Aperitif Matematik

Matematiği sen de öğrenebilirsin

YGS den sonra LYS ye nasıl hazırlanmalıyım?

| 2 Comments

YGS geçti. İyisiyle kötüsüyle hepsi geride kaldı. Önümüzdeki maçlara bakalım ve LYS ye çalışmaya başlayalım. YGS ye çok da iyi hazırlandığın söylenemez. Çalışacağımçaloşacağım diye diye YGS YE girdin. Ancak şunu unutma ki üniversiteye yerleşme LYS puanına göre yapılıyor. Bu nedenle aslında YGS çok da önemli değil. Eğer şimdi sağlam asılırsan istediğin yeri kazanma şansın var bunu bilesin. Şimdi uyanma vakti. Şimdi çalışma vakti.    YGS kötü geçti LYS Ye çalışmasam mı, seneye mi hazırlansam  diye hiç düşünme Çünkü YGS nin etkisi

LYS de öyle sanıldığı kadar değil. Mesela şöyle düşün . Sen YGS de normalde denemelerde yaptığından 40 puan kötü almış ol. Bundan daha kötü olmaz diye düşünüyorum normal şartlarda. Bu kadar düşük olacağını zannetmiyorum ama ben en kötü senaryoyu analiz ediyorum. Normal denemelerine göre 40 puan düşük alsam ve YGS nin lys PUANINA ETKİSİ YAKLAŞIK % 30 olduğuna göre 40.30/100 den  normale göre lys de 12 puan eksik gelmiş olur saa. Yani sen kendi girdiğin alanda diğerlerine göre 4-5 soru fazla yaptın mı YGS nin tümo kötü etkisini üzerinden atmış olursun. Hesap basit:) O nedenle YGS m kötü geçti ben ne yapacağım depresyon halinden çık ve ders çalışmaya başla. Eğer YGS n iyi geçtiyse sen de fazla sevinme Otur hemen çalışmaya başla. Kazandığın avantajı iyi değerlendir.

Her halükarda YGS yi geride bırakıp ders çalışmaya başlamalısın. Bence LYS ye çalışmak daha zevkli çünkü YGS yoruma dayalı olduğu için bazen çalıştığının karşılığını alamayabilirsin. Ancak LYS de çalıştığının karşılığını alırsın bunun için endişelenme. YGS nin kapsamı daha geniş, her derse biraz da olsa bakmalısın ancak LYS de böyle bir şey yok. Kimin neye çalışacağı belli. LYS de 4 sınav var. sayısal sözel ve eşit ağırlık öğrencilerin hepsi ikişer gün sınava giriyorlar. Örneğin sayısal öğrencisi lys 1 ve lys 2 ye giriyor. Yani matematik, geometri, fizik kimya ve biyolojiye çalışması gerekiyor. Toplamda 5 ders var . Günlük 4 saat çalıştığını düşündüğümüzde haftalık 4 X7=28 saat çalışmalı haftada. Bu ders saatlerini ise   matematik  7 saat       fizik 9 saat  kimya 5 saat  biyoloji  7 saat. Toplamda 28 saat var. Hocam geometriyi yazmamışsınız ona çalışmayacak mıyız dediğinizi duyar gibiyim. Geometri için ayrı bir çalışma tavsiye ediyorum. Geometri için özel bir vakit ayırmayacaksınız ve düzenli bir çalışma olmayacak geometri için. Geometriyi bulmaca çözer gibi ders  çalışma programına dahil etmeden çalışacaksınız. Ona ayrı zaman ayırmaya gerek yok. Otobüste metroda canınız sıkıldığında bir dersten bir derse geçerken. Film izliyorsunuz mesela film reklama girdiğinde, okulda teneffüse çıkmak istemediniz mesela. Yani yanınızda bir test olacak ve fırsatını bulduğunuzda çıkarıp onu çözeceksiniz böylece bir dersi ders çalışma programından çıkarmış olacağız.  Bilmem anlatabildim mi. Geometriye böyle çalışanlar eminim ki 30 lys geometriden en az 25 net çıkarırlar:) Herkese başarılar. Diğer bölümdekilerde haftalık 28 saatlik çalışmayı derslere göre bölebilirler.

2 Comments

 1. Yorumlari okudugumda kendimle alakali hic yorum gormedim cunku 11 sinıf saglik lisesi ogrencisiyim ilk teoga girenler grubundaydim 450 puan almama ragmen saglık lisesini tercih ettim ve şuan yardimcilik diye bir kanun geldi hemşire yardimviligini okuyorum ve yardimci olarak calismak istedigim pek söylenemez 4 yillik biyerde saglik alaninda okumak istiyorum sadece saglik diye de sinirlandirmiyorum aslında ama şuan bir hedefim yok bir dershanede sayisal olarak ders aliyorum ama zorlaniyorumda okulla idare etmek zor oluyor ve derserimiz hepsi meslek dersleri şuan hedefim olmadigi için zorlaniyorum sizde napmam lazim

  • Merhabalar
   4 yıllık hemşireliği hedefleyebilirsin,
   bununiçin yapman gereken öncelikle 11. sınıf derslerine ağırlık vermen , cuma ve cumartesi günleri de ygs matematiğe çalış yaza kadar bunu bitir yazında biraz fizikkimya çalıştın mı inşallah 12. sınıfa güzel başlamış olursun ve istediğin yerikazanırsın.
   Kolay gelsin

Bir Cevap Yazın

Required fields are marked *.