   Evet 9. sınıftan ygs de sorular çıkacak. Aperitif matematik ve antrenmanlarla matematik al ve çalışmaya başla.Korkunun ecele faydası yok… Günlük 6 saat yaz için çalışmalısın günlük iki ders çalışabilirsin.

 163. Hocam merhaba,
  9. Sınıfta derslerim iyiydi matematik ortalamam felan çok iyiydi öğretmenlerim çok memnundu fakat 10. Sınıfta bir aksama yaşadım ve ortalamam 68 idi çok aşırı üzüldüm ve artık zamanı geldi diyerek hırslandım gerçekten çok hırslandım inşallah sönmez ve üniversiteyi kazanıp kendime iyi bir gelecek hazırlamak istiyorum.
  1.Ben şu an yazın kpss kitabından matematik çalışıyorum bu kitaptan çalışıp test çözüyorum bana bi katkısı olur mu önerileriniz neler?
  2.11. Sınıf çok zor diyorlar sayısal bölümünü seçtim ama çok çalışarak bunu halledeceğimi düşünüyorum diş hekimliğini çok istiyorum o olmazsa diyetisyenlik ama kesin olmalı bu bölüme nasıl çalışmam gerekir ve seçtiğim bölüm iyi bi bölümmü onu soracaktım?
  Bu soruları cevaplarsanız çok sevinirim hocam şimdiden teşekkürler…

  • Merhabalar
   1. Kesinlikle katkısı olur zaten kpss ile ygs müfredatı hemen hemen aynı.
   2. Evet çok iyi bi bölüm geçenler de kızımın dolgularını yaptırdım, baya bi tuttu. Sen olsan sana yaptırırdık. Güzel bir bölüm tavsiye ederim.
   Sen kritik dönemi atlatmışsın rahat ol
   11. sınıf senin altın yılın olacak, bana güven . Çalışmaya devam et. Yazın dinlen kafana göre takıl ve eylülün 1 inden itibaren çalışmaya başla halledersin…

 164. hocam , 12. sinifa gectim sayisal ogrencisiyim gunde 3 saatimi ders calismaya ayiriyorum , her gune bir ders koyarak mi calisayim yani bigun sadece matematik diger gun fizik gibi mi yoksa ikiserli ders koyarak mi calisiyim , simdiden tesekkurler

  • Merhabalar günlük bir ders çalışmalısın üç saat için
   ama yazın benim tavsiyem günlük 6 saat ve 2 ders ama yine de sen bilirsin:)

 165. Merhaba. Ben bu yıl 11. sınıfa geçiyorum ve tm seçtim. Bu yaz 10. sınıfı tekrar etmeye başladım. Üniversite için yüksek hedeflerim var ama 9. sınıfı biraz boş geçirdiğimi düşünüyorum. Ne zaman lys ne zaman ygs çalışmam gerekir ve ne kadar çalışmam gerekir bilmiyorum. Bu yaz ve 11. sınıfta nasıl çalışmamı önerirsiniz?

  • Merhaba
   Bu yaz 9 ve 10 tekrar etve gez dolaş eğlen çünkü 11. sınıf sonrası yaz da günlük 6 saat çalışman gerekecek. , 11. sınıfta ise öncelikle okul dersleri sağlam olsun vakit kalırsa ygs den eksik olduğun bir derse yüklenebilirsin.

 166. Meraba hocam oncelikle cok sagolun boyle bi site acarak gercekten cokm iyi yonlendiriyorsunuz hocam simdi ben bu sene 11 e gectim güya ben yazın her gununu cok verimli degerlendircektim ama olmadi sadece 9. Sinif bikac konu calistim ama soru cozunce de baya yaisim cikti bazi testlerde ben de biraktim ama simdi yine hirslandim ve calismak istiyorum canim sıkılıyo ben (bana gore) cok iyi bi fen lisesine gidiyorum okul ort gayet iyi 90 ustu ama bilirsiniz okul ort iyi olunca hemen konulara hakim olunmuyo iste hocam simdi bi 60 gun kaldi ben bu 60 funu verimli vecirmek istiyorum bi de ben temmuz sonunda yurt disina cikcam bi 5 6 gun yokum onlari da saymazsak bayram falan bana bi 50 gun kalcak sizce ben gunluk 6 saat verimli calisabilirmiyim calissamda 9. Sinif ve 10 . sinif konulari bitermi ve ben im 10. Sinifim taze suan simdi 10 a baslicam o. Sinif konulari da kolay ama soru cozmek lazim iste daha dogru siz beni bi yonlendirseniz buarada bizim mufredat degisti diye biz 11 de mat ilk konu mantik gorcez 11. Sinif fizik ilk konu da kuvvet ve hareket iste bu tirk denge momentum falan ona gore ben 11. Sinifa da iyi hazirlikli baslamak istiyorum hocam k.b. ama cok yazdim umarim sıkmamısımdir iyi gunler

  • Merhaba
   Kendini fazla kasma bu yaz gez dolaş eylül de 11. sınıfta işi sıkı tut. fAZLAYORMAKENDİNİ şimdi. Zaten iyi bir fen lisesine gittiğinisöyledin senin temelin sağlamdır o nedenle çabuk toparlarsın. Canını sıkma rahat rahat gez dinlen eylülde başlarsın…

 167. 2016 da ygs lys kalkacak mı teog gibi mi olcak yoksa sistem aynı mı?

 168. Merhaba. Ben 11. Sınıfa geçtim ve tm seçtim bu yaz 10. Sınıfı tekrar etsem 11. Sınıfta ise aynı zamanda ygs ye çalışsam nasıl olur. ?

 169. Merhabalar size sorularim olacak
  1)ygs ye calismak icin bu yaz baslicam iki ayim var ve ben hala nerden nasil baslicagimi bilmiyorum
  2)tatil bitene kadar konular ne kadar bitmeli
  3)ben tm ogrencisi oldugum icin dil anlatim yapmaliyim ama bi turlu yapamiorum cumlede anlam felan bir cok yanlisim cikio ne yapmaliyim
  4)matematik beni biraz zorluo bu yaz sadece konuyu kavrayip birazda pekistirip oylemi yapayim yoksa bu yaz halledeyimmi
  5)bir gunde bir konu bitirmek ne kadar iyi bilemem ama bence zor
  6)bu yaz mat geo halletsem okullar acilinca cog felsefe dil anlatim tarih beni zorlar diye dusunuyorum ne yapmaliyim
  7)duzenli calismaya calisiorum ama yinede bazen bosluyorum gunde minimum dort saat calisiorum ama bence cok yetersiz mesela mattan bi konu dort saatte tam olmaz diye dusunuyorum
  8)okul basarisinin ygs veya lys de onemlimi
  9)yorum gucum hic iyi degil bunu gelistirmek icin ne yapmaliyim
  Bunlari cevaplarsaniz cok mutlu olurum tesekkurler

  • Merhabalar
   Hemen cevaplara geçiyorum.
   1.ygs matematikten başla
   2.Ygs matematiğin tamamı diğerleri olduğu kadar
   3. Günlük 30 paragraf çöz açılırsın
   4. Bu yaz hlletmelisin
   5.bir konu bir günde bitirmek zorunda değilsin
   6. Bence zorlamazmat geo halledersen diğerleri rahat biter
   7. günde 6 saat çalışmanı tavsiye ederim
   8. evet okul başarı geliyorama çokaşırı önemlideğil bence…
   9. Yorum gücün için günlük 30paragraf sorusu çzömen yeterli…

 170. Merhaba hocam.Ben bu sene 11.sınıfı bitirdim sayisalim ve dersanelerin kapatılması nedeniyle beni özel okula yazdirdilar.Ne 9 ne 10 ne de 11 de çalıştım.bunun için gerçekten çok pişmanım şimdi ders çalışmaya başladım ama ders çalışırken kendimi çok kötü hissediyorum sürekli karamsarlığa kapılıyorum.ailem tıp okuma mi istiyor ben de istiyorum açıkçası ama nasıl kazanacağımı bilmiyorum.Fizik ve kimya konuları beni korkutuyor,yapamayacağım zannediyorum ve çalışmayı bırakıyorum.malum sınava çok az kaldı artık.ne yapmalıyım lütfen yardım edin

  • Merhaba
   Bence tm ye geç. Ailenin ne düşündüğü önemli değil. Annen baban doktor mu? Tıpı çok istiyorlarsalardı kendileri olsaydı?;) Karamsarlık hedefinin yüksek olmasından kaynaklanıyor o nedenle Elinden geleni yap,kendini fazla kasma. Rahat ol.Elinden geleni yap yeter. Teteneklerinin farkına var. Ailenle tekrar oturup konuş her özelokula giden tıpı kazansaydı, son yıl üç beşkuruş özelokula para verdidiye kimse tıpkazanamk zorunda seğil. Bu konuda biraz doluyum kusura bakma:) Ben baskıya karşıyım. Eğer istiyorsan sıkı çalışıp olursun ama karamsarlığa moralini bozmaya gerek yokkardeşim…

 171. İki ayda ygs bitirirmiyim tm ogrencisiyim temelim var

  • Nasrettin hocaya biri şu köye nasıl giderim demiş. HOca cevapvermemiş. Adamhocaya kızmış niye cevap vermiyor diye.Sonra adam yürümüş. Hoca arkasından bağırmış. Demiş ki köye şu kadar saatte varrısın.Hoca demiş ki ben senin yürüyüş hızına baktım ona göre şu saatte varrısın dedim demiş. Şimdibenim de senin bitirip bitiremeyeceğinisöyleyebilmemiçin senin çalışma sistemini süresini vesaire bilmem lazım bilmem anlatabildim mi?

 172. Merhabalar ben 11.sinifa gectim mf bolumunu sectim sayisal alanim gayet iyi sozellerimde cok iyi ama tarihten nefret ederim ve bu yaz tatilinde ygs calismaya baslamak istedim ramazan felan derken 1 ayimda gitti simdi calismak istiyorum fakat sozel derslerin konu anlatimini açıp 1 kelime okuyup kapatiyorum o derece sıkıyor beni ygsninde sadece sayisal alandan ibaret olmadiginida biliyorum peki beni bu derece sıkan bir derse nasil calisabilirim ?

 173. Merhaba ben barış 11.sınıfa yeni geçtim 10.sınıfı 3.lükle bitirdim epey bir süredir YGS-LYS aklımı kurcalıyor nasıl çalışmam gerektiğini bilmiyorum bu yaz tatilini değerlendirmek istiyorum ama ramazan felan derken 1 ay geçti kaldı 2 ay tatil ben nasıl hazırlanabilirim ilk YGS hazırlanmak istiyorum yaz tatili süresince YGS konularını bitirip 11.sınıftada normal 11.sınıf dersleri dışında haftada 2 gün YGS derslerini tekrar bi bitirmek istiyorum 12.sınıf ve 11.sınıf yaz tatilinde LYS hazırlanmayı düşünüyorum ama sözel dersler bana sıkıntı çıkarıyor özellikle tarih, okulda sözel dersler ortalamam 90 dan düşük olmadığı halde çok çabuk sıkılıyorum. ama ygs de sözel derslerde var ama çalışamıyorum canım sıkılıyor. ders çalışma isteğimi uyandıramıyorum ne sayısal ne sözel çalışmak istemiyor canım ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olurmusunuz ?

  • Acele etme , canını sıkma. Biraz mutedil ol. 11. SINIF eylül de çalışmaya başla . Biraz gezdolaş, baban esnafsa git dükkanda babana yardımcı ol, deden memleketteyse ona yardım et, arkadaşının ailesinin yazlığı varsa onlarla takıl , hiçbirşey yapamzsan gitbiyerde garsonluk yap kafan dağılsın ama ders çalışma .11.sınıftan itibaren eylülden itibaren sıkıçalışmak için enerjiş depola….

 174. Merhaba
  11. Sinif ogrencisi olacagim ve bu gunden itibaren ders calismam gerektiginin farkindayim bunun icin cok fazla arastirma yaptim internette ygs icin neler yapilmali bunlara baktim ve kafam karisti ben suan ts, tm ,mf hangisini sececegimi pek bilmiyorum bu konuda kararsizim. Tm secince lys sinavinda fizik kimya sinavlarina girebiliyor muyum ? Yada illa kendi bramşimda mi girmem gerek ? Bu yaz bitene kadar nasil ders calismaya baslamaliyim ? Ve sunu soylemek gerekirse kitap okumayi hic sevmiyorum. Bir yol katedmek istiyorum başarılı olmak hedefim meslek konusunda hala bir karara varmis degilim bu yuzden tm yi secmeyi dusundum ama matematigi yapamam diye ts de aklima yatti bana lütfen yardımcı olur musunuz şimdiden çok teşekkür ederim harika bir site

  • Merhaba
   tm seçince lys sınavında fizik kimya sınavlarına girebilirsin ama o alandan tercih yapmayacaksan bence girmene gerek yok. Günlük iki dersten toplam 6 saat çalışman yeterli. Tm can dır. Biraz matematik biraz türkçe işini görür.

 175. Tmm ozaman anlatayim tm ogrencisiyim basariliyim okulda dersi derste dinleyenlerdenim temelim var gibi mat icin antramanlarla mat 2 aldim ve cozuyorum yapabildigimi farkettim ama calismak lazim ezberciyim tarih ede cog rahat benim icin ama daha baslamadim bu yil antramanlarla geometriyi bitirdim gunde dort alti saat arasi calisiyorum ogren baslayip kirk kirk bes dakkada bi kafami dagitiyorum bu yaz ygs halletmeyi istiyorum konular bittsin ki daha cok test cizeyim iki gun mat iki gun turkce iki gun cog bi gun tarih ten konu bitecek ve onunla ilgili yuz iki yuz soru cozulecek ve bunu uyguluyorum faydasi var ama yinede tereddutteyim napmaliyim acaba?

 176. Merhaba hocam ben 12 ye geçtim ve sayısal bölümünü okuyorum ve hedefim ege üniversite si tıp ve matematik temelim yoktu bu yaz antreman kitabini bitirdim bitirkende ygs konusunu da hallettim 3 veya 4 konum khaldı zaman yetmezliginden fene baslayamadim araya birçok sey girdi bu yuzden ilk once matematik ygs bitirip ardından geometriyi bitirip daha sonra fene başlasam dogru olurmu tabi bu arada turkce ve cografya var türkçe ygs ilk dört konu bitti ve test te çözdüm ama coğrafyanın ilk konusunu yaptim testini çözemedim sasirdim tarihte sıkıcı geldi sizce bi sayisal öğrencisi olaraksozel konulari napmaliyim ?? Ayrica matematik geometri-fen programim sizce mantiklimi lütfen eger size mantikli degilse yardim edin ha bu arada yani programim farkliydi yetisemeyince bu sekilde ayirmistim matemetigimi ve geimetrimi bitirdigim an gen baslicam fizigim zayif oldugu icin antreman fizik kitabi alcam sizce dogru mu yaptıklarım ?? Simdiden tesekkur ederim

  • Merhabalar
   Bence doğru sıkıntı yok mat geo sonra fen. Bir sayısal öğrencisi olarak türkçeye yüklen biraz dğer sözel dersler için kendini fazla kasmana gerek yok. Çalışma süreni biraz artırırsan diğer derslere doğru zamanda geçebilirsin. Zamanını yöneten hayatını yönetir…

 177. 11.sınıfa geçtim. hemşirelik alanını oluyorum sayısal bölümüm.
  ama ben matematik ve fizikte kötüyüm
  istediğim üniversite için 355 yapmam lazım ,
  ama yinede okul birincisiyim sence ne yapmalıyım?

  • Merhaba
   Okul birincisi olman fazla birşey ifade etmez. O nedenle eksik olduğun derslere yüklenmelisin.

 178. Merhaba ben tm ogrencisiyim bir bucuk ay sonra okullar aciliyor ve ben yeni basladim gunde bi konu bitiriyorum mat daha uzun oldugundan uc gun oyle geciyo okul acilana kadar biter mi konular

  • Günde bir konu bitirisen biter çünkü ygs matta yaklaşık 30-35 konu var. Sen de gün de bir konu bitirisen matematiksel olarak konuların bitmesi lazım. Anlayarak çalış konuların bitip bitmemesine o kadar takılma.

 179. Merhaba ben 11. Sınıfa geçtim sayısal bölümunü seçtim ve hedefim tıp alanında haftalık plan istiyorum yardımcı olur musunuz acaba??

  • Merhaba Günlük 6saat çalışmalısın mat geo fiz kimya biyoloji günde iki ders çalışman yeterli…

 180. Merhaba hocam size sorularim olacak bugun pargraf calistim 100-150 arasi soru cozdum sonra ygs sorularina baktim ama yapamadim sizce ne yapmaliyim bu konuda esen yayinlari cozdum acaba basit bi kaynaktami o yuzden oyle oluyor paragraf icin hangi kaynagi onerirsiniz

  • Merhaba
   Çıkmış soruları çöz sadece onlar senin için daha faydalı olur. Çözemediklerinin çözümlerini incele yaparsın…

 181. Bir sorum daha olacak antramanlarla matematik 2 aldim haftanin uc gununu matematik calisiyorum gunde alti saat oluyor okul acilana kadar bu kitabi bitiricem ama sannki boyle yaparak geridemi kaliyorum cunku rakiplerim daha zor sorular cozuyorlar ne yapmaliyim

  • Merhaba
   Yok hayır doğru yoldasın sen onlara bakma. O kitabı bitir sonra aperitif matematik kitabını bitir. Sonra istediğin kitabı çöz.

 182. merhaba ben sağlık meslek lisesi öğrencisiyim haliyle bölümüm sayısal bu yıl 11. sınıfa geçtim istediğim bölüm ygs 2 den alıyor ama nasıl çalışmam gerektiği hakkında en ufak bir fikrim yok fene ağırlık vermem gerektiğini söylüyor herkes ama nasıl planlı düzenli bir şekilde çalışacağımı veya hangi konulara daha yoğun çalışacağımı kimse söylemiyor yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Merhaba
   Öncelikle ygs için matematiği sağlamlaştırmalısın bunun için de günde 6 saat çalışarak matematik ygs konularını eylüle kadar bitir gerisi kolay:) Daha sonra okullar açılınca da fene yüklenrsin

 183. Meraba,
  Ben 10.siniftan 11.sinifa gectim yaz icin ygs kursuna gidiyorum ve 11 de tekrarini yapip ygsyi halletmeyi dusunuyorum ancak bu ugraslarimin bir amaci yok.Meslek secemiyorum iki yilim kaldi nasil karar verebilirim cok kararsiz biriyim ama mutlaka bi hedefim olmali boslukta hissediyorum yardimci olursaniz sevinirim..

  • Merhaba
   Rahat ol,meslek seçmek zorunda değilsin, ben de aynı şekildeydim 12. sınıfın son bir kaç ayında karar vermiştim ne olacağıma . o NEDENLE meslek yerine şöyle bir hede f seçebilirsin üniversite sınavında ilk 20000 e girmek gibi. Bu sayede hem hedefin olur, hem de bu aldığın puanla istediğin mesleği çok rahat seçebilirsin. Bu şuna benziyor hangi arabayı alacağına karar veremeyevilirsin ama elinde o segmentteki arabaları yetecek kadar paran olursa zamanı geldiğinde istediğini seçme şansın olur. Takma kafanı bunlara çalışmaya devam et:)

   • Anladim cok tesekkur ederim ^.^
    11 de kac saat ygs calismaliyim peki sizce ?

    • Öncelikle yazılılara çalış, okulda gördüğün konularla ilgili 3 farklı kitaptan soru çöz. Bu çalışma zaten üniversite hazırlık yerine geçecek yani günlük 1,5 saatlik çalışma yeterli olur.

 184. Merhaba. Anadolu öğretmen lisesinde 11.sınıfa geçtim. Boğaziçi psikoloji istiyorum. Okulda tm sınıfı açılmadığından dolayı sayısal seçtim. 9. sınıf ortalamam 83, 10. sınıf ortalamam 87. Okullar kapandığından beri çalışamadım. Bundan sonra nasıl çalışmalıyım? Yardım ederseniz çok sevinirim.

  • Merhabalar , psikolojiiçin tm yapmalısın. Bunun için de matematik çalışmalısın, günlük 1 saat matematik çalışırsan istediğin bölümü kazanırsın diye düşünüyorumzaten temelin sağlam bu durumda biraz yüklenmen yeterli olacaktır diye düşünüyorum. Ha bir de günlük 40 paragraf çözersen işin garanti olur:)

 185. Merhaba ben 11. Sinifa gectim sayisal bolumndeyim suan okullarin acilmasina 1 ay kaldi ve ben ygs’ e calismak istiyorum bir yandanda 11. Sinif konularina calismak istiyorum cok kararsizim dizce ne yapmaliyim

  • Merhabalar
   Görmediğin konulara çalışmak biraz zor olabilir bence ygs tmatematik temel kavramlardan başla gidebildiğin yere kadar git.

 186. Merhaba ben 11.sınıfa geçtim.9.sınıf ortalamam 72, 10.sınıf 77 yani çok iyi bir öğrenci değilim. Bu yaz 9 ve 10 derslerini bitirmeyi planlıyordum. Tatilin yarısı geçti ben daha 3-4 konu ilerleyebildim. TM öğrencisiyim ve fkb bilgim çok çok zayıf. Tatilimin kalan kısmını nasıl değerlendirebilirim? Fkbyi nasıl çalışabilirim? Hedefim Ege üniversitesi Psikoloji bölümü. Hedefim için neler yapmam gerek yardımcı olur musunuz?

  • Merhabalar
   Fkb yikafana takma ve fazla zorlama kendi alanında sana daha fazla puan getirecek olan matematik ve türkçeye yüklen bence. YGS matematik çalış okullar açılana kadar , okullar açılınca ise 11.sınıf konularına çalış ve her konuyu üç kitaptan soru çözerek pekiştir.Böylelikle Lys konuların sağlam olur.

 187. Merhaba oncelikle boyle bi site actigiz icin cok tesekkurler Ben tm ogrencisiyim 12. Sinifa gectim antramanlarla mat 2 aldim ve konulari anliyarsk gidiyorum ama baska soru gorunce kaliyorum nasil yapsam diye bi kac fikrim oluyo ama yinede yapamiyorum su alti ayda matematik dersini ilerlete bilir miyim gunde bes alti saat calisiyorum iki uc gun matatige ayiriyorum ama sanki dibi gorunen denizde cirpiniyorum gibi geliyor bosuna ugrasiyorum gibi gelio hukuk istiyorum diger derslerim iyi aslinda matemetigimde iyi ama dokuzuncu sinifi unutmusum yada hic ogrenmemistim simdide biraz zorlaniyorum videolarla da calisiyorum ne yapacagimi bilmiyorum yardimci olursaniz sevinirim:)

  • Merhabalar,
   Canını sıkma çalışmaya devam et, belli bir süre daha böyle hissedeceksin ama böyle çalışmaya devam edersen 2016 şubat ayında soruları daha rahat çözdüğünü göreceksin bana güven. Ayrıca sadece antremanlarla matematik değil aperitif matematik ten de çözmelisin.Böylece soru tarzı görme yeteneğin artar. Sen çalışmaya devam et…

 188. Ben 11 Sınıfa yeni geçtim sayısal öğrencisiyim tıp okumak istiyorum
  Matematiği o kadar iyi değil acaba nasıl bir program izlemeliyim

  • Merhabalar
   günlük 2 saat 9 ve 10. sınıf matematiği tekrar edersen 11. sınıfı da sağlam tutarsan matematik dersini pekiştirebilirsin.Antremanlarla matematik ve aperiti fmatematik bitirirsen baya bi yol almış olursun…Kolay gelsin

 189. Mrb ben 11.sınıfa başlıcam meslek lisesinde okuyorum meslek liselerinde konular müfredata göre eksik anlatılıyor üniverste için calısmalara baslayacağım eksiklerimi nasıl kapatabilirim.

  • Merhabalar
   eksik olduğun kısımları internetten derslerle tamamlayıp 3 farklı kitaptan o konudaki soruları çözersen eksiklerini kapatmış olursun

 190. Bu sene 11. Sinif olacam . ve temelim pekte saglam degil. Artik bazi seylerin farkina vardim. Bilinclendim ve oturup adamakilli calisip bu sehirden gitmek istiyorum. Ozel lisede okuyorum.Tek hedefim var istanbul. Bolum olarakta spikerlik istiyorum. Ve suan TM deyim. Nerden ve nasil baslamam konusunda bana yardimci olur musunuz ?

  • Merhaba
   Böyle bir karar verdiğin için seni kutlarım, okul derslerini sıkı tut. Gerisi kolay okulda kendine güvenin artsın ilk dönem okula yüklen ikinci dönem üniversiteye hazırlığa başlarsın…

 191. Merhaba ben 11. Sınıfa yeni geçtim sayısal bölümünü seçtim ancak yazın 9.ve10.sınıfın sözel derslerini çalışmak gelmedi zaten okul zamanları da bu derslere yazarak bile çalışsam hemen unutuyordum ve hala bu unutma problemi çok sık var çok çalışssam bile evde çalışırken oluyosa bile okul notlarım istediğim gibi olmadı yani ben 11 de ygs çalışırken bu sözelleri de çalışayım mı? Yoksa tek sayısalları mı çalışışayım? 10 ve 9. Sınıfta çok aşırı çalıştığımdan sözel derslerden soğudum.yardımcı olursanız sevinirim..

  • Merhaba
   Çok takılma sözel derslere sadece türkçe çalış sözel olarak onun dışında pekbakmana gerek yok.Sayısala yüklen…

 192. Hocam merhabalar. Ben 11. Sinifa gectim. Sayisal sectim hedefim de ucak muhendisligi. 8.sinifin sonuna kadar cok basariliydim ortalama bir calismayla da izmirde %11lik yuzdeye girerek bir anadolu lisesi kazandim ama 9 ve 10.sinifi neredeyse bos gectim. 9.sinif ortalamam 74 10.sinif ortalamam 71. Eylulden itibaren sıkı bir calismaya baslayacagim. 1 eylulde okulda da 11.sinifa hazirlik tarzinda bir hizlandirma programi baslayacak. Bu hizlandirmayla beraber ygsye hazirlanmaya baslamayi dusunuyorum. 9.siniftan baslayacagim hangi dersten baslamaliyim, hangi kaynaklari kullanmaliyim, nasil bir yol izlemeliyim? Sorularima cevap verirseniz cok sevinirim.

  • Merhabalar
   Dert etme ,halledersin , 9. sınıf matematikten başla zaten onu hallettin mi hemçalışma azmin gelirhem de eskigünlere başarılı günlere dönmüş olursun. Aperitif matematik kitabını dayanın da çözersen süper olur.Önceliğin 11. sınıf okul vaktin kalırsa diğerlerini tamamla.

 193. Sa ben imam hatip te okuyorum bu sene 11.sınıf olcam inşallah YGS ye nasıl çalişacagimi bilmiyorum …9 ve10 sınıf konular ına nasıl çalışacagimi bilmiyorum nasıl yapmalıyım….fikir verirseniz çok memnun olurum

  • Aleyküm selam
   öncelikle 11. sınıf derslerini sıkı tut sonra kalan zamanda 9. sınıftan başla öncelikle matematik çalış.

 194. Merhanalar ben bu sene 11.sinif tm ogrencisiyim 9.sinifta derslerim orta halli iyidi fakat 10.sinifta oyle sayilmaz sinifi zor gectim diyebilirim ama 11.sinofta cok iyi olmayo istiyorum ankara hukuk kazanmak istiyor tek hayalim orasi fakat bu kadar az calismama ragmen kazanmamin zor olduginida biliriyorim ama hersey icin ccok gec defil imkansoz olmadiginida biliyorum fakat ne yapmam gerektigo hakkin da hic bir fikrim yok bana yardimci olabilirmisin

  • Merhabalar
   11. sınıf derslerini sıkı tut. ygs matematikten çözmeye başla. Eğer gerçekten istersen ve bedelini ödersen (çalışarak) neden olmasın:)

 195. merhabalar size bir sorum olacaktı..Ben sağlık lisesi 11.sınıf acil tıp teknisyenliği bilim dalını okuyorum..ve daha yeni 11.sınıfa geçtim..Ben TIP okumak istiyorum ama nasıl neye göre hareket edeceğimi bilemiyorum..ben bu sene artık mat gibi kültür dersleri göremiyecem..Ygs ye de 2 sene sonra girecem..Tıp kazanmam için YGS ye nasıl hazırlanmam gerekir..bide be sayısal öğrencisiyim..ne yapmalıyım,nasıl hareket etmeliyim?..şimdiden tşkler…

  • Merhabalar
   11.sınıfta eksikolduğun dersleri internetten izle eksiklereini kapat 3 farklı matematik soru bankasından okulda gördüğün konuları çalış.Böylece eksiklereini kapatmış olursun. Sana tavsiyem 12. sınıfta sağlam çalış eğer olmazsa gerçekten tıpistiyorsan bir yıl otur adam gibi çalış doktor olursun.

 196. Merhaba ben tm ogrencisiyim ve ygs calismaya basladim konular okullar acilana kadar yetisecek gibi size sorum deneme cozmeye korkuyorum dusuk olur fazla yanlis cikar diye sizce ne yapmaliyim

  • Merhabalar
   Korkunun ecele faydası yok, bu adı üstünde deneme , gerçek değil. Denemenin amacı röntgen çektirmek gibi düşünebilirsin bu sayede eksik olduğun konuları görecek ve onlara çalışarak eksiklerini tamamlayacaksın. Bu nedenle deneme güzel birşey dir, ne kadar çok deneye girersen senin için o kadar güzel olur. Yüzme öğrenmek için denize atlamalısın korkma…

 197. merhaba
  ben 12. sınıf sağlık meslek lisesi öğrencisiyim. hedefim diş hekimliği.
  sayısal dersleri seviyorum ama bildiğiniz üzere sağlık meslekte bunları görmedim. ygs-lys fen hiç yok lys matematikte yok. ama bu mesleği çok istiyorum.
  sınava 7-8 ay kaldı sizce biter mi bütün konular?
  matematik-geometri den özel ders alacağım. fenden de almayı düşünüyorum.
  olur mu dersiniz bütün konuları bitirebilir miyim?
  yoksa seneye mi…

  • Merhaba Nur
   Bence bu sene olacakmış gibi günde 6 saat çalışarak var gücünle yüklenmelisin. Ben gerçekci bir adamım ayaklarımız yere basmalı o nedenle sen yüksek bir ihtimalle eğer bu yıl sağlam çalışırsan seneye çok rahat edersin ve istediğin bölüme diş hekimliğine girersin. Bu yıl için açıkcası zor. Ancak seneye girerim diye bu yıl boşlarsan seneye de giremezsin haberin olsun bu cümlem çok önemli. Bilmem anlatabildim mi? Temelin olmadığı için ilk yıl sağlam bir temel atıp ikinci yıl da güzel bir çalışmayla istediğin bölümü kazanabilirsin. Özel ders imkanın varsa al, ailenin durumu iyi değilse onları zorlama. Lys fen kolay değil , çalışınca yapabilirsin ama iki yıl sağlam çalışmalısın. Her şeyin bir bedeli var. Ama aşılmaz değil güzel çalışırsan istediğin yeri kazanabilirsin…

 198. merhaba
  ben 12. sınıf sağlık meslek lisesi öğrencisiyim. hedefim diş hekimliği.
  sayısal dersleri seviyorum ama bildiğiniz üzere sağlık meslekte bunları görmedim. ygs-lys fen hiç yok lys matematikte yok. ama bu mesleği çok istiyorum.
  sınava 7-8 ay kaldı sizce biter mi bütün konular?
  matematik-geometri den özel ders alacağım. fenden de almayı düşünüyorum.
  olur mu dersiniz bütün konuları bitirebilir miyim?
  yoksa seneye mi…
  evde sınırsız internetim ve kitaplarım var.
  nerden başlamalıyım yardım eder misiniz.
  günde kaç saat çalışmalıyım özel ders almalı mıyım
  lys fen zor mu aklımda binlerce soru

 199. Merhaba Aperitif Matematik;
  11.sınıfa gidiyorum ve Mf öğrencisiyim. Bu yaz YGS Matematiğe başladım ve çok güzel gidiyor. Arada başka derslerde çalışıyorum. Hedefim Tıp ya da İnşaat Mühendisliği. 9.sınıf ve 10.sınıf güzel geçti. Ama Fizik ve Biyolojiye nasıl çalışmalıyım? ( Bu dersleri yapabiliyorum fakat çok çalışmam gerekiyor.) 🙂

  • Merhaba Tuğçe,
   Fizik çalışırken
   1. öncelikle sağlam bir hocayı dinlemelisin.
   2.Onu dinledikten sonra internetten üç hocadan aynı konuyu dinle
   3. çözümlü örnekleri incele
   4. daha sonra sorularını çöz ,
   5.çözemediklerini önce arkadaşlarına sor
   6. geri kalan soruları da hocalarına sorarak çözemediğin soruları öğren.
   7.Bu çözemediğin soruları yazdığın bir defterin olsun onları buraya yaz
   8. ve arada bir bunları tekrar et.
   Biyoloji için de yukarıdakinin aynısını yapabilirsin ancak biyolojide tekrarı daha sık yapmalısın.
   Yolun açık olsun.

 200. Meraba , 11 . sınıf oldum bu sene mf öğrencisiyim. yaz tatilini bitmesine 1 ay kaldı biyoloji ve kimyayı hallettim . ama metamtige nasıl çalışmalıyım ? YGS kitabından mı baslamalıyım video dinleyerek yoksa 9 ve 10. sınıfı ayrı ayrı mı çalışmalıyım teşekkurler

 201. Ben 11.sınıf öğrencisinin. Hiç ders çalışması ne yapabilirim

 202. Yanı YGS hiç hazırlanmadım bu senede 12.sınıfa geçtim

  • Merhaba
   Canın sağolsun, şimdi hemen başlamalısın öncelikle 11. sınıf boş kalan zamanlarda da 9. ve 10.sınıfı tekrar etmelisin

 203. Merhaba,öncelikle tavsiyelerinizi okudum ve bugüne kadar dinlediğim bütün tavsiyelerin içinde en iyisi sizinkilerdi.Benim soruma gelirsek ben 11. sınıfa geçtim sayısal öğrencisiyim ve diyetisyen olmak istiyorum.Sayısalım çok mu iyi bilmiyorum bu yüzden bu yaz tatilinde kendime ygs geometri ve matematik kitapları aldım ilk başlarda çok istekli çözmeye başladım ama sonra bu isteğim azalıyor,galiba bunun sebebi şuan yanımda soru sorabileceğim kimse yok başlarda abim vardı ona soruyordum çözmeye devam ediyordum ama şimdi abim okulana gitti çözemediğim soruları kimsete soramıyorum kendimi kandırmaktan çok korkuyorum.Anlıyacağınız kafam çok karışık lütfen bana çıkış yolu gösterin :))

  • Merhaba
   Çalışmaya devam et, canını sıkma , etrafına daha dikkatli bak, senin sorularını çözecek birileri mutlaka vardır. Bir süre sonra sıkılman normal ancak hedefini gözünün önüne getirip senin gibi istekli çalışan kişilerle arkadaş olup onlardan destek almalısın…Çalışmaya devam

 204. Selamun aleyküm, hocam ben 12.sınıfa geçtim, ygs matematikte çarpanlara ayırmadayım okullar açılana kadar problem konularını halletmeyi düşünüyorum geriye 3-4 konu kalıyor onuda okulun açıldığı ay bitirmeyi düşünüyorum. Ben mf-4 puan türünden en çok puanı almak istiyorum. Fırat üniversitesi yazılım mühendisliği istiyorum 256 taban puan istiyor.En az 270 puan almak istiyorum.İnşaallah. Eşit ağırlık öğrencisiyim fizik görmüyoruz. Fizik için antremanlarla matematik yayınlarından ygs fizik kıtabını alacağım. Türkçe içinde antremanlarla matematik yayınlarından paragrafta anlam bilgisi kitabını alacağım. Bu şekilde çalışırsam doğru mu yapmış olurum? Lys’ye ne zaman başlamalıyım? Lys bilgim yok okulda derslere çalışmadığım için. Tavsiyeleriniz var mı?

 205. merhaba bn 11 sınıf esıtagırlık ogrencısıyım .hemsırelık bolumu ıstıyorum .ve sımdıden calısmaya başlamam gerekiyor .hedefım bellı ama nye hangı knulara calısmam gerektıgını bılmıyorum temel matematı kıtabı aldım onu cozuyorum suan ve bıyolojı tekrar edıyorum .. sızce yanlış mı yapıyorum . bna yardımcı olursanız sewınırım ders calısmak ıcın masaya oturduğumda butun ders calsıma hevesım kaçıyor cuku bnım yasımda olan bırcok kımse bunun farknda degıl bıda bnım daha cok motıvasyonumu dusuruyor lutfn bna yardımıc olursanız cok sewınırım

  • Merhaba
   Doğru yapıyorsun, senin gibi düşünen kişilerle arkadaşşlık yap ve senin gibiolan çoğu kişi de sıkı şekilde çalışlıyor haberin olsun. Kendini topla ve çalışmaya devamet

 206. Merhaba, 11. Sınıf tm bölümüne geçtim yıllardır tek hedefim psikoloji okuyup iyi bir psikolog olmak. 9 ve 10. Sinifta tamamen yatarak ,sınavlardan sadece birkac ders öncesi konulara goz gezdirerek sene sonunda teşekkür alabildim. Adamakilli ders calisirsam basarili olucagimin gayet de farkındayım.Tonlarca eksigim var hic calismadim bu saate kadar .tm yi sadece psikoloji bolumu icin sectim cografyam ve tarihim cok kotu . bu saatten sonra ne yapmalıyım, psikolojiyi kazanmam uzak mi en ufak bir fikrim yok yardimci olursaniz sevinirim,teşekkürler..

  • Merhaba
   Psikoloji güzel bir bölüm eğer 11. sınıfı güzelce çalışarak geçirirsen istediğinielde edersin merak etme. önce 11. sınıf dersleri, kalan zamanda 9.ve 10. sınıfı tekrar etmelisin

 207. hocam merhaba bn mujgan yanı yıne bn 10 sınıfa gectım bu sene ve herseyın farkındayım yanı ygs ve lys ye calsmam gerketıgımın farkındayım ve esıt ağırlık ogrencısıyım ama hemsırelık ogrencısıyım bılıyorum ısım zor 9. sınf temelım ıdare eder fena degıl yanı sımıde antremanlarla matematk aldım onu cozuyorum ve sayısal bolumu secmedım fızık ve kımyam kotu dıye . bılmem belkıde calıssam başarırım ama korktum ıste ve bnım ne yapmam gerektıgı hakknda sızden bılgı ıstıyorum ve yardım bekliyorum.. yanı sımdı bn hemsırelık ıcn ygs mı yoksa lys mı calısmam gerekiyor . hocam lütfen en kısa zamanda cewap yazarsanız sewınırım

 208. pardon hocam ya bu sene 11 sınıf oldum yanlış yazmışım

 209. Meraba ben 11. sınıf öğrencisiyim ben bu sene 11. Sınıfı bitirdim 12. sınıfa geçtim ve halz ygs hiç çalışmadım nasıl çalışmalıyım ne yapmalıyım 🙂 teşekkür ederim

 210. Iyi akşamlar. Ben bu sene 11 mf yim bu sene ygs sayısal derslerini bitirmek istiyorum fakat sorunum bu değil. Aile baskısıyla mf seçtim seneye tm olmak istiyorum ama yine izin vermeyebilirler . Bilkent psikoloji istiyorum sizce iki işi aynı anda götürebilir miyim yoksa ne olursa olsun tm mi seçmeliyim ? Bu sene mf olmam çok büyük bir olumsuzluk oluşturur mu?

  • Aynı şekilde bende mf ciyim.Bence gerçekten çok fazla istiyorsan tm ye geç çünkü üniv. başladığın zaman eğer bölümünü sevmezsen ya da lisede kendime eziyet etmişim diye düşünürsen hem aileni suçlarsın zorla seçtirttiniz diye.Bide okulun kaçlık dilimde?

   • Merhaba Eda, Ezgi

    Bu yıl mf olman bence daha güzel olur hatta mf den devamet 12. sınıfı da öylece bitir. Ancak YGS den sonra TM ye geç. İstewdiğin bölüm için. Zaten ygs ortak sayılır ygs den sonra da TM ye geçtin mi bu iş biter. Böylelikle LYS Matematiği halletmiş olursun diğerlerine de ygs den sonra tm ye yüklenirsin olur biter. Babana annene selam söyle seni rahat bıraksınlar, bu hayatta herkes okuyacağı bölümü seçme hakkına sahip,çek restini:)

  • Merhabalar
   Hayır bu sene mf olman olumsuzluk oluşturmaz aksine tm yi seçsen bile matematiğin sağlam olmuş olur. İkisini başaranlar gördüm ben. Bi öğrencim vardı, ygs ye kadar mf çalıştı sonra tm nin de derslerine devam etti hem tıpı hem de hukuku kazanacak puanı aldı ve hukuk u tercih etti, açıkcası bu senin alt yapına bağlı, şimdiki çalışmana da bağlı ama öncelikle alt yapına bağlı buna bakarak karar vermelisin

 211. Ta ben bu yıl bölüm seçicem ve çok zorlanıyorum ne yapıcağımı bilmiyorum

 212. Sözleşmelim iyi matematik orta herkes bana tm de bölüm çok var oraya git diyorlar ben korkuyorum ya matematik yapamazsam diye bana yardımcı olurmusunuz lütfen şimdiden teşekkürler

 213. Hocam merhaba bu sene 11 mfyim eve yakin buldugum bi dershaneye basladim dun dersler basladi ben fizyoterapi,muhendislik ya da saglikta iyi bi bolum istiyorum kararsizim acikcasi.10. Sinif yazi calisayim dedim ama korktum calismadim,suanda cok gerginim korkuyorum nasil calisacagimi bilmiyorum ygs lysye ne zaman baslamaliyim bide hem okul dersleri hem ygs lys yetistiremem diye korkuyorum 2.donem mi baslamaliyim ve 11le ikisini nasil calismaliyim lutfen yardim edin suan yazarken bile gerildim:( kimya yapamiyorum biyolojiyi cok seviyorum fizikte yapiyorum gibi 10da yavas yavas hocam sayesinde ilerledim ama malesef kimya bi turlu isinamiyorum

  • Merhabalar
   öncelikle 11 e çalış ikinci dönemden itibaren günlük 2 saat çalışarak ygs ye hazırlanmaya başlayabilirsin tedirgin olcak bir durum değil anacak çalışmaya hemen başlasın iyi edersin…

 214. Meraba ben 11.sınıf a yeni geçtim bölümüm eşit ağırlık nasıl ders çalışacağım hakkında bilgi verir misiniz veya tavsiye ettiğiniz bir der programı varsa cevap olarak sölermisiniz teşekkürler

 215. Ben 11.snf Ogrencsym imam hatpte okuyorm Est Agrlk Bolumundeym Neye nasl Ne zmn Baslamalym

  • Biraz Türkçe çalış…Hemde hemen.Çünkü bildiğin gibi güzel Türkçemiz de sesli harfller de vardır.!

 216. Merhaba
  Ben bu sene 11. Sınıfım ve mf seçtim. Sbs de %3 teydim ve % 2.5 luk bir anadolu lisesine gidiyorum fakat 9 ve 10. Sınıf ortalamalarımın ikisi de 72. Anlayacağınız pek çalışmadım daha doğrusu sınavlar için çalıştım bu iki sene boyunca, öğrenmek için değil. Kendimi eksik hissediyorum. Çalıştığımda yapacağıma inaniyorum ama nereden ve nasıl başlamalıyım bilmiyorum. Hedefim ya Odtu ucak muhendisligi yada bogazici fizik. Sonrasinda astrofizik uzerine yuksek lisans yapmak istiyorum. Bu sene okulumdayim belki seneye temel liseye gecerim(eger hiçbir sekilde takviye alma sansim olmazsa cunku bildigim kadariyla ozel ders sayisina da sınır getirildi). Nasıl bir çalışma önerirsiniz? Ayrica bu sene bir ingilizce kursuna gitmeyi dusunuyorum ama hem okul hem de ygs calisirsam agir gelir mi diye dusunuyorum bu konuda da fikir verirseniz cok sevinirim.
  Simdiden tesekkurler

 217. Merhaba ben 11 sinif oluyorum bu yil tatilde matematik 10 sinif bitirdim iki konu haric onlari da okul acilmadan bitiricem 9.sinif bilgiisi deseniz yokk denecek kadar az birdr 10 sinifin diger dersleri duruyo yani napicam bir yol gosterin nolur okuldan da 16 :10 gibi geliyorum ve yoruluyorum gercekten yardimlariniza cok ihtiyacim :((((((

 218. Ihtiyacim var yani:((((

 219. 11.sınıfım fen lisesindeyim yani sayısalcıyım ve tıp istiyorum. 1tane konu anlatımlı kitap 2 tane soru bankası önermişsiniz ama bu kitaplar 11.sınıf mı ygs mi lys mi olmalı?
  geçen yaz ygs çalıştım türkçe mat geo fen bir konu anlatımlı kitap bir de soru bankası. az çok halloldu yani öyle inanıyorum. bundan sonrası için ne yapmalıyım?

 220. Iyi bayramlar hocam.12.sinif duz lisede sözel ögrencisiyim.sõzele bu yil gectim aslinda tm idim.hocam once seviyemden bahsedeyim 9.sinista yil sonu ortalamam 58 di 10 .sinifta 87 ye cikardim 11. Sinifta 93 ile okul birincisi oldim 12 ye gectim ve hedefim marmara univertstesi turkce ogretmenligi ts2 den 430 almaliyim ama temelim cok cok kotu ne orta okulfa ne lise birde hic calsmadim hemen kendimi duzelttim fakat okufugm okul yasadgm yerdeki en kotu okullardan birisi.yazi bitominde grdum sitenisi malesef zaten 11.sinifa yhsue calsmadim okul sinavlar ina calstm.ama yazi bos gecirmedim ygs tarih ve cografyayi yariladim.matematik neredeyse felaket10 net yapmaliyim.okul sinavlarinda lys mat gordum ama asil onemli konuladi islemiyolardi cok dersimiz bos gecti o yizden tmden sozele gectim.turkce icinde yazin bol bo” paragraf czdum hic dil bilgisi calsmadim.sizce gec mi kaldim hocam 11. Sinifta denemelerde ygs3 ten 300 geciyorum .ama hedefim ygs 3-4 ten 320 lysde ts2 den 430 .bu sonuc icin gec mi

  • Tuba benden 1 yaş büyüksün bende 11 e gidiyorum.Neyse kusura bakma ama senin zaten baştan olmamış sen daha hocadan yardım isterken kullandığın dile bak beynim yandı,gözlerim kanıyor bu nasıl bir Türkçedir Allah aşkına ya bide Türkçe Öğr. olmak istiyosun.Ama gerçekten şunu söylemeliyim ki yıl sonu ortalamanı 58 den 87 ye çıkarmak harika bir yükseliş olmuş bence bu çizgiye bakarak bile yapabileceğini düşünebilirsin.Yani eğer bir seneden 29 puan yükseltebiliyorsan Marmara’yıda kazanırsın bence neyse başarılar…

 221. Ya şuan da çok korkuyorum Tatil bitiyor 11. sınıfa geçiyorum sizce çok mu geç kaldım? her neyse ben tm öğrencisi olacağım nereden başlayacaımı hiç bilmiyorum ve mat ve gwometrim iyi değil 🙁 Sizce ne zaman başlamalıyım ? biraz önerilerde bulunur musunuz matematigi dinliyorum yani anladigim konular oluyor ama öğretmenlerin geleneksel bir huyu vardır farklilastirarak karistirarark zorlastirirlar ozaman hic anlamiyorum eger bir işlem varsa direk o formulle bulunmali ama bu da çok saçma olur tabi 🙁

 222. ben imam hatip lisesinde esit agirlik bolumunu sectim ama matematigim hic iyi degil ve hocamiz herkes tarafindan begenilmiyor anlatamadigi icin belkide nasil yapicam ygs ve lys de napicam cok korkuyorum

 223. Selamlar.
  Ben ilimizdeki en iyi ikinci liseye gitmekteyim fakat 9ve 10 da iyi öğretmen girmediği için ve kendimde calismadigim için su an çaresiz hissediyorum.Malumunuz dershanelerde kapandı.Birde ben de dikkat eksikliği var ve bundan dolayı tedavi görüyorum.Mat fizik kimya temelim tıp fakültesini kazanmaya yetmez.Ne yapmalıyım?? PLEASE HELP ME

 224. merhabalar hocam,
  ben 11. sınıf sayısal öğrencisiyim. ygs-lys heyecanı şimdiden beni sardı. diş hekimliği ya da beslenme ve diyetetik istiyorum. matematiğimin yetersiz olduğunu düşünüyorum. özellikle geometri de çok eksiklerim var. maalesef konularımız yetişmemişti geçen sene .sizce hem ygs konularını hem 11. sınıf konularını nasıl halledebilirim? ve kaç farklı kaynağım olması gerekiyor. hocamız esen üç renk almamızı önerdi. ayriyeten başka kaynak almalı mıyım ? yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhabalar
   Öncelikle 11. sınıfa çalış arta kalan zamanlarında ygs çalışırsın. Günlük 3 saat çalışman yeterli. Her konuyu en az üç kaynaktan çözersen diş hekimliğini inşallah kazanırsın yazın da zaten baya bi yüklenirsin. aperitif matematik kitabını tavsiye ederim senin için. Amacın matematik ve geometride ygs yi bitirmek olsun bu yıl. yazın sana ayrı program hazırlayacağım. kolay gelsin

 225. Merhaba ben suanda 11 sinif ogrencisiyim ve hep hayalim olan hemsireligi istiyorum malesefki ticaret lisesindeyim muhasebe bolumum vede ben bu sene ne matematik ne biyoloji nede kimya goruyorum daha iki gun oldu okul acilali ama icimde bi sıntı var ben dersleri goremiyorum nasil yapcam sinavda diye hep motivasyonum dusuyir ve icimde ders calisma hevesim kiriliyor sizce etute gitmelimiyim bu sene gidersem ogrenirmiyim konulari mat kimya biyoloji felan lutfen yardim edrrmisiniz cok uzuluyorum bu duruma hemsire olmak icin hersey yaparim

 226. meraba hocam
  ben ihl okuyorum tm öğrencisiyim hukuk okumak istiyorum gerçekten ama matematiğimin temeli eksik nasıl yapıcam nerden başlicam hiç bilmiyorum internetten baktım temel 4-5 konu var yazıyodu üslü sayılar kökü sayılar denklem harfli ifadeler fonksiyonlar yazıyodu bu konuları az çok biliyorum 9. ve 10. sınıfta görmüştük zaten yinede üniv için tam anlamıyla matematiği halletmem gerek bir de türkçe dersleri için paragraf sorularını mı çözmem gerek bi sorum daha var temel liseye geçsem hukuk üniv gerçekten kazanma şansım artarmı tabi çok istikrarlı bir şekilde çalışırsam şimdiden teşekkür ederim

 227. Size sorumm cok olucak hocam ve cidden cok yardiminiza ihtiyacim var baska sekilde nasil ulasabilir size

 228. Size sorumm cok olucak hocam ve cidden cok yardiminiza ihtiyacim var baska sekilde nasil ulasabilirim size

 229. Paylaşımlarınızı faydalı buluyorum teşekkür ederim

 230. Bir konuyu ararken sitenizi gördüm güzel paylaşım olmuş teşekkürler

 231. hocam ben 11.sınıfa yeni geçtim
  boğaziçi fizik istiyorum ama hangi derslere çalışmam gerektiğini bilmiyorum.

  • merhabalar
   sayısala çalışmalısın,türkçe matematik ve fene çalışmalısın. Özellikle matematiğe çalışmalısın bu yıl senin ödevin ygs matematiği aperitifmatematik kitabını bitir. Seninödevin bu olsun.Cuma cumartesi pazar ygs çalış diğer günler okul derslerine sıkı çalış

 232. merhabalar. ben 11. sınıf sayısal öğrnecisiyim 9-10 temelim iyi. yazın ygs’nin çoğunluğunu bitirdim. ancak bu sene tekrar çalışmak istiyorum.
  a. sizce konu konu mu yani bir hafta matematik bir hafta fen vb. mi? yoksa ders ders mi bitirmek lazım?
  b.şimdi çalışsam ve konuyu bitirsem yaza kadar unuturum diye korkuyorum sizce unutulur mu?(her konudan 4-5 kaynak çözüyorum) teşekkür ederim şimdiden

  • Merhabalar
   a. aynı anda iki-üç ders çalışmayı mantıklı buluyorum. bir hafta fen bir hafta matematik yerine hergün fen matematik ,
   bu sayede her daim dinçve tekrar etmiş olursun.
   b. unutulur ama yapman gereken 1 ay çalıştıktan sonra eski konulardan konu anlatımını unutmadan o konuyla ilgili soru çözmen. Unutacağım diye korkma çalış boşv er bu sayede daha kısa sürede hatırlarsın.

 233. hocam 11. sınıf tm öğrencisiyim hukuk olmazsa siyasal istiyorum okul başlayalı 1 hafta oldu sizce nasıl çalışmalıyım 9 ve 10 hiç çalışmadan geçtim görüşlerinizi bekliyorum

  • Merhabalar
   bu yıl ygs matematiği halletsen yeter, pazartesi salı çarşamba ve perşembe günleri okul derslerine cuma cumartesi ve pazar günleri ygs matematik çalış, bitince söyle ne yapman gerektiğini söyleyeceğim. Kolay gelsin

 234. Ben 11.sınıf MF öğrencisiyim. Mühendislik istiyorum. Dediğiniz gibi Fizik dersine ağırlık göstereceğim. Fizik dersini seviyorum ve fazla zorlanmıyorum. Ancak 9.sınıfta eksiklerim var. Bunu nasıl ve hangi kaynaktan halledebilirim, bilmiyorum. Bir öneriniz var mı?
  Ayrıca 9. ve 10.sınıfların YGS konularında olduğu söyleniyor. Ama yeni müfredata göre bu senenin konularında da YGSye dahil olanlar var. Bu durum da kaynağı YGS olarak mı yoksa 9 ve 10 olarak ayrı bir şekilde mi almalıyım?

  • 9. sınıf için konu bazında youtube da arama yap, bir kaç tane hocadan dinle, hangisini seversen ona devam et. Kaynağı ygs şeklinde alırsan senin için daha iyi olur. Çünküher ne kadar 9. ve 10. sınıf kitapları ygs konularını içerse de ygs kitapları kadar kapsayıcı olamayabiliyor. O nedenle ygs kitabından çalış.

 235. Merhaba, ben 11. Sınıf sayısal ogrencisiyim YGS ye hazırlık için satılan YGS kitapları 9. Sınıf ve 10.sınıf konularını tamamen kapsıyor mu yoksa 9. Sınıf ve 10.sınıf ayrı mı kitap almalıyım:)

  • Merhaba
   ygs kitablarını alman senin için daha faydalı olur, nedenini bir önceki yorumda yazdım:)

 236. 11.sınıfa yeni başladım ve sayısal bölümü seçtim. En iyi dersim matematik. Fizik dersim de biyoloji ve kimya ya göre iyi. Elektrik-Elektronik Müh. istiyorum. Fakat ygs ye nasıl çalışmam gerektiğine bir türlü karar veremedim. 11.sınıfa ağırlık verip YGS’yi yaza mı bıraksam. Yoksa bu seneden başlasam mı YGS ye çalışmaya.

  – Aklıma hafta içi 11.sınıf, hafta sonu YGS çalışmak geldi. Sizce ne yapmalıyım.

  -Ayrıca YGS türkçe ve sosyal e çalışmama gerek var mı?

  şimdiden teşekkürler.

  • Merhabalar
   bu senden başlamalısın sakın yaza bırakma , yazın istediğin üniversiteyi kazanman için geç olabilir:)
   —yazılı olması ihtimaline karşı pazar öğleden sonra ve pazartesi salı çarşamba ve perşembe 11. sınıf derslerine çalış cuma cumartesi ve pazar öğleye kadar ygs çalışman senin için faydalı olur.
   —evet gerek var ygs de o konulardan da çıkıyor çünkü . Ama çok yüksek puan hedefin yoksa sosyal çalışmayabilirsin ama her halükarda türkçe çalışmalaısın

 237. Merhaba ben bu sene 11. Sınıfa başladım. Geçmiş yıllarla ilgili sıkıntım olmadığını söylesem de karne haftası konular yetişmediği için calismadigim her dersten birer konu var şu ana kadar 9 da liseye başlıyorum diye baya korkutuldum ve çok zor dediler üstüne düşerek çalıştım. 10. Sınıfta da aynı şekilde daha zor bir senedi özellikle müfredatı değişmesiyle birlikte matematik konularının çoğu oys ağırlıkli idi. Ama şu an baktığımızda 11. Sınıf matematik olarak ygs ile paralel konuların ve oys konularının olduğu görülmektedir. Bunun dışında Fizik ve Kimya ve hatta Biyoloji dersleri aşırı bir şekilde konu yoğunluğu yaşanıyor hatta kimya nin yüzde 60 i oys konusu imiş benim sorum şu olacak arkadaşlarımın dedikleri ile kafam çok karıştı bir üst siniftakiler bizim 10 da gördüğümüz konuları 11 de gördükleri için 11 önemli çalışın diyorlar ygs ile birlikte yürümez diyenler oldu ama ben şimdiden sıkıntıya girdim dediğim gibi 9 ve 10. Sınıf ortalama olarak 94. 78 ve 95
  96 bursa fende okuyorum ikisinde de okul beşincisi olarak tamamladım sizce derece yapabilmek için ilk 1000 gibi hedefim var yaş ne derece çalışılmalıdır çok konuştum fakat ben de bu konularda fazla bilgiye sahip değilim ve hız kazanmak istiyorum tesekkurler

  • Merhabalar
   Sıkma canını fazla , zaten iyisin. 11. sınıfta okula ağırlık ver bu arada ygs matematik öncelikli olmak üzere ygs fiziği de yanında bitirirsen süper olur. Yazın da kimya ve biyolojiye ağırlık verdin mi olay bitmiştir. Rahat ol, sıkı çalış. pANİK YOK…:)

 238. Oys olarak çıkmış lys demek istedim klavyede öyle olmuş özür dilerim

 239. Merhaba ben Duru,bu yıl 11.sınıf ogrencisiyim.Sayisalciyim yukarıdaki yazilariniz için çok tesekkur ederim.Ben bu yil ygs yı yaza kadar bitirmek istiyorum,11.sinif ve ygs konuları aynı anda yürüyebilir mi,ben nasıl bi yol izlemeliyim?ygs kitaplarını şimdiden almali miyim,ikinci dönem alsam geç mi kalirim,ve ygs konuları için sizce ortalama kaç ay çalışmamız lazım bunlar için yardım istiyorum teşekkürler

  • Merhaba Duru,

   İsmin de güzelmiş. yürür hem ygs hem okula çalışabilirsin. evet şimdiden ygs kitaplarını yanlızca çalışacağın bir ya da iki dres kitabını al önce. birinci dönem sadece matematik çalışsan yeterli , ygs konularını bitirmekiçin heder etme kendini sayısaldan ygs matematik ve ygs fiziği yaza kadar bitirsen yeter, çok sıkma kendini.

 240. Merhaba ben 11. Sınıfim sayısalım. ygs ve lys de kaçıncı sınıf soruları çıkıyor öğrenebilir miyim

 241. pekiyde çalışamıyorum.konsantre olamıyorum okuldan zaten 03.30 da geliyorum,fakat çalışma istegim olsa bile çalışamıyorum.

  • bence okuldan gelince bi ikii saat uyumalısın bende öyle yapıyorum 4 te evdeyim 5 ten 7 ye kadar uyuyorum sonra kalkıp ödev+dersimi yapıyorum bence enazından bir dene sonradan pişman olmamak için

 242. Meraba ben 11.sınıfım meslek olarak mimarlık dusunuyorum ama tm bölümündeyim sımdılık sayısala gecsem sıkıntı cekermiyim fızıkle aram iyi değil

  • evet sıkıntı çekersin. sayısaldan tm ye geçmek tm den sayısala geçmekten daha kolaydır. Sayısala geçmeni pek tavsiye etmem ama bir yıl daha çalışırım önemlideğil ben illa mimarlık istiyorum diyorsan o başka. diyor musun?

 243. Merhaba ben. 11 Sınıf öğrencisiyim mf ygs ye yönelik çalışırken tarih Coğrafya calismama gerek varmı

  • Merhaba türkçeye çalış, tarih coğrafya çalışsan iyiolur ancak hedefin çok yüksek değilse ve vaktin fazla kalmıyorsa ygs mat fen türkçe ye odaklan öncelik sırasına göre

 244. Hocam ben eşit ağırlık öğrencisiyim 11.sınıfım hemsirelik istiyorum ve ygsden tercih yapmam gerekecek ama güzel bir üniversitede okumak istiyorum ygsye nasıl çalışmalıyım, ygs2de fen ağırlıklı bu yıl tek feni mi bitirmeliyim yoksa fenle matematik mi çok kararsızım

  • merhabalar
   bu yıl ygs matematik ve fen derslerinden en çok zorlandığın birirni bitir. örneğin fiizkten zorlanıyorsan matematik+fiizk bitirmen senin için çok faydalı olur.

 245. merhaba ben 11.sınıf meslek lisesi öğrencisiyim bilgisayar bölümündeyim be mühendislik istiyorum bazen de subaylığa kayıyor aklım bunlar için hangi derslere ağırlık vermeliyim biyoloji fizik kimya matematik çoğrafya derslerini okulda görmüyoruz.ygs ile 4 yıllık iyi bir üniversite tutturabilir miyim acaba?

  • Merhabalar
   fen derslerine ayrıca çalışmalısın mf den sınava girmen gerekiyor mühendis olman için, bunun için de öncelikle fizİk çalışmalısın. Okulda görmediğin için biraz zorlanabilirsin ama ciddi çalışırsan 4 yıllık iyi bir üniversite neden kazanmayasın. Kazanabilirsin çalışmana bağlı.

 246. merhaba,ben 11.sınıf öğrencisiyim ve hedefim tıp.fakat bir sorun var ki başarılarım çok istikrarsız.Bir ikinci oluyorum bir onuncu.Çok çabuk moralim bozulabiliyor ve bazen çalışmalarımın karşılığını alamadığımı düşünüyorum.sizce ne yapmalıyım?

  • Merhaba
   çalışmaya devam etmelisin. istikrarı yakalamaya çalış. düzenli çalışmıyorsun sanırım. bi alçalıp bi yükseldiğine göre. Düzenli ve devamlı çalış. sabır bu hayatta çok önemli:)

 247. Merhaba, ben de bu yıl 11 oldum.Biliyorsunuz biz bu yıl TM olduk.YGSye ne zaman başlamam gerektiği konusunda kararsızım.Günlük bir çalışma programı henüz oturtamamış olmak canımı sıkmaya başladı.Haftaiçi ve haftasonu ne kadar çalışmalıyım?17:00’da evde oluyorum.YGS’ye ne zaman başlamalıyım?Yardımcı olursanız sevinirim.Sadece matematikten özel ders alıyorum ve okul kursu var ama pek memnun değilim.

  • Merhaba
   ygs ye çalışmaya hemen başlamalısın .cuma cumartesi pazar toplamda 10 saat ygs ye çalışman yeterli olur bu yıl için. Bu şekilde çalışarak önce ygs matematiği bitir sonra lys ye başla ve 11. sınıfa kadar gelmeye çalış. Yaz için ayrı bir çalışma programı yapmalısın.

 248. Merhaba ben meslek lisesi eşit ağırlık 11. Sınıf öğrencisiyim. 8. Sınıfta çalışmadığım için çok pişmanlık duyuyorum.Şimdi üniversite sınavlarına çok iyi hazırlanmak istiyorum ama konuları nasıl bitirmem gerektiğini bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim

  • Merhaba
   Konular için
   1.önce video ders dinle
   2. konu anlatımlı kitaptan konuya çalış
   3.Her konudan yaklaşık 40 örnek çözümlü soruyu incele
   4.40 soruyu cevaplarını kapatarak kendin çöz
   5.Üç farklı soru bankasından o konunun sorularını çöz. Burada dikkat edilmesi gereken şu. A,B,C kitaplarında 5 er test olsun. A KOLAY B ORTA C ORTA üstü bir kitap olsun zor kitaba gerek yok. A1,B1,C1,A2,B2,C2,A3,B3,C3,A4,B4,C4,A5,B5,C5,
   şeklinde testleri çöz. BU MADDEDE SIRALAMAYA GÖREÇÖZ.
   6.Çözemediğin sorulara tekrar bak.
   7.Yine çözemediğin olursa onları çözemediğin soruları yazacağın bir deftere yaz.
   8.Defterde çözemediğin soruları bi arkadaşına yada öğretmenine sor
   9.cevapları o deftere yaz ve o defteri ayda bir tekrar et.
   Olay bu. Her konuyu bu şekilde çalış . Olmazsa gel ben burdayım:)
   Kolay gelsin. Senin için detaylı anlattım umarım faydalı olur

 249. Öncelikle iyi akşamlar,sorularımızı cevapsız bırakmayıp,cevapladığınız için teşekkür ederim.Benim gibi diğer arkadaşlarında tek hedefi 11.sınıfı YGS ye iyice hazırlanmış bir şekilde bitirmek istiyor.Ben 11. Sınıf sayısal öğrencisiyim.Hedeflerimde İstanbul Teknik üniversitesi mimarlık var.Açıkça söylemek gerekirse 9,10 da çok calışmadım.Bu sene 11 ve YGS ye iyice asılarak seneye işimi kolaylaştırmak istiyorum.Benim size sorum bu sene YGS olarak hangi dersleri bitirmeliyim sizce?Yani matematiği,fiziği,kimyayi bu sene bitirip biyoloji ygs,lys yi seneye veya yaz tatilene bıraksam mı diye düşünüyorum.Biyolojiyi bırakmamın nedeni sözel olduğu için ezber çok zor geliyor bana :).İkinci sualim İTÜ de mimarlık okumak için nasil bir yol izlemeliyim,yani bu planladıklarım sizce yeterli mi? Yeterli değilse nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olur musunuz?Pek çok yerde araştirıyorum yalnız bireysel olarak sorulara cevap veren bir yer rastlayamadım.Lütfen sorularımı cevapsız bırakmayınız,tekrardan teşekkür ederim.

  • yaaa ofofofofo bende itü mimarlık istiyorum süper değil mi ya :,)

  • Merhabalar
   YGS matematik ve lys matematik 11. sınıfa kadar bitirmen yeterli olur. Bu planladıklarını gerçekleştirirsen mimarlığı kazanırsın . Yazın için ayrı bir plan yapmalısın. Haftalık 15 saat üniversiteye hazırlık için çalışman yeterli . Kolay gelsin

  • Merhabalar
   matematik ve fiziği ders dönemi boyunca yeterli olur diye düşünüyorum diğer dersleri de yazın bitirebilirsin. İtü mimarlık için bu dediklerini yapman yeterli ayrıca okul derslerine de sağlam çalış çünkü onlar da LYS de karşına çıkacak. Her konuyu bititirince 300-350 soru çözersen o konu tam olarak oturmuş olur. Kolay gelsin

 250. Hocam merhabalar,
  11.sinif sayisal ogrencisiyim. Daha simdiden zorlanmaya basladim sayisal dersleri yorucu ve sıkıcı buluyorum fakat sozellere göre ortalamam daha yüksek. Psikoloji istiyorum. Bu yil ygsye çalışmayı hedeflemistim fakat okul zor bitecek gibi. Önümüzdeki yıl tmye gecsem ne kaybederim? Matematigim iyi edebiyati ve coğrafyayı yaz tatilinde halledecegimi dusunuyorum. Fenden
  Daha cok korkuyorum. Lutfen bana fikir verin.

  • Merhabalar
   Hiçbirşey kaybetmezsin ancak eğer geçeceksen ikinci dönem geç derim ben tm ye. TM sanırım senin için daha iyi bir seçenek gibi zaten sayısalcı olduğun için matematiği halledersin ayrıca edebiyat ve matematiği hallettin mi hoooop hukuk ya da psikoloji olur .Bir an önce kararını ver.kolay gelsin başarılar

 251. Hocam. 11. sinifim. Cok yardimizina ihtiyacim. Var . Size cok sorum var. Baska bi sekilde ulasabiiyim sizee???

 252. hocam sizi çok seviyorum ya bizim okulun rehberlik hocası çok troll bi adam bsdnksbcnzxcmxbcmxz bak yine aklıma geldi 😀 neyse işte cidden çok yardımcı oluyorsunuz Allah ne muradınız varsa versin.Amen…

 253. Merhaba yazinizi okudum ve begendim. Kaynak kitap almam gerek ama ben matematige yeniden baslamak istiyorum sizce antremamlara matematik kitabı 1 alsam cok mu dusuk bir seviye olur anadolu öğrencisiyim matematigim kotudur 9.siniftan beri calismiyorum hic biraz fazla saldim

 254. Ben att yi istiyorum ama matematigim berbat son derecede berbat ama fizik kimya biyoloji ve geometride iyiimdir ama süper im demiyorum kötü değilim ama abartılacak kadarda iyi değilim ama iyiim 😀 😀 ne yapmama gerek ben anadolu lisesi öğrencisiyim ve sayısal secicem 10.sinifim daha çok korkuyorum öncelik sağlık meslek lisesi öğrencisine verilecekmiş ben şimdi kaç net yaparsam giderim bana yardım ci olun lütfen lütfen 🙁

  • Merhabalar
   inan tam bilmiyorum aciktercih.com adresinden bakabilirsin.
   Kolay gelsin iyi çalışmalar

 255. Merhaba ,ben basarili bir ilkogretim gecirdim simdi ozel bir lisede okuyorum hukul istiyorum 9.sinifim sinava simdiden hazilaniyorum gecmis ygs sorularinin cogunu yapabiliyorum lakin mat ve geo iyi degil taktik verirmisiniz

  • Merhabalar
   matematikten hocanı iyi dinle , eve gelince defterde çözümleri kapatıp aynı soruları tekrar çöz anlamadığın yerleri hocana sor böyle böyle halledersin , dediğimi yap gerisine karışma:)

 256. iyi günler. ben 11.sınıf hemşirelik öğrencisiyim. bu sene stajda görüyorum. benim aklım kpss ye mi ygs ye mi çalışmalıyım diye fazlasıyla karıştı. kimleri ygs kimileri kpss çalış diyorlar sizce hangisine çalışmalıyım ?

  • iyi günler
   Bence ikisine de çalış önce ygs ye çalış sonra da aşağı yukarı aynı bilgiyle kpss ye girersin.ne sakıncası var ki kpss ye de girmenin. Ama benim tavsiyemşu kimaddi durumunuz iyiyse ve yaşın lise düzeyindeyse ben ygs ye gir , git üniversite oku derim.Yaşın büyük, paraya ihtiyacın varsa o zaman kpss ye gir memur ol birazpara kazan sonra yine üniversite okursun

 257. merhaba.. Ben 11. sınıf öğrencisiyim. imam hatip lisesinde okuyorum.. bu aralar ciddi bulanımlar geçiriyorum.. YGS ve LYS beni çok düşündürüyor etrafımda bu sınavlara girmiş olan bir çok öğrenci var ve zor olduğunu söylüyorlar ve beni korkutuyorlar… çalışıyorum ama kazanamasam korkusu ile.. lütfen biraz yardımcı olur musunuz sizce nasıl çalışabilirim kendimi bu psikolojiden nasıl kurtarabilirim

  • Merhabalar
   Rahat ol çalıştıktan sonra korkacak bir şey yok ,çalış , tevekkül et ve yoluna devam et. Bu psikolojiden çalışarak ve herşeyin Allahın elinde olduğunu düşünerek kurtulabilirsin. Biz sadece sebeplere sarılmalıyız herşey ONUN elinde oyüzden sençalış gerisini Ona bırak…

 258. Merhabalar , 11. Sınıf dil öğrencisiyim. İlk sorum şu ben nasıl bir yol izlemeleyim? İkinci sorum ise bu yıldan 9. Ve 10. Sınıfı tekrar etmeye baslarsam gelecek yıl o bilgileri unutacagim söyleniyor siz bunun hakkında ne düşünüyorsunuz sizce nasıl bir yol izlemeleyim? Üçüncü sorum ise ingilizce kitaplar okurken bir yandan paragraflar konusunda kendimi geliştirebilir miyim? Şimdiden teşekkür ederim…:))

  • Merhabalar
   yalan , o bilgileri unutsan da çok çabuk hatırlarsın o nedenle çalışman mantıklı. Eğer kitap okuyarak kendini ingilizce çalışmışgibihissetmek istiyorsan bu da yalan. Kitabı zevk içinoku, sonra da otur ingilizce paragraf çalış . Ayrıca paragraf çalışmalısın…

 259. Calışma programı yapamıyorum

 260. merhabalar. ben teknik meslek lisesi öğrencisiyim.11.sınıf 15 tatile 1 ay kaldı. ygs ye nasıl çalışacagım hakkında hiçkimseden bir bilgi alamadım. 4 yıllık bir üniversite en büyük hedefim hemşirelik veya rehber öğretmenliği. meb den ygs konu başlıklarını çıkardım ve her gün bir konuyu a4 e temize çekip onla ilgili 10-20 soru çözmeye başladım. yeni yeni böyle çalışmaya başladım. ama tam verimli olarak nasıl ve nelere çalışıcagımı bilmiyorum.bunalıma giricem. ne yapmalıyım nasıl çalışmalıyım lütfen yardım ederseniz çok sevinirim.

  • Merhabalar
   güzel metot aynı şekilde çalışmaya devam et biraz bir kaç ay böyle devam et ve yavaş yavaş günlük çözdüğün soru sayısını artırmaya çalış günlük 40 soruya geldin mi güzel olur

 261. Merhaba ben 11. sınıf sayısal öğrencisiyim tıp istiyorum çok çalışmam gerekiyor ama bir türlü kendimi veremiyorum. Aslında günde ne kadar çalışmam gerektiğini de bilemiyorum. Sizce kaçar saat çalışmalıyım? Bir de matematikte genelde konuları ve soru çözümlerini anlıyorum ama kendim çözmeye gelince soru bana bakıyor ben soruya. Bunun için bir öneriniz var mı?

  • Merhabalar

   günlük 3 ders 2 şer çalışman yerinde olur. Evet var. Önce dikkatli şekilde soruyu incele sonra çözümünü kapat ve kendin çöz nerede tıkandığını gör. Denize girmeden yüzme öğrenilmez. Kalemini kullanmayı dene….

 262. Ben 11. Sinif sayisalim YGS sen çok korkuyorum nerden baslayacagimi bilmiyorum ne yapmalıyım?

 263. hocam merhabalar yardımınıza ihtiyacım var 11. sınıfım tm ögrencisiyim çalışmam gerektigini bilgim halde kendimi veremiyorum program yapıyorum uyamıyorum 9 ve 10. sınıfta bu kadar korkmuyodum nasıl olsa çalışırım diyodum ama yapamıyorum . matematik konularını arkadaşlarıma anlattırıyorum onlarla gayet iyi yapıyorum ama sonrasında hiç bir şey yapamıyorum kalem dahi kıpırdatamıyorum nasıl çalışmam gerektigini bilmiyorum temelim saglam degil ve ygs ye nasıl çalışmam gerektigini bilmiyorum yardımcı olurmusunuzz..

  • merhabalar
   rahat ol ve çalışmaya başla , sınava herkes tek başına girecek o nedenle öncelikle arkadaşlarına konuları anlattır sonra da kendin otur çalış aynı soruları tekrar tekrar çöz . Kendine güven ben sana güveniyorum

 264. Merhaba Hocam
  Bn 11.sınıf sayısal bölümündeyim. Ygs ye dönemin başında başladım. Her dersten birer konu bitirdim fakat bir düzen oluşturamadım. Hedefim ilk 20.000 Bilgisayar Müh. İstiyrm kısmetse…
  Bu hususta bana hangi tavsiyelerde bulunursunuz ? Günlük ne kadar ygs çalışmalıyım?
  Malum yarıyıl tatili yaklaşıyor ve bu tatili verimli gecirmek istiyorum. Hangi dersten devam etmeliyim ve 11.sınıfın Sonunda ygs olarak hangi dersler bitirmeliyim ?
  Hocam son olarak benim not ort. 82-83 civarı dersek Ygs/Lys de hedefim doğrultusunda beni geri sıralara atar mı ?
  Şimdiden Teşekkür ederm.. Ayrıca böyle bir sitenin bizler açısından çok onemli oldugunu bilmenizi isterim…

  • Merhabalar
   Günlük ortalama 90 dakika çalışman şuana için yeterli olur. tatilde önce ilk hafta okul derslerini tekrar et çünkü o konular lys de işine yarayacak. iKİNCİ HAFTASINDA günlük 6 saat çalışarak matematikten epey bir yol katetmelisin . Yok seni geri atmaz ortalaman düşük değil. Sıkıntı olmaz . Olsa olsa ilk 20 bin isteyen muadil öğrencilere göre 1-2 net oynamaz bile. yanibu durum sıkıntı olmaz. Sen çalışmana devam
   et

 265. Merhaba,
  Öncelikle sitenizde bizlere yardımcı olduğunuz için teşekkürler.
  Soruma gelirsek,11.sınıf tm öğrencisiyim Anadolu İmam Hatip Lisesi okuyorum.9.sınıfta 1.dönem arasından sonra sağlık meslek lisesi anestezi bölümünden kendi isteğim ile Anadolu imam hatip lisesine geçtim ve çok şükür okuduğum okulumdan memnunum.Geçme nedenimi sorarsanız sağlık sektörüyle ilgili bir hedefim ve isteğim yoktu.Şuan 11.sınıf sömestıra gireceğiz ve ygs düşüncesi ve endişesi beni yavaş yavaş sarmaya başladı.Baş hedef hukuk fakat nasıl çalışmalıyım,bilemiyorum.bazı arkadaşlarım,ben 11.sınıfta 11.sınıf konularını halledip,yaz tatilinde 9,10 konularını halledeceğim derken bazıları da,ben bu sınıfta hem 11.sınıf konularını hem de 9 ve 10.sınıf konularına çalışacağım diyor ve marak ediyorum sizce hangisini yapmak daha uygun olur?Lütfen bana bir fikir söyleyin,teşekkürler.

  • Merhabalar
   11. sınıfı tekrar ettikten sonra 9. sınıf yerine direk ygs den başla, zaten ygs ye çalışmakla 9. sınıfı tekrar etmiş olursun. sakin ol ve çalışmaya başla ..yazında ygs matematiği bitirdin mi bu iş tamamdır.

   Kolay gelsin

 266. merhaba
  ben 11 sınıfım ve 1. dönemin bitmesine 2 hafta kaldı. 9 10 da çok az çalışıyodum ve derslerim iyiydi ve bu senede fazla kasmadım ve az çalıştım bu yüzden okuldaki sınavlarım çok düşük geldi. Daha fazla ders çalışmak için çabaladım ama olmadı ders çalışırken canım çok sıkılıyo konsantre olamıyorum dikkatim dağılıyo çalışasım gelmiyo ama çalışmam gerektiğinini farkındayım ama ne yaparsam yapiyim düzenli ve fazla çalışamıyorum. Derslerim çok kötü geldi bu dönem . 2. dönem düzeltmeye çalışcam ama ne yapmalıyım hiç bilmiyorum.
  Temel liseye gitmekde istemiyorum ama gitsem daha faydalı olurmu ?
  2. dönem daha düzenli çalışıp notları yüksek tutup bide lgs ye hazırlanmalıyım bunun için ne yapmalıyım ? (Yardım ederseniz çok sevinirim…)

  • Merhabalar

   Ders çalışmaya başlamak kolay bir şey değil o nedenle yavaş yavaş artırmalısın çalışma süreni. Günlük 40 dakika çalışmakla başla 15 gün bu şekilde çalıştıktan sonra 60 dakikaya çaıkar ve 15 günde bunu yaptıktan sonra yine aynı mantıkla ilerleyerek çalışma süreni günlük 2 saate çıkar ondan sonrası kolay artık ygs ye hazırlık iin çalışmaya başlayabilirsin. Önce okul derslerine çalış sonra ygs ye yüklen.İlk yapman gereken okul derslerindeki başarını artırman sonrasında ygs matematik ten aperitif matematik kitabını al ve haftalık bir konuyu çalış böylelikle yaza kadar ygs matematiği bitirsen süper olur.Temel lise için ise yapman gereken kendi okulun eğer iyiyse gerekyok. Ancak okuldan verim alamıyorsan temel liseyi düşünebilirsin.

 267. peki meslek lisesi öğrencisinin bölümü yok onlar nasıl çalışsınlar…Ben nasıl çalışacağımı bilmiyorum.Bir de bu sene meslek liseleri için ek puan kalktı.Benim için çok sıkıntı oluyor.

  • Merhabalar canını sıkma
   ygs matematiğe günlük 1 saat çalışarak bitir ondan sonrası kolay

 268. Merhaba hocam
  Ben 11.sınıf öğrencisiyim ve bi anadolu lisesinde okuyorum orta düzeyde olan hocam ben cok çalışmak istiyorum ve cok da güzel tip tutturmak istiyorum sayısal öğrencisiyim sınavlarda bu sene 9 ve 10 sınıfa gore daha çok çalıştım ortalamam falan hep yükseldi ama hep icimde bir korku var çünkü o kadar çok rakiplerim güçlüki fen lisesine giden ve ne biliyim temel lisedekinler falan onlara ygs ve lys türden ders çalıştiriyolar ben bişey bilmiyorum yani kendime ygs kitapları almak istiyorum ama hangisi benim seviyem nasıl çalışabilip tip kazanabilirim bilmiyorum hala geç kaldığımı düşünüyorum ve cok korkuyorum her gece kafami yastığa koydugumda hep düşünüyorum ben napicam korkusu icimi sarıyor ama hangi tür kitap alabilirim ygsde hangi yayınları alabilirim hep arkadaslarima soruyorum hangi yayınları var diye tıp istiyorum ama 9 ve 10.sınıfta biyoloji dersim gayet iyiydi ama 11.sınıfta yapamıyorum hocam cok zorlanıyorum çok üstünde duruyorum nerde hata yapıyorum bilmiyorum bana yardımcı olursaniz sevinirim

 269. 11. sınıf ASML Tıbbı Sekreter öğrencisiyim.Meslek lisesi öğrencisi olduğum için aldığım eğitim anadolu liselerindeki öğrencilerinkinden tamamen farklı.Mesela onlar ileri düzey matematik görürken bizler temel düzey matematik gorüyoruz veya fizik kimya biyoloji bu sene görmüyoruz.Bu yüzden YGS ye fazlasıyla calismam lazım olucak.Ben tıp alanında ilerlemek istiyorum.Gerçi bu karardan tam emin olmasam da şu anlık doktor olmak istiyorum.KPSS sinavina bu sene girebiliyorum.Bir yandan bu sınavda kendimi denemek isterken bir yandan da eğitimimi ilerletmek adına YGS ye girmek istiyorum ama şu da bir gerçek ki YGS sınavında ilk denememde başarılı olamayabilirim.Çünkü şu an aldığım eğitim sifır.Demem o ki bu sene ya YGS ye çalışmaya baslamalıyım ya da bu sene KPSS ye hazırlandıktan sonra Ağustos ayinda KPSS ye girip Tibbi Sekreterliği tutturup elimde yan meslek edinip daha sonra sinavlara calişıp universiteyi tuturarak tıp alanında ilerlemek…
  Aklım çok karışık.Lutfen yardımcı olun ve artık belli bir plana uyarak sınava calişayım

 270. MERHABA!

  11. Sınıf öğrencisiyim
  Mf 3 ten = İstanbul Üniv. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi hedefim!
  Bunun için de derece yapmam gerektiğinin farkımdayım. 🙂
  Anadolu İHL de okuyorum ve sürekli bi çalışma gayreti azim çaba var içimde .. Fakat bunu gösteremiyorum en fazla 3 gün sürmüştür planladığım biçimde çalışmam ve devam ettirmem gerektiğin de farkındayım daha iyi nasıl motive olurum ?

  9 ve 10. Sınıf sosyal hiç yok Matematik daha iyi.. 1. Dönem de 11. Sınıf dışında ygs matematikden test çözüyordum ama disiplinli bir şekilde devam ettiremiyorum nasıl bir yöntem izlemeliyim ?

  Bir de denemelerde belki ilk denemem olduğu için çok düşük netlerim var deneme de zamanım var ama yapamıyorum sebebi 9 ve 10. Sınıf konuları unuttuğum için ve netleri arttırmak için konu mu çalışmalıyım ama 11. sınıf müfredatı zaten yetiyorda artıyor.. Nasıl bir planla ve düzenle eksik ygs konularını tamamlamalıyım ?
  Yardımcı olursanız sevinirim.

  TEŞEKKÜRLER! 🙂

 271. merhaba ben 11. sınıf mf öğrencisiyim. 15 tatil geldi ben sadece ygs türkçe çözdüm . bu tatilde de şimdiden ygs ye başlamak istiyorum fakat ilk sözelleri mi bitirmeliyim yoksa sayısalları mı bilemedim . danışacak birini arıyordum ki sizi buldum. bu tatilde ne çalışmalıyım hangi kitabı çözmeliyim vs hakkında lütfen bana bir tavsiye verin bir program yapın bende o programa uyayım 🙂

 272. Merhaba
  İsmim özlem
  11.sinir ogrencisiyim Halkla ilişkiler okuyorum ve üniversite de de bu bölümde devam etmek istiyorum yani TS ciyim su anda ne çalışma planim ne bi düzenin var ve ayni zamanda halk oyunlari oynuyordum ama bi yerden başlamam gerektiginin de farkindayim ama ne yapacagimida bilmiyorum konu anlatimli test mi cozmeliyim cidden hic bir şey kafamda belirlemiş değilim yardimci olursaniz sevinirim 🙁

 273. Hocam merhabalar. Ben Anadolu Sağlık Meslek Lisesi hemşirelik bölümü 11. sınıf öğrencisiyim. Hedefimse tıp. 11. sınıfta aldığımız derslerin önemini vurgulamışsınız giriceğimiz sınavlar için fakat biz fizik kimya biyoloji değil mesleğe yönelik dersler alıyoruz.Bu dersleri göremiyoruz temelimiz sağlam değil. Lys- ygs konularını ve mf-3 için hangi derslerden hangi konulara çalışmam gerektiğinin listesini çıkardım. Bu sene bu çıkardığım konulardan özellikle lys-1 lys-2 konularından örneğin biyoloji ve matematik konularına yavaş yavaş başlayıp ağırlıklı olarak mf çalışmam yaralı olur mu? Ygs çalışasım gelmiyor şu an hele sözel çalışma isteğim 0. Kendimi mf ye vurasım var tıp için:D Nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler:)

 274. hocam merhaba,hatılar mısınız bilmiyorum okul başlamadan öncede buraya yorumumu bıraktım. ve bana bir program söylemiştiniz çalışmaya başlarsan senin için iyi olur demiştiniz.Şimdi 11.sınıfı yarıladım 1 hafta sonra 15 karne tatiline giriyoruz teşekkür alıyorum, dediğiniz gibi okulun açılmasına 1 ay kala ben ders çalışmaya başladım matematik için güzel temeli oluşturan bir kitap aldım toplama cıkarmadan başka birşey bilmeyen ben şuan mat ortalamam 86 🙂 2016 YGS konularını çıkarıp bir kağıda yazıp çalışma masama astım türkçede şuan bitirmeme 3 konu kaldı hocam 🙂 coğrafya ya bu 15 günde başlayacağım matematikte de ilerlemeye devam ediyorum aynı zamanda felsefeyi de toparladım allah sizden razı olsun hocam sayenizde okullar acılmadan 1 ay once başladım ve şuan konuların bazıları yarıda bazıları bıtmek uzere 🙂 sizce durumum nasıl? 2.dönem için nasıl bir yol önerirsiniz ? bu arada 15 gün için çalışma programı yapıp iyi bir şekilde değerlendireceğim… ilginiz için şimdiden teşekkürler hocam 🙂

 275. merhaba
  ben 11. sınıf tm öğrencisiyim ve yavaş yavaş ygs matematiğe başladım
  ama aldığım kaynakta konular sizin yaptığınız programdaki sırayla ilerlemiyor.
  kitaba göre mi gideyim yoksa sizizn yaptığınız programda ki konu sıralamasıyla mı ilerleyim.

 276. Merhaba ben 10. Sınıf öğrenciyim 9. Sınıfım çok kötüyd ortalamam çok düşüktü çok başarısız biriydim. Bölümümü seçtim ve tm öğrencisiyim şimdiden ygs stresi sardı ve ankara hukuk istiyorum ama önümde sayısalcılar var ve hukuka artık herkes girebiliyor şimdiden ygs çalışmaya başladım 9. Sınıf

 277. Merhaba
  ben 11. Sınıf sayısal öğrencisiyim. 1.dönem bitti ve tatil geldi. Bu dönemki ortalamam
  94.12 . Çevremdeki insanlar benim gereğinden fazla calistigimi söylüyorlar. Ama yinede
  bu çalışmaların bana yetmedigini ve yeterli olmadığını düşünüyorum. Yanı bir turlu dengeyi kuramadım. 9.sınıfta yüksek diploma notuna sahip olabilmek için kendimi fazla sıkmadan çalıştım ve yıl sonum 82.83. 10.sınıfta daha fazla üstüne düşerek disiplinli günlük çalıştım. Yıl sonu puanım 89.38. Şimdi hocam benim geçen senelerden aşırı derecede eksiğim yok.ama yinede biraz var diyelim(özellikle matematik ve fizikten). 11.sınıf başlamadan önce yazın 9 ve 10 un sayısal derslerini tamamına yakınini tekrar ettim. Bugünden yaklaşık 2-3 hafta önce YGS matematiğe başladım ve birkaç konu bitirdim. YGS türkçeden sözcükte ve cümlede anlamı bitirdim. Tabiki de bunlara devam edeceğim. Peki sizce YGS fizik kimya ve biyoloji için çok mu geç kaldım.? dusundukce içinden cikamiyorum. Bir de YGS biyolojiden önce 1 ay kadar falan 9.ve 10. sınıf biyolojisini tekrar etmeyi dusunuyorum. Bunun bir yararı olurmu? Biyolojiye çok ağırlık veriyorum çünkü hedefim TIP. Bundan sonra nasil bir yol izlemeliyim.? Merak ettiklerim bunlar.
  Yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler…

 278. merhaba ben 11. sınıf MF öğrencisiyim 15 tatil geldi ben bu tatilde ygs ye çalışmak istiyorum ama 11. sınıf dersleride var tıp çok istiyorum ama düznli bir plan nasıl olacağını bilmiyorum va zaman çok az ilk 1 hafta 11. sınıfa çalışşam 2. hafta ygs çok az olur ne yapmalıyım gerçekten çok gerginim…

 279. Merhaba hocam ben 11.sınıftayım tm okuyorum ama kafam çok karışık bu yüzden size bazı sorularımı danışmak istedim.15 tatil geldi ve ben üniversiteye yani ilk olarak ygs’ye nasıl hazırlancağım konusunda ne yapacağımı tam olarak bilmiyorum.Aslında ben ygs konu anlatımlı kitaptan mesela coğrafyadan başlayıp konu konu gidip her konu bittiğin de test çözeyim diyorum ama o da çok uzun olur bir ders bile çok zor biter ya da ygs denemesi alıp ordan test çözeyim yanlışlarıma çalışayım sadece diyordum ama bu ikisinden biri uygun mu degilse muhakkak sizden bana uygun bir program ve çalışma istiyorum hocam.Bir de ygs normalde ne zaman başlanıp ne zaman bitmeli?hocam bu sırada lys için de ygs’le ilgili sorular sorduğum gibi lys için de böyle bilgiler istiyorum?ygs ye başlamada gec kalmamışımdır umarım.Nerden başlayım nasıl yapayım ve ne zaman başlayım?Artık sınav heyecanı sarmaya başladı beni.Pdr okumak istiyorum ve bunun içinde herşeyi araştırdım.Ama ygs’ye ve lys’ye nasıl hazırlanacağımı bilemeyince ne kadar araştırırsan araştır işe yaramaz.Örneğin pdr bölümü için lys de edebiyat ve coğrafya önemli…hocam gerçekten yardımcı olursanız çok sevinirim çünkü hedefim var ama kafam karışık ne yapacağımı bilemiyorum?Bir de sözel ve sayısal derslere nasıl bir çalışma yöntemi önerirsiniz ?ben sözel derslerde okuyup anladığımı not alıyorum ve not aldığımı ezberliyorum ama çok zor oluyor siz ne önerirsiniz yukarı da sorduğum gibi?bu sırada 2.dönem dershaneye gitmem gerekiyor mu?okul kurslarına yazıldım faydası olur diye düşünüyorum.hocam pdr ve psikoloji bölümü arasında çok kalmıştım ama pdryi kendime daha uygun gördüm.İş olanakları ve atanma açısından pdr mi daha avantajlı psikoloji mi?Yardımcı olursanız çok sevinirim.Teşekkürler…

 280. Hocam ilk yazımda yazmayı unutmuşum.Ben ygs matematiğe başladım 4.konuya geçtim ama diğer derslere de başlamam lazım ama nasıl zaten ilk yazım da sormuştum sadece bunu ek bilgi olarak size söyledim.2.dönem de devam ettirirsem ygs çalışmalarını 11.sınıfla beraber yürür mü ikisi birarada yani? 11.sınıfa vaktim kalır mı ben yaza kadar ygs yi bitirip lysye gecmek istiyorum siz ders program çizelgesi hazırlayabilir misiniz ygs ve lys için ? Bir de ygs ve lys için önerileriniz ve çalışma yöntemleri(okul sınavları ve ygs ve lysye hazırlanırken) hocam bu son sorum ben ilk yazım da da yazmıştım zaten sadece test çözdem şimdilik ygs bitene kadar konu tekrarı yapmasam yanlışlarım olduğunda sadece onları tekrar etsem olur mu?hocam bu sırada çok soru sordum kusura bakmayın ve binlerce kez aynı şeyleri bir daha sordum ama çok kafam karışık dediğim gibi fikirlerinizi büyük bir zevkle bekliyorum.teşekkürler…

 281. Merhaba hocam 11.sinif mf öğrencisiyim 9.ve 10sinif kötüydü 1.donem bitti şuan ygs iyi gidiyor hedefim Cerrahpaşa Tıp sizce tarih ve coğrafyaya yaz tatilindemi calismam gerekiyor yoksa simdimi baslamam gerekiyor sayisalda eksiklerim var

 282. Merhaba ben meslek lisesi öğrencisiyim ve 10.cu sınıfım bilişim bölümü okuyorum bu bölümde ileri gitmek istiyorum ama etrafımda bu bölüm ile pek bilgisi olan yok ygs yede çalışmak istiyorum fakat zor kısıtlı görüyoruz dersleri bana da yardımcı olursanız sevinirim matematiği çok seviyorum ortalamam 100 ama meslek lisesi sonuçta bir anadoluya göre seviyem aynı değil 100 olsa bile bana da yardımcı olur musunuz

 283. Öncelikle sayfanız çok güzel olmuş tebrik ederim ben 11.sınıf sayısal öğrencisiyim ortalamam 94 geldi bu dönem 11.sınıf derslerim iyi şimdilik bir sorun yok ancak ygs Hakkı’nda bilgim sıfır yurt dışında okuyordum ve ordaki yös(yabancı uyruklu öğrenci sınavı)ma girecektim bunun için hazırlamıştım kendimi ve bu yüzden 9. Ve 10.sınıf ders bilgim hiç yok 11.sınıf başladı başlayalı ygs ye ya da lys ye çalışmadım gerçi ygs matematikte çoğu konunun konu anlatımlarına çalıştım sorularını çözmek kaldı ve bazen de paragraf çözüyorum kendime program yapmakta zorlamıyorum programsız çalışmak da pek yararlı olmuyor dersin başına oturayım diyorum telefona mesaj gelse kitabı kapatıp koyuyorum bana bir çalışma programı hazırlamakta yardımcı olur musunuz ya da günde kaç saat hangi derslere çalışmam konusunda hedefim henüz belli değil ya tıp ya hukuk istiyorum ikisi birbirinden çok alakasız biliyorum ygs konularını hallettikten sonra hangi derslerim daha iyiyse ona göre hedefimi belirleyip lys de o derslere ağırlık vermeyi düşünüyorum yardımcı olursanız çok sevinirim çünkü gerçekten ygs bilgim sıfır ama lys de yüksek puan alacağımı düşünüyorum birde Türkiye’de okumadığım İçin okul puanları ile ilgili pek bilgim yok arkadaşlar ortalamaların böyle devam ederse okul 60 puan yerleştirme için puan verir diyorlar gerçekten öyle bişey var mı bilgilendirirseniz Mutlu olurum hocam ya da arkadaşlar siz (bu arada özel ders almıyorum ya da dersaneye gitmiyorum) şimdiden teşekkürler

 284. Merhaba 🙂 Ben 11. sınıf sayısal öğrencisiyim. Şuan devam ettiğim liseye girmek için gerçekten uğraştım ve başardım ama gelecek yıl değiştirmek zorunda kalacağım. Eğitiminden memnun değilim. 9. ve 10. sınıflarda fazla çalışmadım ama artık YGS’ye hazırlanmaya başlamam gerektiğinin farkındayım. Tıp istiyorum, biyolojide çok büyük sıkıntılar yaşamıyorum ama fizikte özellikle geçmiş yıllardan çok eksiğim var. Bir yandan da YGS matematik çalışmam gerekiyor. Karekök yayınlarının MPS kitaplarını aldım YGS için 2 kitabı var birkaç konu bitirdim ama devam edemedim. Sömestr bitmek üzere, temel liselerin sınavlarına hazırlandığım için YGS çalışamıyorum. Ama gelecek yıl özellikle matematik konusunda rahat olmak istiyorum, sizce 11. sınıfın 2. dönemi YGS matematiğini bitirmek için yeterli bir süre mi? Yardımcı olursanız çok mutlu olurum. Şimdiden teşekkür ederim 🙂

 285. Merhaba iyi akşamlar öncelikle bu konuda çok acemiyim şimdi ben psikoloji bölümü istiyorum ve tm 3 ile almakta ve tm – 3 bölümünde
  TM-3’te;
  –YGS–
  TürkçeTemel MatematikSosyal
  Fen
  –LYS– MatematikTürk Dili ve Edebiyati
  Coğrafya

  Bu dersleri göstermekte peki tarih biyoloji vs dersleri çözmicekmiyim yani çalışmıcakmıyım sadece tm ye ait olan tüm konularımı bitirmeliyim peki psikoloji olmazsa bu derslerle çalıştığım tm 3 ile başka üniversitelere giremezsem bilgi verirsenizz çok sevinirim acemiyimde iyi geceler

 286. Merhaba değerli hocam. Ben 11. sınıf mf öğrencisiyim. 9 ve 10. Sınıf derslerim çok iyiydi. Ama defterden çalışıp dersleri dinleyen bir öğrenci idim. Soru hiç cozmezdim. 11. sınıfta bölüm seçince ve dersler zorlaşınca birazda YGS stresi benim çalışma performansımı düşürdü. Birinci dönemi 88 karne ortalamasıyla bitirdim. Özelikle fen derslerim düşük. 15 tatil de sona erdi. Ben hala oturup ders çalışmadım hocam. Şimdi akıllandım çalışayım dedim bu seferde YGS mi 11. Sınıfın ilk dönem derslerine mi çalışacağımı şaşırıp derse kendimi veremiyor stres yapıyor sonrada çalışmayı bırakıyorum. Çok mu geç kaldım hocam. Agliycam nerdeyse 15 tatilde hiç yoktan 11. Sınıf eksiklerini kapatsaydım ama kapatamadim aksine öğrendiklerini de unuttum. Okul açılınca bn ne yapıcam 2 gün kaldi. YGS lys de yaklaştı. Bide 11 inci sınıf var tabii. Bir yol gösterecek kişiye ihtiyacım var . Allah rızası için yardım edin lütfen.

 287. 11.sınf öğrencisiyim ticaret meslek lisesinde okuyorum 9.sınıf ortalamam 70,60
  10. sınıf ortalamam 70,6 11. sınıf ortalamam 70,86 (1.Dönem) çalışma programım nasıl olmalı yardımcı olabilir misin ?

 288. Merhaba 11. Sınıf TM öğrencisiyim iç mimarlık bölümü istiyorum.Nasıl çalışmam gerektiğini bilmiyorum.Yazda dahil ygs yi bitirmek istiyorum.Matematigim çok iyi degil.Hem okul dersleri hem de Ygs çalışmak zor geliyor kendime bi program yapamadım.Yardım ederseniz çok sevinirim.İyi günler..

 289. Benim bu konu hakkındaki tek sorum şu; 9. Ve 10. Sınıfta fazla çalışmadım 11. Sınıfta sanki ygs ve lys ye girecek öğrenci disipliniyle çalışmaya gayret ettim yazında ara vermeden çalışacağım ama ara sınıf kitabı mı almam gerekli yoksa direk ygs lys için mi herkes ygs lys diyor ama ben 11. Sınıf konu anlatım kitabında mantığı bitirdiğimde bütün ygs sorularını çözdüm bu ygs konu anlatım kitabında böyle olur mu ? Sonuç olarak ara sınıf konu veya soru kitabı mı yoksa ygs lys konu veya soru kitabı mı?

 290. Oncelikle merhaba hocam.
  Ben 10.Sinif ogrencisiyim,

 291. Oncelikle merhaba hocam.
  Ben 10.Sinif ogrencisiyim,Bolum secimi yapicagim.Hocam benim matematik temelim yok,Fizik ve kimya ne cok iyi ne cok kotu.Biyolojim iyi.Turkce,edebiyat,Tarih,Cografya derslerim iyi. Hocam ben hangi bolumu secmeliyim? Neden Secmeliyim? Ygd ve Lysye nasil hazirlanmaliyim.İstedigim Meslekler Avukat,Doktor,Tarih /Edebiyat ogretmenliyi

 292. Mehhaba ben 11.sınıf tm öğrencisiyim muhasebe bölümünü istiyorum matamatiğim fen a değil matematik ve fen den bu bölüme. Gitmek için ne kadar net ve günde kaç soru çoru çözmem gerekiyor ygs ye 2 dönem çalışmaya başladım 100 soru ile başladım gittkçe de arttırıyorum nasıl bil yol izlemeliyim hocam yardımcı olursanız sevinirim ha bu arada yaz tatilinde hangi konuları bitirerek dersleri halletmiş olurum teşekkür ederim iyi günler 😉

 293. Merhaba ben 11.sinifim sağlık bölümlerinden birini istiyorum ilk önce neye calismaliyim YGS için şimdi hangi derslere baslayayim hazin hangi derslere calisayim

 294. Sayısal bölümünü okuyorum matematigim fene gore daha iyi fen derslerin kotu fenden baslarsam seneye mata calissam seneye feni unuturmuyum

 295. Merhaba ben 10.sınıf öğrencisiyim ama artik 10 demiyelim ona dimi 🙂 MF sectim matematik fizik derslerim cok iyi bu arada anadolu lisesinde okuyorum . Tıp istiyorum ama ben test cozmeden gectim siniflari hep takdir aldim derecem vardi matematikten ama korkmaya simidedn basladm test skntm var yazililarim guzel ama test olunca sıkıntı oluyo ve sınav kaygm var sinav esnasnda kriz felan gecryorum bunlari neden anlattm bende bilmuyorum 🙂 her neyse benm skntm test cozememe sozel dersleride sevmedigim icon calisma istegi gelmiyo hicc napmam lazim ??

 296. Ben 11.sınıf öğrencisiyim mühendislik YGS ve LYS ye nasıl hazırlanırım

 297. iyi günler ben 11 sınıf ögrencisiyim ve bir türlü derslere adapta olamıyorum,çünkü okul dersleriyle ygs konuları birleşince hem çalışmak istiyor hem de istemiyorum.şimdi sizce okul derslerine mi yoksa ygs konularına mı çalışmaşıyım .bır de ben TM ögrencisiyim edebiyat ögretmeni nasıl olabilirim. sorularımı cevaplarsanız sevinirim.

 298. Merhaba 🙂 11. Sınıf dil öğrencisiyim Hacettepe ingilizce öğretmenliğini istiyorum sayısal dersleri görmüyoruz malesef bu eksiğimi nasıl giderebilirim bir de tarih konularında eksiklerim öğretmenden kaynaklı çok sıkıcı anlatıyor dersi çalışasım gelmiyor çok stres yapıyorum ygs çalışmaya henüz başlamadım ne yapacağımı bilmiyorum yardımcı olabilir misiniz ?

 299. Merhaba ☺ ben antalyada 404 puan alarak girdiğim anadolu öğretmen lisesinde okuyorum 11.sınıfım sayısal öğrencisiyim tıp sağlık alanında bir meslek istiyorum şu ana kadar karne ortalamam 85 falan her zaman yazılı notlarımı yüksek tutmaya çalışan bir öğrenciyim 12.sınıf konusunda endişelerim var
  Ben daha çok konu çalıştım şu ana kadar açıkcası konuyu halledip de test çözmeye çok fırsatım olmadıve lise hayatımda daha 5_6 kere deneme sınavına girdim bundan dolayı ygs ve lys de çok sıkıntı çeker miyim eksiğimi nasıl kapatabilirim ?
  Ders olarak biyolojim iyi diğer sayısal dersllerim kötü değil ama çok da iyi diyeemem (derslerim okula göre iyi iyi ama ben kendimi eksik hissediyorum) fizikte zorlanıyorum temelimde çok iyi değil birde matematikde temelim çok iyi değil 11.sınıf derslerimi halletmeye çalışıyorum ygs çalışmaya vaktim olmuyor ygsye nasıl çalışmalıyım ne zaman başlamalıyım yazın sadece ygs mi çalışmalıyım ders olarak çalışmaya hangi sıradan başlayabilirim yardımcı olur musunuz çok kaygılarım var sürekli ben bu eksikleri nasil kapatıcam bu sınav konularını nasıl bitircem diye düşünerek strese giriyorum ve bu benim ders çalışmamıda olumsuz etkiliyor kısmen daha iyi nasıl motive olabilirim?
  Ders çalışırken kafam dağılıyor
  Birde son olarak bizde müfredat değişerek gidiyor 2017 ygs lys konularını açıklar mısınız
  Yazın nasıl bir ders çalışma programı yapmalıyım lütfen yardımcı olur musunuz.
  ??

 300. Ben daha ygs ye çalışmaya baslamadım mayısa kadar da calısmayı dusunuyorum bana bir program onerir misiniz mayıstan lys ye kadar olan süreçte

 301. Ben 11. Sınıf öğrencisiyim şuan 2. Donem ve 1. Yazılı sınavların başlamasına 3 hafta gibi bi zaman kaldı
  1. Donem puan ortalamam 60 küsür dü
  Ve arkadaş çevresi ailevi sorunlar vb nedenler le 2. Donem hiç ders dinlemedim matematik ve fizikten çok eksiğim var baya çok kimya ve biyolojiyi
  Yapabiliyorum az çok

  Ve kendime olan güvenim i yavaş yavaş. Kaybetmeye başladım üniversite sınav kaygısı hat safada

  Şu sıralar çalışmam gerektiğinin farkındayım ama ders notlarımı nasıl duzeltebilirim ?

  Ve 2. Sorum da YGS ye ne kadar çalışmam gerek yani derslerinde gerideyim ve YGS de çalışmam gerekirse ikisini bir arada götürebilir miy im ? Bunu yapmak için günde kaç saat çalışmam gerekli

  Yardımcı olursanız çok sevinirim kafam baya karışık

  • ygs değil lys çalış bende senin yaşında senin durumunda biriyim bizim müfredat değiştiği için lys konuları daha ağır ygs de matematik çalış ben öyle yapmayı planlıyorum

 302. merhaba
  11.sınıftayım ve meslek lisesinde okuyorum temelim yok ama ygs ye çalışmak istiyorum ama bi türlü başaramıyorum kendime güvenim yok 🙁 ne yapacağımı bilmiyorum çok stresliyim gerginim lütfen bana da yardım edin 🙁

 303. merhaba

  11.sınıfa gidiyorum. meslek lisesindeyim bilgisayar teknolojileri bölümünde okuyorum ve meslek derslerini diğer derslerden daha çok görürüyorum matematik hafta da iki ders görüyoruz ya. meslek derslerinden okuldan diğer derslerden çok sıkıldım ama şimdi üstümde öyle bir stres var ki gün geçtikce ygsye daha çok yaklaşıyorum ve temelim yok çalışmak istiyorum yapamıyorum masanın başına geçiyorum sıkılıyorum öz güvenim yok kendi kendime sen mi yapacaksın diyorum temelim olamadıgı için nasıl çalışacam hiç bilmiyorum bana yardım edin lütfen 🙁 🙁

 304. Belki iki yıllık tercih edersin

 305. mehraba YGS hazırladığım zaman ilk önce hangi dersten başlıyayım bil öneriniz varsa lütfe yanıtlıyabilirmisin teşekürler….

 306. hangi derste zorlanıyorsan ondan başla. sen eşek gibi çalışmaya başladın mı???

 307. merhaba.mesela ilk önce konu anlatım çalışıp bütün konuları bitirip sonra test çözmeye başlasak nasıl olur?

  • olmaz çünkü konuları çalıştıktan sonra soru çözmeye başladığınızda konuları unutmuş olursunuz o nedenle tavsiye etmiyorum

 308. yorumumu burdan cevaplaya bilirmisin rica etsem.

 309. lütfen çok acil ama 🙁

 310. ordamısınız hocam…

 311. neden sema hanımın sorularına cevap vermiyorsunuz.

 312. hocam 11. sınıf öğrencisiyim şimdiye kadar kafamı bir türlü YGS lys te veremedim ne yapmalıyım

 313. Hocam selamun aleykum:) bu yaptığınız çalışma için Allah sizden razı olsun. Hocam ben 11.sinif sayısal öğrencisiyim ,yaza kadar ygs çalışamadim (az buçuk çalıştıklarımi unutmusumdur da zaten) dersler çok yoğundu hocam fakat sayisalim(özellikle fzik ve matematik) çok iyi …temel matematik de oturmus durumda… fakat sozel derslere ilgim sıfır..test alışkanlığın olmamasına rağmen fizik matematik kimya hemen kavrayabiliyorum ..sozel derslere de bir günlük calismammla çok şeyler kapabiliyorum(ama hemen unutuyorum tabi:)) hocam Rica edersem bana uygun bir ders programı hazırlayabilir misiniz (uygun bir program için eksik bilgi verdiysem lütfenssöyleyin hocam çünkü sağlam bir ders programı istiyorum gerçekten..hocam yoğun gibi gozukuyirsnuz Allah kolaylik ve sağlık versin..

 314. Hocam merhaba. Ben 11. Sinif sayisal anadolu ogrencisiyim. Oncelikle cok basarili bi ogrenci olmadim lisede. Ortalamalarim ise 9. Sinif 65 10. Sinif 76 11. Sinif 76. Ve ben ygs lyseden cok korkuyorum basarili olamiycam diye. Daha onumuzde uc ay tatili var orda da 2 hafta tatil yaptıktan sonra calismaya baslayacagim sizce gec kalmis miyim ve basarabilir miyim yani iyi bi yere gelebilirmiyim ilk 80 binin icine girebilir miyim.

 315. Öncelikle önerileriniz için çok teşekkürler. Ben 11. sınıf TM öğrencisiyim 9. ve 10. sınıfa dair hiçbir şey hatırlamıyorum. Okul kapanmak üzere ve ben YGS ye hiçbir şekilde başlamadım. Ayrıca bi hedef de belirlemedim gerçekten aklımda hiçbir şey yok okuyorum bölümleri araştırıyorum ama hala bi fikrim yok. Bunun için tavsiyenize ihtiyacım var. Bide önereceğiniz kaynaklar varmı ? Zaten bu kitabı kesinlikle alacağım matematiğim gerçekten berbat. Yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler şimdiden.

 316. Merhaba ben 11.sinifa gectim mf ogrencisiyim ve bu yaz tatilinde calismam gerekiyor ama nasil calisacagimi ne yapacagimi bilmiyorum yardimci olabilir misiniz ?
  bulundugum sehirde 2.sirada bulunan bir anadolu lisesinde okuyorum . 9 ve 10 da ortalamam 87
  simdiden tesekkurler

 317. Hocam YGS üzerinden tercih yapıp FTR veya Odyoloji okumak istiyorum 11. Sınıfı bitirdim nasıl hazırlanmalıyım sizce ?

 318. Merhaba ben meslek liseliyim matematik dersi görmedim ve ygs ye nasıl hazırlanmam gerek yardımcı olurmusunuz.

 319. Hocam ben 10. sınıfı yeni bitirdim yazında ygs ye hazırlanmak istiyorum önce 9 ve 10 konularını bitirip temelimi oluşturayım yoksa ygs ye direk çalışayımmı

 320. Merhaba ben anadolu öğrencisiyim bu sene 11.sınıfa geçtim ve alan olarak MF bölümünü seçtim oldukça zor bir alan ve ben üniversite sınavlarına nasıl çalışacağımı bilemiyorum ne yapmam gerekiyor bana önerileriniz falan olursa çok mutlu olurum ve 11.sınıf zor mu yani dersleri falan çok zor mu?

 321. Merhaba benim Temel’im iyi değil hangi derslerden hangi kaynaklarla çalışmalıyım iyi öğreneceğim bi kaynak önerirmisiniz

 322. ben 11. sınıfa gectim 9 ve 10. sınıf bomboş gecti hic dres calışmadım özelikle matematik hakkında hiç bilgim yok bölumum saglık ama mimarlik okumak istiyorum ne yapmalıyım
  tesekurler 🙂

 323. Merhaba ben 11. Sınıfa geçtim meslek lisesi öğrencisiyim bölümüm mobilya iç mekan tasarımı. Üniversitede de iç mimarlık okumak istiyorum ve sayısalımın çok iyi olması lazım. Ama benim sayısalım ilkokulda kaldı sözelim süperdir yani sayısalda not almam imkansız bu saatten sonra hiçbirşekilde yapamam malesef. Ama bölümüde çok istiyorum nasıl çalışabilirim ? Nasıl geçebilirim? Dönem ortalamalarımda lisede 59-60 cevaplarsanız çokk sevirinirim 🙂

 324. 11. Sınıf bitti. Sağlık meslek lisesi hemşirelik bölümü okuyorum. KPSS mi yoksa YGS mi çalışmam lazım bilmiyorum. Bir yerden başlamam lazım lütfen bi yol gösterir mısınız
  Peki YGS ye nerden nasıl çalışmalıyım YGS2 lazım olucak bana beni aydınlatır mısınız

 325. Hocam selamlar.Öncelikle 11.sınıfa geçtim.9 ve 10. Sınıfı pek parlak bir öğrenci değildim.11 e geçmekle birlikte artık sınava başlamak istiyorum.Öncelikle bu yazı nasıl değerlendirneliyim.Ve 11. Sınıfta dersleri sıkı tutmam gerekiyor galiba bununla birlikte ygs yi nasıl beraber yürütebilirim? .ve ayrıca hocam fizik temelim yok gibi bunu nasıl aşabilirim. —-Sayısal öğrencisiyim ve tıp hedefliyorum hocam.

 326. merhaba hocam ben 11. sınıfa gectım .fizyoterapi ve rahabilitasyon bölümü istiyorum ygs’ye nasıl çalışmalıyım ve hangı dersten kaç net yapmalıyım

 327. Kolay gelsin , kısa kesicem sadece bisey sormak istiyorum ygs puani ile girmek istedigim bi bolum var. O bolum matematik ve fen istiyor. Ygs den nasil 450 alirim sadece bunu soruyorum . calismaya baslamadim saglam bir calisma programi ve plan gerekli. Tesekkurler…

 328. ben 11. sınıf öğrencisiyim sayısaldayım matım iyi deil hangi kaynaktan ve nasıl çalışmalıyım lütfen yardım durumum çok kötü pleaseeeee

 329. Merhaba
  Şimdi bn 11. Sinifa geçtim ve ben sayisal bolumunu şeçtim ama ygs de daha eşit agirlik cozmeyi dusunuyorum kendi bolumumdeki fiziğe elemeyi duşunmuyorum ve bana dediler ki eğer kendi bolumunden çozmezsen diger bolumlerden cozsen ve diger bolumun puani kendi bolumunun puanindan fazla ise sen lys ye giremezsin ee bn ne yapayim yardim edin

 330. Merhaba hocam ben 10.sınıfı yeni bittirdim ve 2 ay kaldı yaz tatili bittimesine şimde ben nerden başlamalıyım YGS ye

 331. Hocam sizden bir tafsiye bekliyorum

 332. Merhaba hocam ben 11. Sınıftatilinde malum yaz tatlindeyiz şimdi bugüne kadar düzenli değil ama ara ara çalıştım fakat şimdi tatil bitmek üzere ve ben hala tam anlamıyla bir konuyu bitiremedm nasıl çalışacağımı bilmiyorum açıkçası ama çalışmak istiyorum bana yazın kalan döneminde ve okul başlangıcında nasıl calışabilecegim hakkında fikir verebilirsenız çok iyi olur

 333. ben şimdi 11. sınıfa geçtim sayısal seçtim ama şimdi beni sayısal zorluyacak gibi görünüyo ben şimdi eşit ağırlığa geçsem ve ygs ‘de ve lys ‘de sayısal mesleklerden birini seçe bilirmiyim öyle bi şansım olurmu

 334. Merhabalar

  Ben anadolu lisesinde okuyorum.
  11.sinifa gectim.
  9 ve 10 un cok verimli gectigini dusunmuyorum.
  10. Sinif bitmeden yaz tatilinde ygs matematigi bitirmeyi planliyordum ama neredeyse yaz tatilinin yarisi bitti ve ben hala planli calimaya baalayamadim mufredat degisti kendi seviyeme uygun kitap alamadim universiteye giden arkadaslarimdan kitap almayi dusunuyorum.
  Ben dis hekimligi istiyorum
  Liseye ilk gectigimde insaat muhendisligiydi fakat 9 da matematik zor gelince hukuga kadar dusundum son kararim dis hekimligi 2 yil sonra hangi meslek yuksek maasli olur hangisinde mutlu olup daha cok para kazanirim degisir
  Sayisal sectim ve calismaya simdiden baslamam gerektigini dusunuyorum yaz tatilini ygs bakimindan degerlendirmem gerek lutfen en yakin zamanda yardim edin

 335. Merhaba ben 11. Sınifa geçtim sayisal öğrencisiyim 9. Ve 10. Sınıfta ortalamalarım 84 – 86 arası tıp istiyorum.ygs ye hangi dersten hangi konudan günde kaç saat çalışarak başlamalıyım bu yaz tatilini iyi değerlendirmem gerek

 336. Hocam merhaba ben 11.sınıfa geçtim ve okulda sözel sınıfı açmadıkları için tm seçmek zorunda kaldım okuyacağım bölüm radyo televizyon ve sınavda sözel seçeceğim ama bana 11. Ve 12. Sınıfta bazı sözel dersler yerine matematik verecekleri için benim için baya zor olacak 9 ve 10 da ders not ortalamam 70-80 arasında nasıl bir çalışma programı izlemeliyim lütfen yardımcı olun