Aperitif Matematik

Matematiği sen de öğrenebilirsin

Matematiğim sıfır, Kpss Matematik ten 10-15 net nasıl yaparım?

| 11 Comments

Matematiğim sıfır Kpss  Matematik ten 10-15 net nasıl yaparım? 
“Bana 10 net yeter” diyenler için güzel bir yazı.
Bugün özel bir konuya değineceğim. Kpss matematik neti 0-3 olan öğrencilerin kpss matematik netlerini 10-15 yapmak için nasıl bir strateji takip etmeleri gerekir? Ona değineceğim.  Aslına bakarsan iki tane strateji var: 1. Her konuya Eşit şekilde çalışmak 2. Bazı konular seçip onlara yüklenmek. Ben ikisini de anlatacağım ancak tavsiye ettiğim ikincisidir. Bunun nedenlerini hangi konulara çalışıp hangi konulara bakmanızın gerek olmadığını tecrübelerime dayanarak açıklamaya çalışacağım.

1. Strateji yi de demiştik ki her konuyaeşit şekilde çalışmak. Bu stratejide her konuya çalışırsınız bazı konularda zorlanırsınız ama yine çalışmaya devam edersiniz. Çünkü bazı konulara çalışmadığınızda kendinizi kötü hissedersiniz vicdanen kendinizi rahatsız hissedersiniz. Bunların hepsi normal. Çünkü kpss matematik temeliniz Sıfır ya da çok Zayıf olduğunuzu düşündüğümüzde bu olay sizi bayağı bir yorar. Kendinizi sınava hazırlık sürecinde hep kötü ve yetersiz hissedersin. Çünkü şu bir gerçek ki matematik te bazı konuları öğrenebilmek bir süreç gerektirir o nedenle bunu bilmek sizi rahatlatacaktır. Bazı konular bu şekilde olduğu için seni zorlar ve bu konularda bunun bilincinde olmazsan bu konular senin Can’ını sıkar ve hatta çalışmana ara vermek zorunda bile kalabilirsin. 

Şimdi gelelim 2. Strateji ye. Bazı konulara hiç çalışmadan  bazı konulara da yeteri kadar çalışman yeterli. Buna karar verebilmek için öncelikle hedefimizi tekrar edelim kpss matematik ten 10-15 net yapmak. Hedefimiz bu. Bana 10 net yetmez 15 ten fazla net çıkarmam lazım diyorsan bu yazı sana göre değil. Hedefimiz belli. Bu hedefe ulaşmak için bana 15 net lazım. Şimdi buna nasıl ulaşacağız
ona gelelim. Bu stratejiyi uygulayabilmek için  hangi konulardan kaç soru çıkıyor ve matematik konularının yeni başlayanlar için öğrenilme derecesi nedir onu bilmek lazım. Şimdi gelelim hangi konuları çıkaracağız, hangi konulara çalışmalıyım ona karar vermeye. Ben konulara bakarken şunu kıstas alıyorum öğrenci hangi konulara çalıştığında o konulardan çıkan soruları yapabilir ona bAkıyorum.
Kpss matematik te 30 soru çıkıyor. Bunlardan 3 tanesi geometri konularından çıkıyor. Geometri konularının kapsamı çok geniş olduğu için buradan net yapmak için harcanacak enerjiye değmez. O nedenle geometri Konularına hiç bakmana gerek yok bence. Istesen yaparsın ama harcadığın sarfettiğin emeğe 3 net için değmez. Belki de kpss ye hazırlanırken bir işte çalışıyorsun, zamanın az. O nedenle bizim stratejimiz en az çalışmayla optimum neti yapmak. Zaten bizim hedefimiz belli kpss matematik ten net yapmak 10-15 net yapmak.
Kontrolümüzü de yapalım 30-3=27 sorumuz kaldı. Bir diğer çalışmamıza gerek olmayan konu permütasyon, kombinasyon, Olasılık konusudur. Bu konu yeni başlayanların Çokça zorlandığı bir konudur ve bu konudan permütasyon kombinasyon Olasılık konusunun tamamından yalnızca 1 soru gelmektedir. Çalıştığınıza değmeyecektir. Ki çalışsan bile bu konudan gelen matematik sorusunu yapamama ihtimalin bence her zaman daha yüksek. Attığın taş ürküttüğün kurbağaya değmeyecektir o nedenle bu konuya da çalışmana gerek yok. Hesabımızı yapalım 27 sorumuz kalmıştı 1 tane daha çıkarınca 27-1=26 sorumuz kaldı. Taban aritmetiği konusundan bildiğim kadarıyla soru gelmemektedir. Ancak yine de kpss matematik te anlatılır. Bu konudan da soru gelmediği için buna da çalışmana gerek yok. Ama ben yine de bu konudan 1 soru çıkıyormuş gibi hesabıma devam ediyorum. 26-1=25 sorumuz kaldı. Asal çarpanlara ayırma, ebob ekok konusu da net çıkarmak için çok fazla efor isteyen bir konu olduğu için bu konuya da çalışmana hiç gerek yok. Fayda ve maliyet analizi yaptığımızda bu konuyu da çıkarabiliriz. 25-1=24 sorumuz kaldı. Dikkat ederseniz konuları özenle çıkarıyorum. Çünkü bu çıkardığım konular diğer konularla bağlantılı konular değildir ve diğer konuları öğrenirken ihtiyacınız olan konular değildir. Bardak kulesinden bazı bardakları aldığımızda kule yıkılmaz ya işte biz de öyle yapıyoruz. Kule sağlam olsun ancak bize acı veren konuları çıkaralım. Mantık bu. Hedefimiz belli. Kpss matematik ten 10-15 net çıkarmak. Şimdi hesabımıza geri dönelim. 24 sorumuz kalmıştı. Problemler konusunu inceleyelim. Yaklaşık olarak problemler konusundan 10 soru çıkmaktadır. Sayısal mantık Sorularını da bu grupta değerlendiriyorum. Sayısal mantık problem tarzında sorular orta ve üst Düzey matematik temeli istediği için bu konuyu da hiç Tereddüt etmeden çıkarabiliriz. Hesaba geri dönersek 24 – 3 = 21 sorumuz kaldı. Problemler konusunda ayrı bir strateji izleyeceğiz kolay yapılabilenler kalacak diğer konuları atacağız. İşçi havuz Problemlerimden 1 soru, hız problemlerinden 1 soru çıkmaktadır. Faiz problemlerinden ve saat problemlerimden soru çıkmadığı için onlara da çalışmana gerek yok. İşçi havuz ve Hız (hareket) problemlerinden net yapmak için fazla çalışmak gerektiği için bu konulara da çalışmaya gerek yok. 21 sorumuz kalmıştı 21-2=19 sorumuz kaldı. Artık yeter 19 sorudan 4 yanlış yaptığınızı varsayarsak 15 doğru 4 yanlış olur ki 4 yanlış 1 doğruyu götürdüğü için 15-1=14 netiniz olur. Zaten bizim hedefimizde kpss matematik ten 10-15 net yapmaktı. Buna ulaştık olay bu. Hepinize başarılar dilerim. Benim bu konuda görüşüm bu. Hepinize başarılar dilerim.
Biraz da reklam yapalım kpss de 10-15 net yapmak isteyenler için aperitif matematik kitabını kesinlikle tavsiye ederim. detaylı bilgi için buraya İnternetten sipariş vermek için buraya tıklayınız.
Bu konuda görüş ve düşüncelerinizi yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

 

11 Comments

 1. peki o kalan 14 soruda hangi konulara çalışmamız gerekli bunlarıda yazarsanız sevinirim

  • Arkadaşlar bu yazıdan not alarak hangi konuları çalışılmaya gerek olmadığını liste olarak çıkardım.Size de kolaylık olsun diye paylaşıyorum.Geometri,olasılık permütasyon,taban aritmetiği,asal çarpanlara ayırma, ebob ekok,sayısal mantık ve problemleri,işçi havuz problemleri,faiz problemleri (hiç soru çıkmayan konuymuş zaten) ve saat problemleri..bunları kpss matematik konularından eleyerek kalan konulara çalışmamız tavsiye ediliyor.Herkese kolaylıklar.Hocamıza teşekkürler.

   • Teşekkür ederim olayın özünü yazmışsın sağolasın

   • peki hangi konulara calisacaz ?

   • Bu konu cikmaz su konu cikmaz diye birsey yok malesef bunlara kapilip sinavinizi heba etmeyin zor diye calismayin denilen sayisal mantik ebob ekok olasilik taban aritmegi sadece ikiser formul ezberlenmesiyle yapilabilecek sorular 🙂

    • Merhabalar,
     Görüşünüze saygı duyuyorum ancak zaman kısa konular çok, konuların bazısı anlaşılması zor bazılsı kolay o nedenle matematiğe yeni başlayanlar bir tercih yapmak durumunda o nedenle ben bazı konulara daha fazla çalışmanın sınav netini değiştirebileceğini düşünüyorum.Başarılar dilerim

 2. Size katiliyorum bilgileriniz icin tsklr bende bu sekilde yazinizi okumadan once yuruyordum. Sayi problemlerine bakiyorum ve sinavda en cok cikabilecek konulari ilkin arastirdim ve matematigim 0 gercekten dogru yoldamiyim antreman matematik kitabindan calisiyorum:-(

 3. Zamanim cok az ve basarmaliyim. Bana matematikten 5 10 net gelse yeterli 10 da fazla:-(

 4. Hocam merhaba dgs ye hazırlanıyorum. Matematikten 10-15 net yeterli oluyor benim içinde temelimde işlem yeteneği denklem vs. var ama konu bilgim yok fazlada ihtiyacım olmadığı için ağırlık vermek istemiyorum matematiğe sadece 10-15 net çıkarabileceğim konulara çalışsam yeterli olur diye düşünüyorum. Kpss için bu anlattığınız yazıları dgs de uygulayabilir miyim ?

Bir Cevap Yazın

Required fields are marked *.