Aperitif Matematik

Matematiği sen de öğrenebilirsin

Matematiği nasıl öğrendim? Başarı Öyküleri

Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesini mezunken Nasıl Kazandım?

Hukuk Fakültesini nasıl kazandım?

Değerli öğrencim Anıl Altındağ’a aşağıdaki yazısı için çok teşekkür eder, Hukuk Fakültesinde ve hayatında başarılar dilerim. Yazıyı özellikle hukuk kazanmak isteyenler için istedim.

Bu yazıyı değerli hocam İbrahim Ataş’ın ricası üzerine yazıyorum
herkese merhabalar :).
Öncelikle mezunken yani ikinci senemde kazandığımı belirtmek istiyorum. İlk sene kazanamayışımın en büyük sebebini hedefsizliğime bağlıyorum tabi başka sebepler bazı insanlara göre de ‘bahaneler’ var :). Şimdi size diğer sebeplerden bahsedeceğim birçok ögrencinin kabusu olan matematik benim için de öyleydi ve birçok ögrenci gibi benim de lisede metematik ögretmenim hem beni dersten soğutmuş hem de matematiği bana öğretmemişti dikkat ederseniz öğretememişti demiyorum. Temelin olmaması bi engeldi fakat bunun geçilemeyek bi engel olmayışını bir sonraki senede ögrendim oraya da birazdan değineceğim 🙂 ve düzenli çalışmayışım.. (tüm derslere) bu bende bi alışkanlıktı: bugünün işini yarına bırakma alışkanlığı. Sonra çalışırım daha sınava çok var daha çalışırım diye diye konuların birikmesi ve kitabı açtıgımda ben nereye çalışcam deyip gözümde dağların oluşması beni kopartan bir başka nedendi. Bunların yanında kişisel sorunlar, hala okul diye bi derdin olması beni uzaklaştıran diğer nedenlerdi. Her gün 6    7 saatimi okulda kaybetmem bunun sonucunda yorgun bir halde dershaneye gidip dershane derslerine girmem ve bunların sonunda saatin akşam 8 e dayanması ve her günümün dünümün aynısı olması beni sadece derslerden değil hayattan da soğutmaya yetiyordu. Günler haftaları haftalar ayları kovalarken ben sadece türkçe ve tarih çalışarak vicdanımı biraz olsun rahatlatıyordum.

En sonunda geldi ygs ve sıralamam 157 bindi. Ygsden sonra çalışmayı tamamen bıraktım tabiri caizse Allah’a emanet sınava girdim. O kadar bunalmıştım ki stresten, insanlarım beklentili bakışları ve sorularından artık neresi gelirse gidecegim havasına girmiştim. Sınav sonucu okul puanımında 40 puan gelmesi sonucuyla geri atarak tm1 2 3 sırasıyla 158 136 ve 124 bin gelmişti. Evet nere gelirse gidecegim demistim ama tercih kağıdını elime aldığım zaman işin ciddiyetini anladım.. Artık lisede bitmişti ve ben artık işsiz, tercih yaparsam da yeniden okuyacak (ama ne okuyacak??) Biriydim. O an gördüm ki kimseden fayda yok. O an gördüm ki kendi halimi düşünen, gelecek kaygısını hisseden benim. O an anladımki artık yalnızım ve bu iş çok ciddi. Geleceğim ellerimdeydi kimisi yaz bi yere git kimisi bidaha hazırlan diyordu. Geleceğim hakkımda karar verme anı o andı ve kararımı verdim. Artık tecrübeliydim neler yapacağımı neler yapmayacağımı biliyordum.
Yaz tatilini geçen seneyi unutarak ve yeni bi sayfa açarak bitirdim. Bu yeni sayfaya azim, inanç ve heyecanla başladım. Evet artık düzenli çalışacaktım, temelim yok demeyecektim, ben yapamam demeyecektim. Evde ders çalışamadığımı fark edip her gün kütüphane yada dershane gibi çalışma ortamlarının olduğu yerlere gidip çalışmam önemli bi tespitti. Kendime ben yaparımı aşılamak için matematikte en kolay kitaptan başladım. Evet yanıma gelip şu kolay kitabın nesini çözüyosun şunu çözsen ne çözmesen ne diye lüzumsuz konuşan arkadaşımda oldu(aynı insan 4 ay sonra yanıma gelip bu kadar matematik netini nasıl yapıyosun dedi 🙂 ) kolay kitabı çözebiliyordum evet mantığını anlayabiliyordum ve yapamadıklarımı sürekli hocalarıma sorup teneffüslerde onları bırakmıyordum :). Ondan sonra orta derecede zorlukta olan bi kitaba geçtim ondan sonra zor bi kitaba.. (tabi konu konu ilerliyordu bu geçişler) emek veriyordum, çabalıyordum çalışma yöntemim buydu ve artık yapabiliyordum. Kimi konuya daha çok azim göstererek daha çok bunalarak daha çok masanın başında oturarak yapıyodum bunu. Düzenimi bozmadan hergün iki derse çalışıyordum ana dersim matematikti ve her gün matematigin yanına başka bi ders ekleyip onu çalısıyordum ve eksiklerimi, yanlışlarımı hocalara sorarak ögreniyordum. Onlar öğretmekten hoşlanıyordu bense artık öğrenmekten.
Geceleri başımı yastığa koyduğumda bugün görevimi yaptım bir şeyler daha öğrenerek hedefime bir adım daha yaklaştım diyerek eģer yapmamışsamda ertesi güne kendime kızarak ve işimi yapmam gerektiğini kendime aşılayarak başlıyordum. Zaman geçti ve ygsye girdim. 58 bin geldi sıralamam.Aslında 58 binden daha yüksek bir sıralama bekliyodum çalışmamın karşılığı olarak fakat bu da kötü bir sıralama değildi ve daha önümde mfciler vardı. Artık edebiyat ve mat2ye yüklenme zamanıydı. En başında mat1de olduğu gibi mat2den de bilgim yoktu. Hocalarımın yönlendirmesiyle konu konu karekök 0’ın fasiküllerini almıştım.(türev, integral, limit, fonksiyonlar hariç) O konulara çalışırsam zamanın yeterli olmayacağını ve edebiyat coğrafyada eksik olduğumu düşünerek hiç çalışmadım ve derslere de girmedim. Edebiyata ve coğrafyaya yazarak çalışıyor arkasından sorularını çözüyor ve konuları oturtuyorum. Havalar ısınıyor şeytan dürtüyordu :).. Ama kendimi bırakmadan ygsde yaptığım gibi en sonunda denemelere yüklenerek gerisini Allah’a bıraktım. Sonunda ise bölümüm olan hukukun olduğu tm3 te 13 bininci oldum ve okul puanının 6 bin geriletmesiyle 19 bine düştüm. Sonrası tercihler ve artık tatilin tadını çıkarma zamanıydı :).
BAŞARI TESADÜF DEĞİLDİR. İNANIN, KOVALAYIN, DÜZENLİ VE DİSİPLİNLİ ÇALIŞARAK GERİSİNİ ALLAH’A BIRAKIN 🙂
Sizin de böyle başarı hikayeniz varsa ve burada yayınlanmasını istiyorsanız
aperitifmatematik@gmail.com                 a yazın yayınlayalım.
Herkese başarılar dilerim

10 Comments

 1. Pingback: 11. Sınıfım YGS’ ye nasıl hazırlanmalıyım? | Aperitif Matematik

 2. Ben şuan 17 yaşında lise 3 öğrencisiyim yarın okulum açılıyor ve aynı hayat hikayesini yaşıyor gibiyim umarım bu satırlarımı unutmam. Hayalimdeki mesleği kazandığımda umarım bu yazımı hatırlarım Allah herkesin yardımcısı olsun.

 3. Rica etsem kolaydan zora matematik kitaplarını sıralar mısınız?

  • Merhabalar
   Yayında bu yıl çok değişikler oluyor o nedenle şunu söyleyebilirim. Antrenmanlarla matematik ve aperitif matematik en kolayı diğerlerini şu an sıralamak olanaksız.
   kOLAY GELSİN

 4. Okulun yabanc? dil program? dahilinde iki sene Japonca ogrendim. Ard?ndan lisede gormeye baslad?g?m Almanca derslerine devam ettim. Her iki dili ogrenirken de meslegini basar?yla icra eden, yetkin hocalardan ders alma imkan?m oldu.

 5. Lise ders notlarınızın ortlaması kaçtı hocam ?

  70-80 arası ortalamalar iyi midir ?

 6. hocam ben size şey demek istiyorum ya ben şuan 11. sınıfım anadolu lisesinden özel bi fen lisesine geçiş yaptım okulum çok güzel öğretmenlerimiz çok çabalıyor ama yeteri kadar çalışammıyorum yani en büyük sorunum oyalanmak masanın başına oturunce oyalanıyorum napmalıyım tavsiyelerinizi heycan ve merakla bekliyorum şimdidien teşekkürler 🙂

 7. 10 sınıf yazında ne yapmalıyım

  • gez toz eğlen 10. sınıfı tekrar et özellikle matematiği bu sayede ygs ye hazırlanmış olursun

Bir Cevap Yazın

Required fields are marked *.