Aperitif Matematik

Matematiği sen de öğrenebilirsin

Çocuğuma Matematik özel ders aldırmalı mıyım?

| 0 comments

Çocuğumun Matematik Özel derse ihtiyacı var mı?

Çocuğumun matematik özel derse ihtiyacı var mı? Çocuğuma matematik dersinden özel ders aldırmalı mıyım? Sorusuna cevap arıyorsanız bu yazı tam size göre.
Matematik özel ders aldırmak maddi anlamda bir külfet getirir bu doğrudur. Ancak bu matematik özel dersin çocuğa katkılarını düşündüğünüzde uzun vadeli olarak siz kazançlı çıkacaksınız. Veliler çocuklarına matematik özel ders aldırmaya karar vermeden önce çeşitli aşamalardan geçiyor.

1.Aşama

Çocuğunuzun matematikte zorlandığını  anlama aşaması. (Durum tespiti aşaması)

Bu aşamada okulda matematik notları düşer, genelde matematik öğretmeni öğrencinin matematikte zorlandığını size haber verir. Bu aşamada siz Veli olarak durumu fark ediyorsunuz ve bu durum sizin canınızı sıkmaya başlıyor. Aynı zamanda üzülüyor ve belki de çocuğunuza kızıyorsunuz. İğneleyici konuşmalar yapıyorsunuz. Aile içinde bu şekilde olayı çözmeye çalışıyorsunuz. Bunların çözüm getirmediğini gördüğünüzde bir diğer aşamaya somut adımların atıldığı evreye geçiyorsunuz.

2.Aşama

Çocuğunuzun okulundaki öğretmenle konuşma aşaması (Yardım isteme aşaması)

Bu aşamada tehlikenin artık farkındasınız. Çocuğunuzun matematik notu giderek kötüleşiyor, dersi sevmediğini, yapamadığını açıkça söylüyor. Siz de gidip okuldaki öğretmeniyle konuşuyorsunuz. Eğer dikkatli konuşmazsanız öğretmeniyle tartışarsak eve geri dönüyorsunuz.

3. Aşama

Dershaneye gönderme aşaması

Bu aşamada artık okuldan umudunuzu kestiniz. Dershaneye gönderdiniz. Dershaneye çok büyük umutlar bağladınız. Belki de gözünüzde çok büyüttünüz dershaneyi.  sorunlarınız çözüldüyse ne ala. Eğer öğrencinizin seviyesi düşükse toplu sınıf derslerinden verim elde etme ihtimaliniz bence düşük. Hala sonuç alamadıysanız artık başka çözümler düşünme zamanı gelmiş demektir.

4. Aşama

Özel ders aldırma aşaması

Bu aşamada profesyonel destek almaya karar verdiniz. Çünkü sizin çocuğunuz sınıf ortamında konuları anlamakta zorlanıyor. Bire bir eğitim alması gerekiyor.

Bu aşamalar benim tahmin ettiğim aşamalar sizinki bundan farklı olabilir. Benim, bir özel ders öğretmeni olarak sizlere tavsiyem şudur ki birinci aşamadan sonra eğer matematik bilginiz varsa direk kendiniz yardımcı olunuz ya da eğer imkanınız varsa profesyonel destek matematik özel ders alınız.

5. Aşama

Matematik özel ders alırken dikkat etmeniz gerekenler…

 

Bir Cevap Yazın

Required fields are marked *.